
Bea és Annamária szívből mesélt a német nyelv szeretetéről
Fotó: Barabás Ákos
Első díjat és két dicséretet érdemelt a német nyelvből kiírt országos tantárgyversenyen a székelyudvarhelyi Kós Károly Szakközépiskola két tanulója, Antal Beáta és Demeter Annamária.
2017. május 03., 11:262017. május 03., 11:26
Felkészítő tanárukkal, Szakács Enikő Máriával és a csapatversenyben második díjat nyert Zoltáni Nikolettával, a székelykeresztúri Orbán Balázs Gimnázium tizedikes diákjával nagyon sok tapasztalatot szereztek a múlt héten a Karácsonkőn (Piatra Neamţ) megrendezett egyhetes vetélkedőn, amelyre az ország minden megyéjéből és a Moldovai Köztársaságból is érkeztek versenyzők.
– magyarázták a diákok.
A Hargita megyét képviselő két csíkszeredai, két udvarhelyi és egy keresztúri versenyző más-más szintű csoportban írta meg fogalmazását, illetve vett részt a projektnek nevezett csapatversenyben. Mindkét próbatétel kreatív nyelvhasználatot igényelt.
A többi tantárgyolimpiához képest ennek azért ilyen hosszú az időtartama, hogy a versenyzőknek legyen idejük elolvasni a helyszínen kézhez kapott ismeretlen könyvet, kidolgozni a színpadi megjelenítést, beszerezni a díszletekhez, jelmezekhez szükséges alapanyagokat és elkészíteni a plakátot.
A lókodi születésű, 11. osztályos Antal Beáta a b1-es szinten harminchat versenyző közül első helyen végzett az "Ember csak az, aki felnőtt korában is gyermek marad" Erich Kästner-idézet alapján írt fogalmazásával. Az alkotókészség mellett a helyesírást is jutalmazták a terjedelmi és időkorlátos feladatnál. A homoródszentmártoni születésű, 10. osztályos Demeter Annamáriának bátorító levelet kellett írnia, amelyben arra biztatja a címzettet, hogy ne adja fel.
Tanárnőjüktől tudjuk, hogy tavaly még csak a megyei szakaszon jeleskedtek, így most kivételes örömöt jelent nekik az országos eredmény – hosszú évek kitartó gyakorlását koronázza meg.
Emellett német nyelvű könyveket olvasnak, használják az internet nyelvtanulási lehetőségeit, a televízió adásait. Kiskorában Bea szülei sok német ajkú látogatót fogadtak, és többször járt Németországban. Annamária édesapja Ausztriában dolgozik, alkalmanként ő is elutazik hozzá. Ezúton is köszönetüket fejezik ki mindenkinek, aki biztatta és támogatta őket.
Állami kitüntetéseket és művészeti díjakat adott át pénteken a Pesti Vigadóban Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter a március 15., a nemzeti ünnep alkalmából.
A március 15-i ünnepségsorozat zavartalan lebonyolítása okán útlezárásra és forgalomkorlátozásra számíthatunk Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön.
Hamis nyilatkozattétellel és bigámiával vádolnak egy nőt, miután másodszor is megházasodott, anélkül hogy elvált volna az első férjétől. A nő az anyakönyvvezető előtt azt állította, hogy semmilyen jogi akadálya nincs a második házasságnak.
Európában – így Romániában is – strukturális gázolajhiány tapasztalható, ezért a térség jobban függ az importtól, mint a benzin esetében.
Meghaladta a literenkénti 9 lejt a standard gázolaj ára, standard benzint pedig már csak 8,5 lej fölötti összegért tankolhatunk a Rompetrol és az OMV töltőállomásokon Székelyföldön, miután pénteken újabb 9 banival emelkedett az üzemanyagok ára Romániában.
A tavaly februári 9,62 százalékról idén februárban 9,31 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan a csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány intézkedéseket fontolgat az üzemanyagárak emelkedésének mérséklésére, ha a közel-keleti konfliktus miatt a drágulás a következő időszakban is folytatódik.
Elfogadta a kormány csütörtöki esti ülésén azt a határozatot, amely szerint július 1-től a jelenlegi 4050 lejről 4325 lejre nő a bruttó minimálbér.
Jóváhagyta csütörtök esti rendkívüli ülésén a Bolojan-kabinet a 2026-os állami költségvetés tervezetét, amelyet a parlament elé terjesztenek.
A romániai polgárok valamivel több mint fele (50,4 százalék) úgy véli, hogy az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti feszültségek körülményei között Romániának egyensúlyt kellene fenntartania a két partner között – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!