Albert Sándor főépítész és Korodi Attila polgármester
Fotó: Pinti Attila
Nem nyerte el egyetlen pályamű sem az első helyezést a csíkszeredai városbejáratokat jelző építmények tervezésére kiírt ötletpályázaton, az elbíráló bizottság helyette két második helyet ítélt meg. A kiírásra 11 tervmunka érkezett be, amelyeket a városlakók is véleményezhettek a Facebook közösségi oldalon leadott lájkokkal. A rangsor felállításánál a zsűri figyelembe vette a közönség véleményét is.
2023. szeptember 13., 21:092023. szeptember 13., 21:09
2023. szeptember 14., 09:062023. szeptember 14., 09:06
Nagyon sok ötlet, meglátás érkezett be a városháza felhívására a különböző tervezőktől, dizájnerektől, más szakemberektől, és már csak ez miatt is sikernek könyvelik el az ötletpályázatot – jelentette ki Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere.
Augusztus végéig véleményezheti a lakosság azokat az ötleteket, amelyek a csíkszeredai városháza által kiírt pályázatra érkeztek, a városbejáratokat jelző egységes építmények tervezése érdekében. A pályamunkákat szakmai zsűri rangsorolja.
A 11 pályaműről Albert Sándor, Csíkszereda főépítésze osztott meg részleteket. Mint fogalmazott,
Éppen ezért úgy döntöttek, hogy nem adnak első helyezést, helyette két második helyet ítéltek oda. Ugyan voltak véleménykülönbségek, végül sikerült egyöntetű döntést hozniuk, és felállítaniuk a rangsort.
Fotó: Pinti Attila
A két második helyezést a 3-as és a 10-es számú pályázat érte el, az egyik Blága-Kósa Bernadett és Blága-Kósa Botond, a másik András Szilárd munkája. Mindketten 10–10 ezer lejes díjban részesültek. A város főépítésze úgy értékelte, hogy mindkettő jól átgondolt, totem formájú pályamű. Pontozták azt is, hogy vízszintesen állnak rajtuk a feliratok. Mindkét esetben rozsdás fém színkavalkádját visszaadó, úgynevezett corten lemezt képzeltek el fő alapanyagként, amely a vidék vasas borvízforrásaira utal. A hátrányuk a kivitelezhetőség, fenntarthatóság terén mutatkozott meg, illetve, hogy túl sok részlet került rájuk, például a 3-as számú tervben a város számára fontos évszámok, amelyeket az autóval a városba érkező látogatók nem tudnának elolvasni. A 10-es számú pályázatban a minimalista stílusban elkészült várfokok, feliratok nincsenek egyensúlyban a szépen kidolgozott városcímerből merített motívumokkal, és azok kidolgozásával.
Ezt a két tervet a közönség is több szavazattal díjazta, de
Ezt a tervet a zsűri a harmadik helyre helyezte a rangsorban, 7500 lejes díjat társítva hozzá.
Fotó: Pinti Attila
Albert Sándor kiemelte, az elbírálásnál nem tudták nem figyelembe venni az emberek véleményét. Az ötletet az Esztány Győző, András Szilárd és Bálint Tamás hármas dolgozta ki. A zsűri külön értékelte az alkotás egyszerűségét. A Csíkszereda városcímerében található szív inspirálta ugyanis a tervezőket a szív formáját imitáló városbejárati elem megtervezésére, amely formájában így eltért a többi oszlopos megoldástól. Hátrányaként a kivitelezhetőségét, az anyaghasználatot emelték ki, noha az alkotók nem ragaszkodtak kizárólag a vasbetonos kivitelhez, amely a látványterveken szerepel. A főépítész a pályaművel kapcsolatban elmondta,
Az ötletpályázatot ugyanis nem azzal a vállalással írták ki, hogy a nyertes alkotását kivitelezik, hanem azt, hogy ötleteket merítenek majd belőle az önkormányzat saját változatához.
Fotó: Pinti Attila
Két további pályamű dicséretet, valamint 5-5 ezer lejes pénzjutalmat érdemelt: a 4-es és a 7-es számú pályázat, egyiket Vaszi Benedek és Száva Nándor, a másikat pedig Török Áron Lóránd tervezte. A zsűri értékelte a hagyományos faépítészeti elemeket, az anyaghasználatot. Az egyik pályamunka kapukat formázott – azonban méretében eltért az elvárttól –, a másik pedig gyalult faelemekből álló oszlopot formált. A tervek hátrányaként említették, hogy egyik sem felel meg városbejárati elemnek.
A város főépítészeti irodája mindezen ötletek figyelembevételével várhatóan jövő tavaszig megtervezi azt a városbejárati elemet, amely egységesen jelzi majd Csíkszereda hét bejáratánál a városba látogatók számára, hogy milyen identitású, lelkületű, értékrendszerű közösség lakja a települést.
Három autó volt érintett abban a közúti balesetben, amely szerdán este történt Máréfalván. Két személy sérült meg.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Az előző évekhez hasonlóan idén is tombolák értékesítésével akarja összegyűjteni téli segélyprogramjának anyagi alapját a Kovászna Megyei Vöröskereszt.
1 hozzászólás