Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A családon belüli erőszak olyan „láthatatlan probléma”, amelynek valós nagyságát még megbecsülni sem lehet – hangzott el a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, a szociális és gyermekvédelmi, valamint a közegészségügyi igazgatóság, illetve a Dévai Szent Ferenc Alapítvány közös csütörtöki sajtótájékoztatóján. Utóbbi olyan hiánypótló kezdeményezést indított, amellyel „nyomon követhetik” a fokozottan veszélyeztetett családokat.
2017. április 06., 22:232017. április 06., 22:23
2017. április 06., 22:332017. április 06., 22:33
A megyei főkapitányság csíkszeredai székhelyén tartott megbeszélés apropóját az éppen zajló bűnmegelőzés hete nevű rendőrségi akció részét képező, a családon belüli erőszak visszaszorítását célzó kampány adta. A Törött Szárnyak nevű országos kampány részeként bemutatták azt a tájékoztató füzetet, amelyben az áldozatok részletes információkat találhatnak a veszély felismerésére és a krízishelyzetek megoldására.
A családon belüli erőszak elleni harcban rendkívül fontos az intézmények – rendőrség, gyermekvédelem, iskolák stb. – együttműködése – szólalt fel a megbeszélésen Manuela Ionescu, a megyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának képviselője, hozzátéve, bár az erőszakmentességet hirdető kampányaiknak is köszönhetően az áldozatok egyre többet tudnak arról, hogy milyen lehetőségeik vannak, a felvilágosítást és tudatosítást folytatni kell.
Beszámolója szerint
Városon 75, vidéken 102 alkalommal. 156 esetben „házon belül” történt a bántalmazás – ezért is nevezik „láthatatlan problémának”. 81 esetben házastársak, 26 alkalommal pedig élettársak között történt agresszió.
A statisztika rávilágít arra is, hogy míg a szülők (vagy gyámok) húsz esetben bántalmaztak gyermeket, harminc fordított esetről érkezett bejelentés. Idén három hónap alatt már 47 esetet jelentettek, ebből 46 „zárt ajtók mögött” történt.
ráadásul bántalmazási ügyekben 2016-ban mindössze 15, idén pedig eddig 6 esetben állítottak ki távoltartási végzést a bántalmazók ellen – tudtuk meg. Manuela Ionescu elmondta, az esetek túlnyomó többségében azok, akik „mertek” feljelentést tenni, rendszerint visszavonták azt, a rendőrség pedig nem tehetett semmit.
A családon belüli erőszak áldozatainak létrehozott, éjjel-nappal működő, ingyenesen hívható telefonszám: 0800 500 333.
A távoltartási végzésre visszatérve Moldovan Alfredo Marius, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság felügyelője elmondta, 2003/217-es törvény módosításával most már a „távol tartott” bántalmazónak időszakosan jelentkeznie kell a rendőrségen, sőt arra kötelezik, hogy tanácsadáson vegyen részt. Ez jó, de a rendszert csiszolni kell – folytatta –, igazán jó megoldást az jelentene, ha nálunk is bevezetnék – főleg a súlyosabb esetekben – az úgynevezett „helymeghatározó karkötőket”, amellyel nyomon lehetne követni viselője tartózkodási helyét.
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány úttörő kezdeményezéséről a csíksomlyói központ koordinátora, Balázs Erzsébet számolt be. Mint mondta, amikor a hátrányos helyzetű fiatalokkal foglalkozó alapítványnál egy gyerek jelentkezik, rendszerint az édesanyja is elkíséri. Ilyenkor,
A tapasztalatokból kiindulva ezért szeptemberben elindították az úgynevezett „lakóhelyi családgondozást”. A csíkrákosi Fodor Erzsébet például 42 felcsíki hátrányos helyzetű családot látogat rendszeresen, megfigyeli az életkörülményeiket, és ha „veszélyt” észlel, értesíti az alapítványt. Erre azért van szükség, mert a problémás esetek szinte száz százalékában a bántalmazottak visszatérnek a bántalmazóhoz – magyarázta.
A visszatérés oka, hogy a többnyire vidéki környezetben élő áldozatok egyrészt nem mernek segítséget kérni, másrészt amennyiben mégis megteszik, egyfajta „közösségi kirekesztést” is el kell szenvedniük – részletezték a szakemberek.
Ambrus Mátyás Éva, a megyei közegészségügyi igazgatóság képviseletében a kampányok szervezéséről és lebonyolításáról szólt: jellemzően kétnyelvű tájékoztató anyagokat szórnak szét például iskoláknál. A Törött Szárnyak tájékoztatóra térve több probléma is felmerült: egyrészt csak román nyelven érhető el, miközben a térségben a veszélyeztetettek közül sokan nemcsak románul nem értenek, hanem van olyan közösség, ahol szinte senki még olvasni sem tud. A kétnyelvűsítés valószínűleg megtörténik a bemutatott kampányfüzet esetében is.
A megbeszélésen kiderült, bár igaz, hogy a nehéz anyagi körülmények és a családon belüli erőszak között fellelhető összefüggés, kaptak bejelentést olyan esetről, hogy egy milliomos férfi bántalmazta feleségét. Fontos – jegyezte meg a tájékoztatón jelen lévő Csiszér Csaba, a gyermekvédelmi igazgatóság sürgősségi ellátóközpontjának vezetője –, hogy ha valaki bejelentést tesz, még névtelenül is, minél több olyan támpontot adjon, amellyel azonosítani lehet a helyszínt, ahol a bántalmazás történt.
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány új kezdeményezése ezért is fontos, hiszen rendszeres személyes összeköttetés van a veszélyeztetett családokkal. Moldovan Alfredo Marius elmondta, míg korábban voltak olyan települések, ahol tanácsi határozattal létrehoztak úgynevezett „közösségi konzultációs csoportokat” a családon belüli erőszak visszaszorításáért, ezek hamar elsikkadtak – visszaállításuk létfontosságú.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!