Illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A családon belüli erőszak olyan „láthatatlan probléma”, amelynek valós nagyságát még megbecsülni sem lehet – hangzott el a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, a szociális és gyermekvédelmi, valamint a közegészségügyi igazgatóság, illetve a Dévai Szent Ferenc Alapítvány közös csütörtöki sajtótájékoztatóján. Utóbbi olyan hiánypótló kezdeményezést indított, amellyel „nyomon követhetik” a fokozottan veszélyeztetett családokat.
2017. április 06., 22:232017. április 06., 22:23
2017. április 06., 22:332017. április 06., 22:33
A megyei főkapitányság csíkszeredai székhelyén tartott megbeszélés apropóját az éppen zajló bűnmegelőzés hete nevű rendőrségi akció részét képező, a családon belüli erőszak visszaszorítását célzó kampány adta. A Törött Szárnyak nevű országos kampány részeként bemutatták azt a tájékoztató füzetet, amelyben az áldozatok részletes információkat találhatnak a veszély felismerésére és a krízishelyzetek megoldására.
A családon belüli erőszak elleni harcban rendkívül fontos az intézmények – rendőrség, gyermekvédelem, iskolák stb. – együttműködése – szólalt fel a megbeszélésen Manuela Ionescu, a megyei rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának képviselője, hozzátéve, bár az erőszakmentességet hirdető kampányaiknak is köszönhetően az áldozatok egyre többet tudnak arról, hogy milyen lehetőségeik vannak, a felvilágosítást és tudatosítást folytatni kell.
Beszámolója szerint
Városon 75, vidéken 102 alkalommal. 156 esetben „házon belül” történt a bántalmazás – ezért is nevezik „láthatatlan problémának”. 81 esetben házastársak, 26 alkalommal pedig élettársak között történt agresszió.
A statisztika rávilágít arra is, hogy míg a szülők (vagy gyámok) húsz esetben bántalmaztak gyermeket, harminc fordított esetről érkezett bejelentés. Idén három hónap alatt már 47 esetet jelentettek, ebből 46 „zárt ajtók mögött” történt.
ráadásul bántalmazási ügyekben 2016-ban mindössze 15, idén pedig eddig 6 esetben állítottak ki távoltartási végzést a bántalmazók ellen – tudtuk meg. Manuela Ionescu elmondta, az esetek túlnyomó többségében azok, akik „mertek” feljelentést tenni, rendszerint visszavonták azt, a rendőrség pedig nem tehetett semmit.
A családon belüli erőszak áldozatainak létrehozott, éjjel-nappal működő, ingyenesen hívható telefonszám: 0800 500 333.
A távoltartási végzésre visszatérve Moldovan Alfredo Marius, a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság felügyelője elmondta, 2003/217-es törvény módosításával most már a „távol tartott” bántalmazónak időszakosan jelentkeznie kell a rendőrségen, sőt arra kötelezik, hogy tanácsadáson vegyen részt. Ez jó, de a rendszert csiszolni kell – folytatta –, igazán jó megoldást az jelentene, ha nálunk is bevezetnék – főleg a súlyosabb esetekben – az úgynevezett „helymeghatározó karkötőket”, amellyel nyomon lehetne követni viselője tartózkodási helyét.
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány úttörő kezdeményezéséről a csíksomlyói központ koordinátora, Balázs Erzsébet számolt be. Mint mondta, amikor a hátrányos helyzetű fiatalokkal foglalkozó alapítványnál egy gyerek jelentkezik, rendszerint az édesanyja is elkíséri. Ilyenkor,
A tapasztalatokból kiindulva ezért szeptemberben elindították az úgynevezett „lakóhelyi családgondozást”. A csíkrákosi Fodor Erzsébet például 42 felcsíki hátrányos helyzetű családot látogat rendszeresen, megfigyeli az életkörülményeiket, és ha „veszélyt” észlel, értesíti az alapítványt. Erre azért van szükség, mert a problémás esetek szinte száz százalékában a bántalmazottak visszatérnek a bántalmazóhoz – magyarázta.
A visszatérés oka, hogy a többnyire vidéki környezetben élő áldozatok egyrészt nem mernek segítséget kérni, másrészt amennyiben mégis megteszik, egyfajta „közösségi kirekesztést” is el kell szenvedniük – részletezték a szakemberek.
Ambrus Mátyás Éva, a megyei közegészségügyi igazgatóság képviseletében a kampányok szervezéséről és lebonyolításáról szólt: jellemzően kétnyelvű tájékoztató anyagokat szórnak szét például iskoláknál. A Törött Szárnyak tájékoztatóra térve több probléma is felmerült: egyrészt csak román nyelven érhető el, miközben a térségben a veszélyeztetettek közül sokan nemcsak románul nem értenek, hanem van olyan közösség, ahol szinte senki még olvasni sem tud. A kétnyelvűsítés valószínűleg megtörténik a bemutatott kampányfüzet esetében is.
A megbeszélésen kiderült, bár igaz, hogy a nehéz anyagi körülmények és a családon belüli erőszak között fellelhető összefüggés, kaptak bejelentést olyan esetről, hogy egy milliomos férfi bántalmazta feleségét. Fontos – jegyezte meg a tájékoztatón jelen lévő Csiszér Csaba, a gyermekvédelmi igazgatóság sürgősségi ellátóközpontjának vezetője –, hogy ha valaki bejelentést tesz, még névtelenül is, minél több olyan támpontot adjon, amellyel azonosítani lehet a helyszínt, ahol a bántalmazás történt.
A Dévai Szent Ferenc Alapítvány új kezdeményezése ezért is fontos, hiszen rendszeres személyes összeköttetés van a veszélyeztetett családokkal. Moldovan Alfredo Marius elmondta, míg korábban voltak olyan települések, ahol tanácsi határozattal létrehoztak úgynevezett „közösségi konzultációs csoportokat” a családon belüli erőszak visszaszorításáért, ezek hamar elsikkadtak – visszaállításuk létfontosságú.
Vízzel telt fel hétfőn Csíkszereda polgármesteri hivatalának pincéje, az onnan kiszivattyúzott víz a hivatal előtt, az úttestre folyik.
Ezen a héten a megszokottnál sokkal hidegebb lesz országszerte, jövő héten azonban ismét felmelegedik az idő, a nappali hőmérsékleti csúcsértékek 20-23 Celsius-fokig emelkednek majd.
Akár 25 ezer lejes támogatást is elnyerhetnek azok a diákok, akik robotikában vagy programozásban országos vagy nemzetközi szinten jól teljesítenek. Pályázni október elsejéig lehet, a nyerteseket havonta hirdetik ki.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank középárfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Egy három éves kiskorú és egy 33 éves nő vesztette életét hétfőn Mezőcsánban, miután leestek egy szekérről és elütötte őket egy teherautó – tájékoztatja a Kolozs Megyei Rendőr-felügyelőség (IPJ) az Agerprest.
A Csíkszeredai Könyvvásár több mint hatvan résztvevője közös nyilatkozatban vállalja, hogy május 18-án szavazással áll ki a magyar kultúra, az anyanyelv szabadsága és a békés együttélés értékei mellett, elutasítva a szélsőséges politikai irányokat.
Szigorították Csíkszeredában a legeltetési szabályzót, aktualizálták a kiszabható bírságokat, továbbá minden legeltető gazdát 1000 lejes garancia fizetésére köteleznek, amelyet visszaadnak a legeltetési periódus végén.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Fagyponthoz közelített a hőmérséklet hétfőn hajnalban egész Hargita megyében, három meteorológiai állomáson megdőlt a napi hidegrekord.
A mezőgazdasági termelők hétfőtől egy héten keresztül vagy a keret kimerüléséig igényelhetnek állami támogatást új mezőgazdasági gépek vásárlására a roncstraktorprogram keretében – tájékoztatott a Környezetvédelmi Alapkezelő (AFM).
szóljon hozzá!