Fotó: Barabás Ákos
Visszatérő gond a lakótelepek környékén tanyázó kóbor macskák jelenléte. Szakemberek szerint a probléma forrása az, hogy a háztartásokban élő macskák többségét nem ivartalanítják, s mivel ezek az állatok évente többször is kölykeznek, a „felesleges” utódoktól a többség igyekszik megszabadulni. A megoldás pedig a legtöbb esetben nem állatbarát.
2017. augusztus 30., 18:582017. augusztus 30., 18:58
Van, aki sikerrel talál új családot a kölyköknek, de számtalan példa van arra is, hogy a kiscicákat kidobják a kukába, kiviszik az erdőre, mezőre, sorsukra hagyják őket. Így válnak kóbor állattá, tovább szaporodnak, a folyamatot pedig szinte lehetetlen megállítani – magyarázta a tapasztalatokat Kodolányi Enikő, a székelyudvarhelyi Ebremény Állatvédő Egyesület munkatársa.
Jellemző, hogy a lakóövezetek környékén élő macskákat sokan etetik. A szakember azt tanácsolja, aki teheti, ne csak etesse a gazdátlan állatokat, hanem vigye el állatorvoshoz, aki elvégzi rajtuk a szükséges féreghajtást, beoltja őket és kérésre ivartalanítja is.
Fotó: Barabás Ákos
Mivel nincs menhely, ideiglenes helyeken szállásolják el őket. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a cicákat az egyesület munkatársai hazaviszik otthonukba, ott gondozzák addig, amíg nem kerül nekik gazda. Kodolányi Enikő elmondta, nemcsak Udvarhelyről és környékéről kapnak értesítést elhagyott állatokról, volt már hívásuk Parajdról, illetve a Kovászna megyei Barótról is. Állatorvosok is segítik a munkájukat azzal, hogy ingyen végzik el az állatokon a szükséges beavatkozásokat, a gyógyszert, oltóanyagot viszont már ki kell fizetni. Az orvosi ellátáshoz szükséges keretek viszont korlátozottak, mivel az egyesület támogatásokból tartja fenn magát – tette hozzá. Lehetőségeikhez mérten oltással, féregtelenítéssel és étellel segítenek a hozzájuk kerülő cicákon.
Fotó: Barabás Ákos
Dr. Ráduly András munkájával támogatja az Ebremény Állatvédő Egyesületet. Ő is úgy gondolja, hogy
A cicák általában hat hónapos korukra válnak ivaréretté, akkor már el lehet végezni rajtuk a beavatkozást. Az ivartalanítás mellett legalább annyira fontos az állatok beoltása és féregtelenítése: ezekkel ugyanis számos, emberre is ártalmas fertőzést lehet megelőzni.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!