Kisebb és nagyobb karantén. Helyzettől függ, hogy kinek melyik jár. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Már az új szigorítások érvénybe lépésének a napján, azaz szombaton pontosította a karanténra és elkülönítésre vonatkozó új intézkedéseket a belügyminisztérium. Nem kerülnek karanténba a beoltottak és a fertőzésen igazoltan az elmúlt 180 napban átesettek bármelyik EU-s vagy EGT-országból érkezzenek is Romániába. Emellett 48 óránál nem régebbi PCR-teszttel EU-n kívüli országokból érkezve is elkerülhetik a karantént a beoltottak vagy a fertőzésen átesettek.
2022. január 09., 18:252022. január 09., 18:25
2022. január 09., 18:272022. január 09., 18:27
Szombattól a korábbinál szigorúbb beutazási feltételek léptek érvénybe Romániában, de az intézkedések az igazolt fertőzöttek kontaktszemélyeire is kiterjednek. Az előírásokat már szombaton pontosítania kellett a belügyminisztériumnak.
E szerint nem kerülnek karanténba a beoltottak és azok, akik igazoltan átestek a fertőzésen az utóbbi 180 napban – de nem kevesebb mint 10 napja – bármilyen járványügyi besorolás alá tartozó Európai Uniós vagy az Európai Gazdasági Térségbe Tartozó országokból érkezzenek is Romániába. Ugyanez vonatkozik a Svájcból érkezőkre is. Azok, akik EU-n, illetve az EGT-n kívüli, úgynevezett harmadik országokból érkezve lépik át a határt, szintén elkerülhetik a karantént, ha 48 óránál nem régebbi PCR-teszttel és természetes vagy oltás általi immunitással rendelkeznek, azaz átestek a fertőzésen vagy be vannak oltva. Ha viszont nem rendelkeznek kétnaposnál nem régebbi PCR-teszttel öt napra karanténba kerülnek. Szintén
A beoltatlan vagy a fertőzésen korábban igazoltan át nem esett fertőzöttek tíz napra kerülnek elkülönítésre.
Az új intézkedések értelmében ugyanakkor tíz napra kerülnek karanténba az országba történő beutazáskor az oltatlanok, illetve azok, akik nem tudják igazolni, hogy 180-nál nem több és tíznél nem kevesebb napja átestek a fertőzésen. Az EU-s vagy EGT-térségből érkezők közül kivételt képeznek a karanténkötelezettség alól a 12 évesnél nem idősebb gyerekek. A 12–16 évesek sem kerülnek karanténba, ha rendelkeznek 72 óránál nem régebbi negatív PCR-teszteredménnyel. Elkerülik a karantént azok is, aki csak átutaznak az országon, huszonnégy órán belül.
Azok az oltatlanok, illetve akik az utóbbi 180 napban átestek a fertőzésen, szintén mentesülnek az intézkedés alól egy 72 órásnál nem régebbi negatív PCR-teszt felmutatásával, ha három napnál rövidebb ideig tartózkodnak az országban. Ha ezt túllépik, a negyedik naptól számítva 14 napra karanténba kerülnek.
Bizonyos körülmények között ugyanakkor elkerülhetik a karantént a határátlépéssel járó munkát végzők, egyes diákok, sportdelegációk tagjai, diplomaták, teherautósofőrök, a pilóták és a légiszemélyzet stb. Ennek a részleteiről a kormány honlapján lehet tájékozódni.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
szóljon hozzá!