
A kilőtt medvén kívül még számos egyed okoz problémákat Székelykeresztúr térségében. Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Ártalmatlanította a Hubertus Vadásztársaság a júniusban Románandrásfalva határában emberre támadó medvét, azonban szerintük ez csak egy „csepp a tengerben.” A vadásztársaság egy újabb garázdálkodó nagyvad kilövésére is engedélyt kért.
2021. augusztus 30., 16:112021. augusztus 30., 16:11
Júniusban támadt egy 54 éves férfire – akinek életéért hat órát küzdöttek a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sebészei – Románandrásfalva határában az a medve, amelyet nemrég kilőhettek a Hubertus Vadásztársaság vadőrei – tudtuk meg Fazakas Attilától, a társulat vezetőjétől. Mint mondta:

Súlyosan megsebesített egy 54 éves férfit péntekre virradóan egy medve a Hargita megyei Románandrásfalva közelében lévő tanyán. A sérültet előbb a székelyudvarhelyi, majd a csíkszeredai kórházba szállították, műtétre szorul.
Nehezítette a munkájukat ugyanakkor, hogy csak az eset után több mint egy hónappal kapták meg a kilövési engedélyt a környezetvédelmi minisztériumtól, így nem volt egyszerű a problémás vad beazonosítása. Végül azonban sikerrel jártak.
Fazakas Attila rámutatott, hogy a problémás nagyvad ártalmatlanítása, csupán „csepp a tengerben,” hiszen jelentősen elszaporodtak a medvék a vadászterületükön – ezen példányok közül pedig bármelyik okozhat gondokat.
És itt még nem beszéltünk azokról a példányokról, amelyek háztartásokhoz törnek be, háziállatokat ölve” – fogalmazott a szakember.

Hatórás műtétsorozatra volt szükség a Románandrásfalva közelében pénteken medvetámadás áldozatává vált férfi életének megmentéséhez. Sérülései annyira súlyosak voltak, hogy ez a második legösszetettebb eset, amit az őt ellátó mellkassebész az elmúlt tizenegy évben tapasztalt.
Arra is kitért, hogy kilövési
„Azóta is pusztított el háziállatokat a medve, mióta kértük a kilövési engedélyt, így reméljük, hogy minél hamarabb meglesz a hivatalos jóváhagyás” – tette hozzá.
Súlyos informatikai hiba miatt kedd óta nem működnek az Országos Kataszteri és Ingatlan-nyilvántartási Hivatal (ANCPI) informatikai rendszerei. Emiatt az e-Terra telekkönyvi alkalmazás sem érhető el, és várhatóan a hét végéig nem is lesz használható.
1957-ből származik a korábbi csíkszeredai melegrekord, ezt írta felül az elmúlt hónap harmincadik napja. Marosvásárhelyen pedig olyan meleg volt, mint az Osztrák–Magyar Monarchia idején.
Kánikulára vonatkozó figyelmeztetést, valamint viharriasztásokat is kiadott szerdán az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). Székelyföldön légköri instabilitásra és jelentős mennyiségű csapadékra kell számítani a következő napokban.
Áprilishoz képest májusban 159 lejjel (2,7 százalékkal) 5684 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 9483 lej volt, 257 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Egy csoport fiatal nemrég azzal szórakozott a sepsiszentgyörgyi állomási tónál, hogy éjszaka eloldozta a csónakokat és a vízibicikliket a stégtől, használta azokat, majd sorsukra hagyta őket. A polgármester szerint ennek következményei lesznek.
Építik a hulladékudvarokat Hargita megyében, ám több településen még nem tisztázott, hogy miként lehet szabályosan működtetni ezeket. A természetes személyek később meghatározott mennyiségben adhatnak majd le többféle hulladékot ingyenesen.
A két kézdiszéki világjáró, Fekete István és Zsigmond Lóránt, valamint szászrégeni utazótársaik elérték a Kaukázust. Ma a Gudauri-kilátó környékén éjszakáznak, holnap a grúz-orosz határon, illetve Csecsenföldön kellene minél gyorsabban átvágniuk.
A ghișeul.ro online ügyintéző platform vizuális arculatát másolják és a közlekedési minisztérium nevében hamis SMS-eket küldenek csalók – figyelmeztetett kedden az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
szóljon hozzá!