Kilakoltatná az önkormányzat a Szentegyháza Gyöngye termálfürdő jelenlegi működtetőjét

A Szentegyháza Gyöngye termálfürdőt a jövőben az önkormányzat szeretné működtetni. Archív •  Fotó: Rédai Attila

A Szentegyháza Gyöngye termálfürdőt a jövőben az önkormányzat szeretné működtetni. Archív

Fotó: Rédai Attila

Nemcsak a hosszú távú bérleti jogot megszerző cégcsoport alakult át, de a szerződésben vállalt beruházások sem történtek meg a Szentegyháza Gyöngye fürdőnél, ezért volt szükség a haszonbérleti szerződés felbontását és a működtető cég kilakoltatását célzó bírósági eljárásra – tudtuk meg Szentegyháza polgármesterétől, aki szerint a város saját kezébe venné a létesítményt.

Kovács Attila

2023. augusztus 02., 20:582023. augusztus 02., 20:58

2023. augusztus 02., 21:002023. augusztus 02., 21:00

Lőrincz Csaba szentegyházi polgármester kedden hozta nyilvánosságra, hogy

a strandot működtető cég elleni kilakoltatási pert első fokon megnyerte a város, és ezt igyekeznek végrehajtani.

A Székelyudvarhelyi Bíróság által hozott mostani ítélet ellen még van lehetőség fellebbezni, ugyanakkor

ezt megelőzte egy másik bírósági ítélet is, amely a város és a strand bérlője közötti haszonbérleti szerződés felbontásáról rendelkezik, és amely szintén nem jogerős még.

Szentegyháza önkormányzata még 2004-ben versenytárgyalás nyomán adta 49 évre haszonbérbe a város határában fekvő strandot egy cégcsoportnak, amelynek három helybeli vállalkozás mellett 51 százalékos részesedéssel egy magyarországi cég is tagja volt.

A szerződés értelmében a bérlők nemcsak működtették a fürdőt, hanem 15 év alatt 5 millió euró értékű fejlesztést is végeztek volna, többek között szálloda építésével

– ismertette a városvezető.

korábban írtuk

Polgármester: visszakerül a Szentegyháza Gyöngye termálfürdő a városhoz
Polgármester: visszakerül a Szentegyháza Gyöngye termálfürdő a városhoz

Új korszak kezdődhet a Szentegyháza Gyöngye termálfürdő, a városi strand életében – jelentette be Facebook-oldalán Lőrincz Csaba, a kisváros polgármestere. Mint írja, 19 év után visszakerül a strand a városhoz.

A beruházások viszont nem történtek meg, ugyanakkor létrehoztak egy ötödik céget, amely átvéve a feladatot a többiektől, működtette a fürdőt, ennek viszont nem volt jogi kapcsolata az önkormányzattal.

A haszonbérleti szerződés tiltja a további bérbeadást

– emlékeztetett Lőrincz Csaba. Elmondta azt is, hogy

korábban készült egy szerződéskiegészítés, amely a haszonbérlet jogát az új cégre írta át, de ezt a prefektusi hivatal bíróságon támadta meg, és meg is nyerte, ezért nem volt érvényes.

A szentegyházi önkormányzat először 2011-ben indított pert a haszonbérleti szerződés felbontása érdekében, miután nem tudták rendezni a helyzetet a céggel, ez az eljárás azonban, miután más polgármester került a város élére, nem folytatódott. 2019-ben ezért elölről kellett kezdeni a pereskedést – Lőrincz Csaba szerint

nem vállalhatták a törvénytelen helyzet fenntartását.

A perben tavaly márciusban a város javára döntött a Hargita Megyei Törvényszék, a haszonbérleti szerződés felbontásáról rendelkezve, ezt fellebbezés után tavaly decemberben a Marosvásárhelyi Ítélőtábla is helybenhagyta. Ez viszont még nem a jogerős végzés, mert egy második fellebbezésre is volt lehetőség. A cég ezt megtette,

az ügyet a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszéken szeptemberben tárgyalják.

A szentegyházi önkormányzat idén januárban egy másik bírósági eljárást is kezdeményezett a strand területét elfoglaló cég kilakoltatása érdekében. A per a Székelyudvarhelyi Bíróságon kezdődött, amely július 31-én kihirdetett ítéletében helyt adott az önkormányzat keresetének, elrendelve a kilakoltatást.

Az elsőfokú döntés ellen fellebbezés nyújtható be, ezt a Hargita Megyei Törvényszék tárgyalja.

Lőrincz Csaba szerint, amennyiben a folyamat lezárul, és város birtokba tudja venni a fürdőt, akkor ők működtetnék, várhatóan egy önkormányzati tulajdonú céget bíznak majd meg ezzel.

Úgy véli, hogy a város a haszonbérlet időszakában olyan pályázati lehetőségekről maradt le, amelyek segítségével fejleszteni lehetett volna a strand területét, de ez továbbra is szándékukban áll.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Textilhulladék-gyűjtőket helyeztek ki Csíkszeredában

Két textilhulladék-gyűjtő konténert helyeztek ki Csíkszeredában a közelmúltban – olvasható Bors Béla alpolgármester bejegyzésében.

Textilhulladék-gyűjtőket helyeztek ki Csíkszeredában
2025. július 14., hétfő

Nicușor Dan: a deficitcsökkentő intézkedések ideglenesek

Hétfői sajtótájékoztatóján Nicușor Dan kijelentette, hogy ideglenesek a kormány deficitcsökkentő intézkedései.

Nicușor Dan: a deficitcsökkentő intézkedések ideglenesek
2025. július 14., hétfő

Hétfőn szavaz a parlament az AUR bizalmatlansági indítványáról

A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus hétfőn 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.

Hétfőn szavaz a parlament az AUR bizalmatlansági indítványáról
2025. július 14., hétfő

Filmvetítés miatt parkolási korlátozás lesz Szentegyházán

Szabadtéri filmvetítés helyszíne lesz a szentegyházi Eminescu utcai parkoló, arra kérik az autósokat, hogy kedden reggeltől ne parkoljanak ott.

Filmvetítés miatt parkolási korlátozás lesz Szentegyházán
2025. július 14., hétfő

Kezdődik a beiratkozás az őszi pótérettségire

Az oktatási minisztérium által jóváhagyott menetrend szerint hétfőn kezdődik és július 21-én ér véget a beiratkozás az őszi pótérettségire.

Kezdődik a beiratkozás az őszi pótérettségire
2025. július 14., hétfő

Lemondhatnak az idei de minimis támogatásról a burgonya- és fokhagymatermesztők

A két programra ugyan előirányzott egy 75 millió lejes támogatási keretet a mezőgazdasági minisztérium, és még áprilisban közvitára is bocsátotta a tervezetet, a napokban mégis arról döntöttek, hogy a programot átütemezik jövő év elejére.

Lemondhatnak az idei de minimis támogatásról a burgonya- és fokhagymatermesztők
2025. július 13., vasárnap

Nicușor Dan: Románia támogatja az EB és az Egyesült Államok közötti tárgyalások folytatását

Románia támogatja az Európai Bizottság és annak elnöke, Ursula von der Leyen erőfeszítéseit az Egyesült Államokkal való tárgyalás folytatására – jelentette ki vasárnap Nicușor Dan elnök.

Nicușor Dan: Románia támogatja az EB és az Egyesült Államok közötti tárgyalások folytatását
2025. július 13., vasárnap

Az új Superman egyáltalán nem az a film, amilyenre előzetesen számítottunk, de pont emiatt működik

Nem kell megijedni, az új Superman-film nem rossz. Csak nem olyan, mint amihez eddig hozzászoktunk. Kritika.

Az új Superman egyáltalán nem az a film, amilyenre előzetesen számítottunk, de pont emiatt működik
2025. július 13., vasárnap

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben

A rendőrség közlekedési tájékoztató központja (Infotrafic) szerint a 7B jelzésű országút Arad és Tornya közötti szakaszán történt balesetben két autó volt érintett.

Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben
2025. július 13., vasárnap

Letette a hivatali esküt a három új alkotmánybíró

Letette a hivatali esküt vasárnap reggel az alkotmánybíróság három új bírája, Mihai Busuioc, Asztalos Csaba és Dacian Cosmin Drago

Letette a hivatali esküt a három új alkotmánybíró