
A nátha, gyomorrontás, stb. – a legnépesebb kategória, akiktől levonják a „betegszabadság-adót”, a szokványos megbetegedésben szenvedők. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Három olyan betegszabadság-kategória van, amelyre kivetette az állam a 10 százalékos hozzájárulási kötelezettséget, és azoktól a betegszabadságon lévő vagy csökkentett munkaprogrammal dolgozó páciensektől, akik ezekbe a kategóriákba tartoznak, már le is vonják a járulékot. A kormány többszöri módosítás után hozta meg a hozzájárulásról szóló jelenlegi döntést, amely már érvénybe is lépett. A betegeket érintő tudnivalókról Duda Tihamérrel, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójával beszélgettünk.
2024. április 18., 07:352024. április 18., 07:35
Háromszor is módosította a kormány a 10 százalékos betegszabadság-járulékra vonatkozó szabályozást, végül április 12-én megjelent a Hivatalos Közlönyben az a sürgősségi kormányrendelet, amely meghatározza, hogy mely betegszabadság-kategóriára vonatkozik a járulékfizetési kötelezettség, azaz kiknek vonják le a betegszabadságra járó juttatásából a 10 százalékos hozzájárulást.
Három kategóriát érint ez a kötelezettség – az idén januártól érvényes szabályozáshoz képest csökkent ez a szám, az azt megelőző időszakhoz képest viszont nőtt, múlt év végéig ugyanis nem létezett ez a hozzájárulás.
„Tavaly év végén született egy kormányhatározat, ami elrendelte, hogy a betegszabadságokra járó juttatásokból is be kell fizetni a 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást. Utána többször visszatértek erre a témára, és most született egy kormányhatározat, amely egyértelművé teszi, hogy milyen betegségek, milyen betegszabadság-kódok után kell befizetni ezt a hozzájárulást.
– részletezte a változásokat Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Az intézmény vezetőjétől ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy
A három említett kategória a 01-es, 07-es, valamint 10-es kódszámmal szerepel a vonatkozó, 2020/1192-es számú egészségügyi miniszteri rendeletben. A többi betegszabadság-kategóriába tartozó páciensekre nem vonatkozik az új intézkedés, tehát az ő táppénzükből nem vonják le a 10 százalékos hozzájárulást. Így például mentesülnek a kötelezettség alól a sürgősségi sebészeti beavatkozás miatt betegszabadságra kerülő páciensek, a szülési szabadságon lévők, a veszélyeztetett terhesek vagy a beteg gyermeküket gondozó szülők is.
Azonban ezzel együtt is a betegszabadságoknak nagyjából a háromnegyedét érinti a járulékfizetési kötelezettség, ugyanis az adatok alapján
Hargita megyében például az elmúlt évben összesen 61 562 beteglapot állítottak ki, és ebből 46 610 szerepel a szokványos betegségek besorolásában. A másik két kategóriában elenyésző számú beteglapot állítottak ki tavaly: karantén miatt összesen 12-t, csökkentett munkaprogramra vonatkozót pedig egyet sem.
Az arány nem sokban különbözött a tavalyitól egy évvel korábban, 2022-ben sem: akkor összesen 69 063 beteglapot állítottak ki és ebből 47 936 tartozott a szokványos betegségek kategóriájába. A koronavírus-járvány miatt akkor még 2554 karantént is elrendeltek, csökkentett munkaprogramra vonatkozó beteglap viszont abban az évben sem volt.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök vasárnap benyújtotta a parlamentnek kormánya programját és a miniszterjelöltek névsorát.
szóljon hozzá!