
A nátha, gyomorrontás, stb. – a legnépesebb kategória, akiktől levonják a „betegszabadság-adót”, a szokványos megbetegedésben szenvedők. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Három olyan betegszabadság-kategória van, amelyre kivetette az állam a 10 százalékos hozzájárulási kötelezettséget, és azoktól a betegszabadságon lévő vagy csökkentett munkaprogrammal dolgozó páciensektől, akik ezekbe a kategóriákba tartoznak, már le is vonják a járulékot. A kormány többszöri módosítás után hozta meg a hozzájárulásról szóló jelenlegi döntést, amely már érvénybe is lépett. A betegeket érintő tudnivalókról Duda Tihamérrel, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójával beszélgettünk.
2024. április 18., 07:352024. április 18., 07:35
Háromszor is módosította a kormány a 10 százalékos betegszabadság-járulékra vonatkozó szabályozást, végül április 12-én megjelent a Hivatalos Közlönyben az a sürgősségi kormányrendelet, amely meghatározza, hogy mely betegszabadság-kategóriára vonatkozik a járulékfizetési kötelezettség, azaz kiknek vonják le a betegszabadságra járó juttatásából a 10 százalékos hozzájárulást.
Három kategóriát érint ez a kötelezettség – az idén januártól érvényes szabályozáshoz képest csökkent ez a szám, az azt megelőző időszakhoz képest viszont nőtt, múlt év végéig ugyanis nem létezett ez a hozzájárulás.
„Tavaly év végén született egy kormányhatározat, ami elrendelte, hogy a betegszabadságokra járó juttatásokból is be kell fizetni a 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást. Utána többször visszatértek erre a témára, és most született egy kormányhatározat, amely egyértelművé teszi, hogy milyen betegségek, milyen betegszabadság-kódok után kell befizetni ezt a hozzájárulást.
– részletezte a változásokat Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Az intézmény vezetőjétől ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy
A három említett kategória a 01-es, 07-es, valamint 10-es kódszámmal szerepel a vonatkozó, 2020/1192-es számú egészségügyi miniszteri rendeletben. A többi betegszabadság-kategóriába tartozó páciensekre nem vonatkozik az új intézkedés, tehát az ő táppénzükből nem vonják le a 10 százalékos hozzájárulást. Így például mentesülnek a kötelezettség alól a sürgősségi sebészeti beavatkozás miatt betegszabadságra kerülő páciensek, a szülési szabadságon lévők, a veszélyeztetett terhesek vagy a beteg gyermeküket gondozó szülők is.
Azonban ezzel együtt is a betegszabadságoknak nagyjából a háromnegyedét érinti a járulékfizetési kötelezettség, ugyanis az adatok alapján
Hargita megyében például az elmúlt évben összesen 61 562 beteglapot állítottak ki, és ebből 46 610 szerepel a szokványos betegségek besorolásában. A másik két kategóriában elenyésző számú beteglapot állítottak ki tavaly: karantén miatt összesen 12-t, csökkentett munkaprogramra vonatkozót pedig egyet sem.
Az arány nem sokban különbözött a tavalyitól egy évvel korábban, 2022-ben sem: akkor összesen 69 063 beteglapot állítottak ki és ebből 47 936 tartozott a szokványos betegségek kategóriájába. A koronavírus-járvány miatt akkor még 2554 karantént is elrendeltek, csökkentett munkaprogramra vonatkozó beteglap viszont abban az évben sem volt.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!