
A nátha, gyomorrontás, stb. – a legnépesebb kategória, akiktől levonják a „betegszabadság-adót”, a szokványos megbetegedésben szenvedők. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Három olyan betegszabadság-kategória van, amelyre kivetette az állam a 10 százalékos hozzájárulási kötelezettséget, és azoktól a betegszabadságon lévő vagy csökkentett munkaprogrammal dolgozó páciensektől, akik ezekbe a kategóriákba tartoznak, már le is vonják a járulékot. A kormány többszöri módosítás után hozta meg a hozzájárulásról szóló jelenlegi döntést, amely már érvénybe is lépett. A betegeket érintő tudnivalókról Duda Tihamérrel, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatójával beszélgettünk.
2024. április 18., 07:352024. április 18., 07:35
Háromszor is módosította a kormány a 10 százalékos betegszabadság-járulékra vonatkozó szabályozást, végül április 12-én megjelent a Hivatalos Közlönyben az a sürgősségi kormányrendelet, amely meghatározza, hogy mely betegszabadság-kategóriára vonatkozik a járulékfizetési kötelezettség, azaz kiknek vonják le a betegszabadságra járó juttatásából a 10 százalékos hozzájárulást.
Három kategóriát érint ez a kötelezettség – az idén januártól érvényes szabályozáshoz képest csökkent ez a szám, az azt megelőző időszakhoz képest viszont nőtt, múlt év végéig ugyanis nem létezett ez a hozzájárulás.
„Tavaly év végén született egy kormányhatározat, ami elrendelte, hogy a betegszabadságokra járó juttatásokból is be kell fizetni a 10 százalékos egészségbiztosítási hozzájárulást. Utána többször visszatértek erre a témára, és most született egy kormányhatározat, amely egyértelművé teszi, hogy milyen betegségek, milyen betegszabadság-kódok után kell befizetni ezt a hozzájárulást.
– részletezte a változásokat Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Az intézmény vezetőjétől ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy
A három említett kategória a 01-es, 07-es, valamint 10-es kódszámmal szerepel a vonatkozó, 2020/1192-es számú egészségügyi miniszteri rendeletben. A többi betegszabadság-kategóriába tartozó páciensekre nem vonatkozik az új intézkedés, tehát az ő táppénzükből nem vonják le a 10 százalékos hozzájárulást. Így például mentesülnek a kötelezettség alól a sürgősségi sebészeti beavatkozás miatt betegszabadságra kerülő páciensek, a szülési szabadságon lévők, a veszélyeztetett terhesek vagy a beteg gyermeküket gondozó szülők is.
Azonban ezzel együtt is a betegszabadságoknak nagyjából a háromnegyedét érinti a járulékfizetési kötelezettség, ugyanis az adatok alapján
Hargita megyében például az elmúlt évben összesen 61 562 beteglapot állítottak ki, és ebből 46 610 szerepel a szokványos betegségek besorolásában. A másik két kategóriában elenyésző számú beteglapot állítottak ki tavaly: karantén miatt összesen 12-t, csökkentett munkaprogramra vonatkozót pedig egyet sem.
Az arány nem sokban különbözött a tavalyitól egy évvel korábban, 2022-ben sem: akkor összesen 69 063 beteglapot állítottak ki és ebből 47 936 tartozott a szokványos betegségek kategóriájába. A koronavírus-járvány miatt akkor még 2554 karantént is elrendeltek, csökkentett munkaprogramra vonatkozó beteglap viszont abban az évben sem volt.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
szóljon hozzá!