
A klinika látványterve. A dokumentáció ismét a képviselő-testület elé kerülhet
Fotó: tirgumures.ro
Rendelőket és orvoslakásokat tartalmazó egészségügyi központot építenének Marosvásárhelyen a Székely Vértanúk emlékműve közelében lévő lakóövezetben, amelynek egy része emiatt más urbanisztikai besorolásba kerülne. Az Erdélyi Magyar Szövetség helyi szervezete nemcsak emiatt tiltakozik az elképzelés ellen, tartanak attól is, hogy az egészségügyi intézmény közelében esetleg nem engedélyeznek majd tömegrendezvényeket, így a március 15-i megemlékezés megtartása is veszélybe kerülhet. Az építkezést lehetővé tevő határozattervezetet levették a helyi önkormányzati képviselő-testület pénteki ülésének napirendjéről.
2024. június 28., 21:242024. június 28., 21:24
Az EMSZ szerint, amelynek kifogásait Kali István, a párt helyi szervezetének elnöke fogalmazta meg, egyfajta urbanisztikai cselről van szó, amely ingatlanbefektetők érdekeinek kedvez. Az önkormányzati képviselő-testület elé már kétszer – márciusban, illetve most pénteken – beterjesztett, de visszavont határozattervezet tartalmazza azt a városi főépítész és a főjegyző által is jóváhagyott javaslatot, hogy a Bükkös utcában a lakóövezet egy kis részét övezeti rendezési terv alapján vegyes beépítésű övezetté minősítsék át. Ez lehetővé tenné egy befektető által birtokolt, valamivel több mint 500 négyzetméteres telken egy szakrendelőket és orvosi lakásokat tartalmazó egészségügyi központ felépítését.
Az EMSZ elnöke szempontjából ez több okból is kifogásolható. Egyrészt a jelenlegi besorolás esetében a terület beépíthetősége 20–30 százalékos lehet. „A törvény világosan rendelkezik arról, hogy ez egy területi rendezési tervvel (PUZ) egyszer módosítható 30 százalékkal” – mutat rá a Kali István által jegyzett, szerkesztőségünkhöz is elküldött levél.
és egy olyan ötszintes egészségügyi intézmény létrehozására, amelynek sokkal több parkolóra lesz szüksége annál, mint ami jelenleg rendelkezésre áll.
Ugyanakkor egy másik lehetséges következménynek tartják, hogy mivel a helyszínt csak egy utca választja el a Székely Vértanúk emlékművétől, előfordulhat, hogy az 1991. évi, a gyülekezési jogot is szabályozó 60-as törvény szerint, amely megtiltja kórházak közelében nyilvános események szervezését,
Felvetésünkre, hogy a városháza honlapján megtalálható dokumentáció szerint nem kórház, hanem szakorvosi rendelőket és orvoslakásokat tartalmazó központ épülhet oda, Kali István azt mondta, a törvény 1991-ben készült, amikor még nem voltak ilyen egészségügyi központok. Emlékeztetett, a hatóságok döntik el, hogy jóváhagyják-e a köztéri rendezvényeket, és
„Ha felépül az épület, lesz egy jogalap arra, hogy úgy értelmezzék, ahogy akarják a helyzetet, és a törvényre hivatkozva megtiltsák a rendezvényeket. Miért kockáztatunk?” – tette fel a kérdést. Ő meg van győződve, hogy ismét vissza fog térni az önkormányzati képviselő-testület elé a határozattervezet, és kíváncsi arra, hogy mi történik a továbbiakban.
Mint említettük, a kifogásolt határozattervezetet visszavonták a pénteki tanácsülés előzetesen kiadott napirendjéről. Kérdésünkre Iszlai Tamás építész, az RMDSZ városi önkormányzati képviselője azt mondta, a visszavonás okáról ő nem tud nyilatkozni, de valószínűnek tartja, hogy ellenőrzés végett történt, és úgy látja,
Viszont kitért arra, hogy az 1991. évi 60-as számú törvény konkrétan kórházakról beszél, nem klinikákról vagy járóbeteg-rendelőkről. Hozzátette, korábban azért nem fogadták el a dokumentációt, mert a rendezési tervben többfunkciós épület szerepelt, és az ennek megfelelő parkolóhelyek nem voltak biztosítva.
Utólag viszont a befektető lemondott a többfunkciós klinikai épületről, és maradt a plasztikai sebészeti klinika, ami rövid beavatkozásokat, és rövid távú, egy-kétnapos ottléteket jelent a páciensek szempontjából, ez viszont nem kórház, ahol több szakterületen végezhetnek beavatkozásokat, és hosszú távú tartózkodásra is van lehetőség.
– részletezte. Hozzátette, megértette a hivatal óvatosságát, mert tényleg nem kellene olyasmit elfogadni, ami korlátozza az emlékműnél a gyülekezési jogot, de ez nem az a helyzet.
A kötelező magánnyugdíjalapban összegyűlt pénz 30 százalékát adják ki egyben, 70 százalékát pedig havi lebontásban. A havonta történő kifizetést a szociális minimálnyugdíjhoz viszonyítják, ami most 1281 lej.
Öt fiatal jelentkezett arra, hogy visszaszerezze a keresztet a Duna jeges vizéből, azonban végül csak hárman ugrottak a folyóba Giurgiuban vízkeresztkor. A románok úgy tartják, hogy aki elsőként éri el a keresztet, egész évben szerencse kíséri.
Több autóban is kárt tett a tetőről lezúduló hó Gyulafehérváron. Az eset kapcsán óvatosságra hívja fel a járműtulajdonosok és gyalogosok figyelmét a helyi önkormányzat.
Eseménydús napokon vannak túl, és azokra is számítanak a Hargita és Maros megyei hegyimentők. Tapasztalataik szerint a balesetek többsége a sí- és szánkópályákon történik, de a hegyekben várható további havazás miatt a túrázóknak is résen kell lenni.
Két felnőttet és négy gyermeket vittek kórházba, miután autójukkal a jeges Beszterce-folyó medrébe zuhantak Dornavátrán.
A csendőrség kedden közölte, hogy hamisak azok a közösségi médiában terjedő képek, amelyeken állítólagos román csendőrök láthatók, amint egy épületben járólapot raknak le.
A közmédia mindenki számára ingyenesen elérhetővé teszi a Nemzeti Sport archív tartalmait – közölte az MTVA Sajtó és Marketing Irodája kedden az MTI-vel.
A romániai polgárok több mint kétharmada (68 százaléka) támogatná az ukrajnai béke megkötését az Egyesült Államok által szabott feltételek mellett – derül ki az Avangarde közvélemény-kutatásából.
Lezuhant kedden Aradon egy tízemeletes tömbház tetejéről két férfi. A tragédia a Romanilor sugárúton történt.
Meghalt Tarr Béla filmrendező kedden – közölte az MTI-vel Fliegauf Bence rendező a család nevében.
2 hozzászólás