
A klinika látványterve. A dokumentáció ismét a képviselő-testület elé kerülhet
Fotó: tirgumures.ro
Rendelőket és orvoslakásokat tartalmazó egészségügyi központot építenének Marosvásárhelyen a Székely Vértanúk emlékműve közelében lévő lakóövezetben, amelynek egy része emiatt más urbanisztikai besorolásba kerülne. Az Erdélyi Magyar Szövetség helyi szervezete nemcsak emiatt tiltakozik az elképzelés ellen, tartanak attól is, hogy az egészségügyi intézmény közelében esetleg nem engedélyeznek majd tömegrendezvényeket, így a március 15-i megemlékezés megtartása is veszélybe kerülhet. Az építkezést lehetővé tevő határozattervezetet levették a helyi önkormányzati képviselő-testület pénteki ülésének napirendjéről.
2024. június 28., 21:242024. június 28., 21:24
Az EMSZ szerint, amelynek kifogásait Kali István, a párt helyi szervezetének elnöke fogalmazta meg, egyfajta urbanisztikai cselről van szó, amely ingatlanbefektetők érdekeinek kedvez. Az önkormányzati képviselő-testület elé már kétszer – márciusban, illetve most pénteken – beterjesztett, de visszavont határozattervezet tartalmazza azt a városi főépítész és a főjegyző által is jóváhagyott javaslatot, hogy a Bükkös utcában a lakóövezet egy kis részét övezeti rendezési terv alapján vegyes beépítésű övezetté minősítsék át. Ez lehetővé tenné egy befektető által birtokolt, valamivel több mint 500 négyzetméteres telken egy szakrendelőket és orvosi lakásokat tartalmazó egészségügyi központ felépítését.
Az EMSZ elnöke szempontjából ez több okból is kifogásolható. Egyrészt a jelenlegi besorolás esetében a terület beépíthetősége 20–30 százalékos lehet. „A törvény világosan rendelkezik arról, hogy ez egy területi rendezési tervvel (PUZ) egyszer módosítható 30 százalékkal” – mutat rá a Kali István által jegyzett, szerkesztőségünkhöz is elküldött levél.
és egy olyan ötszintes egészségügyi intézmény létrehozására, amelynek sokkal több parkolóra lesz szüksége annál, mint ami jelenleg rendelkezésre áll.
Ugyanakkor egy másik lehetséges következménynek tartják, hogy mivel a helyszínt csak egy utca választja el a Székely Vértanúk emlékművétől, előfordulhat, hogy az 1991. évi, a gyülekezési jogot is szabályozó 60-as törvény szerint, amely megtiltja kórházak közelében nyilvános események szervezését,
Felvetésünkre, hogy a városháza honlapján megtalálható dokumentáció szerint nem kórház, hanem szakorvosi rendelőket és orvoslakásokat tartalmazó központ épülhet oda, Kali István azt mondta, a törvény 1991-ben készült, amikor még nem voltak ilyen egészségügyi központok. Emlékeztetett, a hatóságok döntik el, hogy jóváhagyják-e a köztéri rendezvényeket, és
„Ha felépül az épület, lesz egy jogalap arra, hogy úgy értelmezzék, ahogy akarják a helyzetet, és a törvényre hivatkozva megtiltsák a rendezvényeket. Miért kockáztatunk?” – tette fel a kérdést. Ő meg van győződve, hogy ismét vissza fog térni az önkormányzati képviselő-testület elé a határozattervezet, és kíváncsi arra, hogy mi történik a továbbiakban.
Mint említettük, a kifogásolt határozattervezetet visszavonták a pénteki tanácsülés előzetesen kiadott napirendjéről. Kérdésünkre Iszlai Tamás építész, az RMDSZ városi önkormányzati képviselője azt mondta, a visszavonás okáról ő nem tud nyilatkozni, de valószínűnek tartja, hogy ellenőrzés végett történt, és úgy látja,
Viszont kitért arra, hogy az 1991. évi 60-as számú törvény konkrétan kórházakról beszél, nem klinikákról vagy járóbeteg-rendelőkről. Hozzátette, korábban azért nem fogadták el a dokumentációt, mert a rendezési tervben többfunkciós épület szerepelt, és az ennek megfelelő parkolóhelyek nem voltak biztosítva.
Utólag viszont a befektető lemondott a többfunkciós klinikai épületről, és maradt a plasztikai sebészeti klinika, ami rövid beavatkozásokat, és rövid távú, egy-kétnapos ottléteket jelent a páciensek szempontjából, ez viszont nem kórház, ahol több szakterületen végezhetnek beavatkozásokat, és hosszú távú tartózkodásra is van lehetőség.
– részletezte. Hozzátette, megértette a hivatal óvatosságát, mert tényleg nem kellene olyasmit elfogadni, ami korlátozza az emlékműnél a gyülekezési jogot, de ez nem az a helyzet.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
2 hozzászólás