
Fotó: Székely Zoltán
Tizenegyedik alkalommal szervezték meg az Alfa és Omega Országos Fizikaversenyt Erdély legjobb hetedikes és nyolcadikos fizikusai számára. A hétvégén tartott országos döntőt a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnáziumban rendezték meg.
2024. május 28., 15:002024. május 28., 15:00
2024. május 28., 17:512024. május 28., 17:51
A megmérettetésre 9 erdélyi megye 54 iskolájából 380 tanuló nevezett be összesen, közülük 84 diák nyert jogot a döntőn való részvételre, amelynek a Tamási Áron Gimnázium adott otthont – tájékoztatta lapunkat Székely Zoltán, a Tamási Áron Gimnázium tanára, versenyszervező. Az ünnepélyes megnyitón Sándor Bulcsú a BBTE fizika karának egyetemi adjunktusa, a versenybizottság elnöke, Demeter Levente, Hargita megye főtanfelügyelője és Lapohos Annamária szaktanfelügyelő is szólt a résztvevőkhöz.
Az összesített pontszámok alapján hetedikesek korosztályában harmadik helyezést ért el Lőkös Ákos Bence (Szatmárnémeti, Kölcsey Ferenc Főgimnázium) és Bokor Alpár (Kézdivásárhely, Petőfi Sándor Általános Iskola), második díjat kapott Kurkó Vivien (Csíkszereda, Petőfi Sándor Általános Iskola), valamint Várday Zoárd (Székelyudvarhely, Tamási Áron Gimnázium), valamint első díjban részesült Feleki Sarolta (Székelyudvarhely, Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium) és Szilágyi Tamás (Marosvásárhely, Bolyai Farkas Elméleti Líceum), aki a verseny abszolút győztese.
Fotó: Székely Zoltán
A nyolcadikosok korosztályában harmadik díjat vehetett át Tóth Eszter (Négyfalu, Zajzoni Rab István Középiskola) és Szabó Vince (Kézdivásárhely, Petőfi Sándor Általános Iskola), második díjas lett Kovács Artúr-Lehel (Székelyudvarhely, Orbán Balázs Általános Iskola) és Major Attila (Székelykeresztúr, Petőfi Sándor Általános Iskola).
Első helyezést pedig Kocsis Botond (Marosvásárhely, Bolyai Farkas Elméleti Líceum) és János Gergő Krisztián (Csíkszereda, Petőfi Sándor Általános Iskola) értek el.
Fotó: Székely Zoltán
Nicușor Dan államfő szerdán a Facebook-oldalán bejelentette, hogy élettársával együtt úgy döntött: közzéteszik az elnöki hivatal honlapján Mirabela Grădinaru vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatát.
Folytatódnak a tárgyalások az egészségügyi szakszervezetekkel az új közalkalmazotti bértörvényről, és ezen a héten van esély az előrelépésre – jelentette ki szerdán Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter.
Történelmi mélypontra, másodpercenként 1400 köbméterre süllyedt a Duna vízhozama a romániai szakasz belépő pontján, Báziásnál – közölte a román vízügyi hatóság szóvivője szerdán.
Nemzetközi színvonalú gokartpályával gazdagodott Csíkszereda. A Hargita Karting nemcsak a profi versenyzőknek kínál edzési lehetőséget, hanem a családok, a hobbigokartosok és a sportturizmus számára is új élményközpontot jelent.
Hét hónap alatt 359 alkalommal riasztották a Hargita megyei csendőrséget medve jelenléte miatt a településeken, kétszer annyiszor, mint tavaly, ugyanebben a periódusban.
Nicușor Dan államelnök kedd este bejelentette, hogy kihirdetett egy sor, az országos helyreállítási terv kritikus mérföldköveinek teljesítéséhez szükséges törvényt, valamint ratifikálta a SAFE-megállapodást.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán frissítette a vörös és narancssárga hőségriasztásokat, amelyek az ország legnagyobb részén péntek reggelig érvényesek lesznek.
Vita robbant ki két férfi között, mivel egyikük nem volt hajlandó kölcsönadni a kőműves szerszámait a másiknak. Az ordibálásba torkollt konfliktust jelezték a hatóságoknak, a Kovászna megyei csendőrség a veszekedő feleket bírsággal sújtotta.
Medvével ütközött szerdára virradóra egy személygépkocsi Erdőszentgyörgyön, de a sérült állatot nem találták meg a vadászok.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szerdán közölt adatai szerint júniusban 11 970 személynek folyósítottak különnyugdíjat, hasonlóan az előbbi hónaphoz.
szóljon hozzá!