
A gyógyszer mint veszélyes hulladék hová kerüljön, ha már nem használják fel?
Fotó: Haáz Vince
Nemcsak a lejárt, hanem a fel nem használt gyógyszerek esetében is fontos, hogy azokat ne a háztartási hulladék közé dobjuk, onnan ugyanis könnyen kiszedheti, kiguberálhatja bárki, és azok elfogyasztásával akár gyógyszermérgezés vagy egészségkárosodás is történhet. De akkor mit tehetnénk a lejárt gyógyszerekkel?
2022. április 07., 13:402022. április 07., 13:40
2022. április 07., 14:002022. április 07., 14:00
Marosvásárhelyi olvasónk, Szabó Klára a lejárt gyógyszereit szerette volna beadni a gyógyszertárba mint veszélyes hulladékot, hogy ne dobja a háztartási szemétbe, ám nem fogadták el – azt mondták, csak ott veszik át, ahonnan vásárolta.
Megérdeklődtük, hogy a lejárt gyógyszerekkel mit kezdhetnek azok, akik nem szeretnék a szemétbe dobni, annál is inkább, mert a törvény ezt tiltja. Veress Zsombor segesvári gyógyszerész a Székelyhonnak elmondta, a törvény határozottan tiltja, hogy a gyógyszertárak visszavegyék a lejárt gyógyszereket. „Olyan szigorú a törvény, hogy nem szeghetem meg, mert a gyógyszertáram bezárását kockáztatom vele” – magyarázta a gyógyszerész, tudatva, hogy a saját, lejárt szavatosságú gyógyszereit szerződés alapján egy erre szakosodott cég mint veszélyes hulladékot elszállítja és megsemmisíti.
Szabó Klára olvasónk elmondta, családjában több idős, krónikus beteg is van, akik nem tudják, mit kezdjenek a felgyűlt, szavatosságát vesztett gyógyszerekkel. Nem mindegyiket ugyanabban a gyógyszertárban vásárolták, igazából nem is emlékeznek, nem tartják számon, hogy melyiket hol.
– fogalmazta meg a kérdést a marosvásárhelyi olvasó.
Veress Zsombor arról is beszélt a Székelyhonnak, hogy ez a kérdés több évtizedes megoldatlan probléma. A patikus nem veheti vissza, a beteg nem dobhatja el, mindkettőt tiltja a törvény, viszont nincs megoldás arra, hogy mit kezdjen a lejárt gyógyszerrel.
Szalkay Márta gernyeszegi háziorvos lapunk érdeklődésére elmondta, a betegeitől átveszi a lejárt gyógyszert, és azt a rendelő biológiai szemetébe teszi, hogy a cég, amellyel szerződésben áll, elszállítsa. „Nem ipari mennyiségről van szó, fél évig nem hoznak semmit, aztán van, hogy egy-két doboz gyógyszert behoz valaki.
– mondta a háziorvos.
Vass Levente egészségügyi államtitkár a Székelyhonnak elmondta, ez a kérdés nemcsak egészségügyi, de környezetvédelmi és adminisztratív probléma is. „Örökzöld téma, az önkormányzat kezdeményezhetné ennek a megoldását úgy, hogy az egészségügyi igazgatóság által meghatározott helyeken, mint a műanyagot, papírt, háztartási hulladékot, külön gyűjtsék össze a lejárt gyógyszereket is. Nyugat-Európában erre már van példa, helyi kezdeményezésre lehetne egy programot indítani” – fogalmazott az államtitkár.
Az év első tíz hónapjában végzett ellenőrzések és vizsgálatok eredményeként a határőrrendőrség több mint 160, Romániából vagy külföldről ellopott gépjárművet és gépet fedezett fel és foglalt le.
Jelentős mennyiségű csapadékra adott ki szombaton elsőfokú (sárga jelzésű) figyelmeztetést az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Szünetel a kompközlekedés a román–ukrán határ Tulcea megyei szakaszán, a román Isaccea és az ukrán Orlivka határátkelő között a szombatra virradóra ukrán oldalon történt dróntámadások miatt – jelentette szombaton a román parti őrség.
Te hogy reagálnál? Csak ennyit fűznek hozzá ahhoz a megdöbbentő videóhoz, amit az Info Trafic Románia Facebook-oldalon tettek közzé tegnap. A kérdés jogos.
Tűz ütött ki szombaton reggel egy bukaresti tizenegy emeletes tömbház ötödik emeleti lakásában. A tűzeset következtében több mint százötven lakót evakuáltak, illetve hagyták el önként a lakásaikat. Tizenhét embert vittek kórházba.
Az RMDSZ sepsiszentgyörgyi szervezetének péntek esti tisztújító küldöttgyűlésén a szövetség stratégiai igazgatójává kinevezett és az elnöki tisztségből távozó Antal Árpád helyére Miklós Zoltán parlamenti képviselőt választották meg.
Ilie Bolojan pénteken a közigazgatási kiadások csökkentését célzó törvénycsomag-tervezet elfogadását szorgalmazta, megemlítve, nem hiszi, hogy „bármi is történne”, ha például a parlamenti képviselők havi költségkeretét 10 százalékkal csökkentenék.
Legkésőbb hétfőn véglegesíti a kormány a nyugdíj és az állami fizetés halmozását szabályozó törvénytervezetet – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján a miniszterelnök.
Szószegéssel vádolja az RMDSZ-be belépni készülő Nagy Zoltánt, Gyergyószentmiklós polgármesterét az EMSZ gyergyószentmiklósi szervezete. Szerintük ez a lépés már egy ideje várható volt.
Még egy kiskorú eltűnését jelentették Maros megyében pénteken. A 15 éves lány csütörtökön önként távozott marosszentgyörgyi otthonából, és azóta sem tért vissza.
1 hozzászólás