Fotó: Haáz Vince
Joga volt-e a civil szervezeteknek a fogyatékos központokban gondozott gyerekekről és fiatalokról fényképeket, videókat nyilvánosságra hozni? – teszi fel a kérdést a Maros megyei tanács elnöke, aki a szenátustól kérte az ügy kivizsgálását.
2025. február 07., 17:462025. február 07., 17:46
A szenátus emberi jogi, vallásügyi és kisebbségi bizottságához fordult Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke kérve, hogy vizsgálják meg, törvényesen járt-e el a Maros megyei fogyatékos gyermekek központjában vizsgálódó Jogi Források Központja (Centrul de Resurse Juridice, CRJ), amikor fényképeket és adatokat osztott meg nyilvánosan a gondozott kiskorúakról, de nem csak róluk.
A február 5-én keltezett, kiszivárogtatott levélben Péter Ferenc megyei tanácselnök emlékeztet, hogy a CRI és más emberjogvédő szervezetek január 11-én hajnalban látogatták meg a fogyatékos gyermekek marosvásárhelyi és vidéki központjait és
A tanácselnök azért fordult a szenátushoz, mert az hagyja jóvá a fogyatékos személyek gondozását felügyelő országos bizottság tagságát, amelyben voltak olyanok, akik szintén részt vettek a januári, hajnali látogatásokon.
Péter Ferenc válaszokat vár
Fotó: Haáz Vince
Péter Ferenc az egészségügyi minisztérium 2002-es rendeletét is idézi, amely a szellemi fogyatékkal élő személyek védelméről szól és amely kimondja, hogy
A szenátus emberi jogi, vallásügyi és kisebbségi bizottságához címzett levélben a tanácselnök leszögezi, hogy a CRI és az országos bizottság tagjainak látogatása nyomán nyilvánosságra hozott fényképek és videók sértik a fogyatékkal élő kiskorúak és felnőtt személyek jogait, ugyanakkor
A Péter Ferenc által aláírt levélben az is olvasható, hogy a Megyei Tanács, mint a gyermekjogvédelmi igazgatóság fenntartója feljelentést nyújtott be a Maros Megyei Rendőr-főkapitányságra, kérve, hogy azonosítsák és bírságolják meg azokat, akik megsértették a gyermekek jogaira vonatkozó előírásokat, és fényképeket, bizalmas információkat osztottak meg a kiskorúakról és felnőtt beteg személyekről.
A politikus személyesen is meglátogatta a központokat
Fotó: Facebook/Péter Ferenc
A szóban forgó szenátusi bizottságnak 13 tagja van, ebből kettő RMDSZ-es, de van egy Maros megyei szociáldemokrata képviselő tagja is.
Korábban az egyik marosvásárhelyi központban egy, a születése óta gondozásban élő 19 éves, súlyosan fogyatékos lány édesapja is sérelmezte, hogy a lányáról nyilvános fényképek és orvosi adatok jelentek meg.
Jövő tavasszal Magyarországon országgyűlési választásokat tartanak, amelyen a romániai magyar állampolgárok is szavazhatnak levélben. Ehhez előzetes regisztráció szükséges, amelyben az Eurotrans Alapítvány nyújt segítséget.
Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fia, Toto Dumitrescu előzetes letartóztatását indítványozta szerdán Bukarest első kerületének ügyészsége.
Bejelentette a Dacia az új Duster Pick-Up romániai piacra dobását. Az új modell duplakabinnal érkezik, négy férőhelyet kínál, és vegyes felhasználásra szánják – személyszállításra, illetve teherszállításra egyaránt.
Több száz flamingó pihent meg a román tengerpart közelében, a Nuntași-tavon. Érkezésüket videóra vették.
A Donald Trump amerikai elnök elleni 2016-os vádirat másolatának nevezte szerdán Călin Georgescu az ellene szóló vádiratot.
Az Európai Unióban az éves infláció augusztusban 2,4 százalékon, az euróövezetben 2 százalékon stagnált, a romániai 8,5 százalékos infláció pedig a legmagasabb volt az EU-ban – derül ki az Eurostat szerdán közzétett adataiból.
Az oktatási minisztérium szerdán közvitára bocsátotta a hallgatói ösztöndíjak összegét jóváhagyó miniszteri rendelet tervezetét.
Ilie Bolojan szerint Románia nem tudja 8 százalék alatti költségvetési hiánnyal zárni az idei évet, a jelenlegi deficit magasabb az év elején és az év közepén prognosztizáltnál.
Cserbenhagyás miatt őrizetbe vették kedd este Toto Dumitrescut, Ilie Dumitrescu volt válogatott labdarúgó fiát, akit azzal gyanúsítanak, hogy autóbalesetet okozott Bukarestben, majd elmenekült a helyszínről.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint decemberre közel 15 százalékra nő az infláció, ha a kormány október elsejétől megszünteti az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
1 hozzászólás