
Közel százan vonultak utcára
Fotó: Haáz Vince
Árvízként hömpölyög a gyermekvédelmi botrány Marosvásárhelyen. Pénteken utcára vonultak az alkalmazottak, tiltakozva a lejáratási kampány ellen. A tüntetésen részt vett egy édesapa is, aki sérelmezte, hogy beteg lányáról jelentek meg fényképek.
2025. január 17., 15:582025. január 17., 15:58
2025. január 17., 16:022025. január 17., 16:02
A gyermekjogvédelmi igazgatóság székhelye előtt gyűltek össze pénteken délelőtt a szociális rendszerben dolgozók, tiltakozva az általuk lejáratási kampánynak nevezett feljelentések és ellenőrző sorozat ellen.

A Jogi Forrásközpont (CRJ) képviselői súlyos rendellenességeket találtak a DGASPC alárendeltségében működő, fogyatékkal élő gyermekeket ellátó négy marosvásárhelyi létesítményben a szombat reggeli bejelentetlen ellenőrzés során.
A székház elől a prefektúra elé vonultak, ahol többek között azt skandálták, hogy „Megvédjük magunkat és a gondozottakat”.
Puiu Lucian Ciprian szakszervezeti vezető kiemelte: nem az ellenőrzések miatt vonultak utcára, hanem azért, mert lejáratták, megvádolták őket, azt állították, hogy nem vigyáznak a gyermekekre és ez nem igaz. Arról beszélt, hogy szállodai körülményeket várnak el tőlük, ipari mosógépet, nagyméretű hűtőszekrényt azokban a családi jellegű házakban is, ahol csak 4 gyereket gondoznak.
Mi többször jeleztük, hogy törvénymódosításokra van szükség, hogy fekete-fehéren írja, hogy nem lehet és nem is kell egyforma körülményeket biztosítani a nagyméretű otthonokban és a családi méretű házakban. Mindeddig azonban a szakszervezet hangját nem hallották meg a törvényhozók.
A pénzbírság azt jelenti, hogy az állam az egyik zsebéből átteszik a másik zsebébe a pénzt” – magyarázta.
A prefektúra előtt skandltak
Fotó: Haáz Vince
Gligor Erzsébet csaknem negyven éve dolgozik a szociális rendszerben és azért vonult az utcára, mert úgy érezte, el kell mondják a közvéleménynek, hogy ők lelkiismeretesen végzik a munkájukat, megfelelő körülményeket biztosítanak a beteg és egészséges gyermekeknek is.

Igaz, hogy túlzsúfoltak a fogyatékkal élő gyerekeket gondozó marosvásárhelyi központok, de mindenkit megfelelően ellátnak – nyilatkozták az illetékesek, miután egy jogvédő szervezet azt állította, hogy a gyermekek élete, egészsége veszélyben van.
Beszélt arról, hogy vannak olyan súlyosan beteg gondozottak, akiket nehezen lehet etetni, de ők orvosi utasítás szerint mindent megtesznek a gyermekekért.
Erzsébet bemutatott egy édesapát, akinek 19 éves lányát már születése óta a Trébely utcai otthonban gondozzák és akinek fényképe sok helyen megjelent. Az édesapa arról beszélt, hogy rendszeresen látogatja súlyosan beteg lányát, akit mindig jó körülmények között talált, gondozzák és szeretik.
– mondta a férfi, aki azt fontolgatja, hogy bepereli a gyermekjogvédelmi igazgatóságot és a jogi szervezetet, mert ágyban fekvő gyermekéről fényképet készítettek és ezt elrettentő példaként megjelentették a televízióban, sajtóban.

320 ezer lejre bírságolták a Maros megyei gyermekvédelmi és szociális igazgatóságot (DGASPC) a fogyatékkal élő gyermekeket gondozó négy marosvásárhelyi központ működési engedélyének hiánya miatt.
Az Alaptörvény rendelkezései szerint július 20-tól ideiglenesen Forsthoffer Ágnes, az Országgyűlés elnöke látja el a köztársasági elnök jogköreit. Az Országgyűlésnek 30 napon belül új köztársasági elnököt kell választania – ismertette Magyar Péter.
Sulyok Tamás köztársasági elnök aláírta az alaptörvény tizenhetedik módosítását szombaton – közölte az államfő a Facebook-oldalán. A módosítás hatálybalépését követő napon a hivatalban lévő köztársasági elnök megbízatása megszűnik.
Egy hosszabb időszak után, amely alatt az üzemanyagok ára viszonylag stabil maradt, a piacvezető OMV Petrom is megemelte szombaton az árait, ám a többi nagy hálózattal ellentétben nemcsak a gázolajat, hanem a benzint is drágította.
Talán senki nem gondolta volna, hogy az áprilisi rendszerváltás egyik mellékes eredménye lesz a magyar parlamentarizmus feltámadása – írta Magyar Péter miniszterelnök szombaton a Facebook-oldalán.
Egy műszaki meghibásodás miatt a Bilea-vízesés és a Bilea-tó között közlekedő felvonó kabinjaiban rekedt szombaton több turista, de nincsenek veszélyben – közölte a Szeben megyei Salvamont vezetője, Dan Popescu.
Egy sofőr ittasan, egy másik pedig felfüggesztett jogosítvánnyal ült volán mögé szombatra virradóan Hargita megyében. A rendőrök mindkettőjüket feltartóztatták, és büntetőeljárás indult ellenük – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia több régiójára.
A magyarság ügye kiemelt jelentőségű a magyar kormány számára annak ellenére, hogy nincs a nemzetpolitikának külön államtitkára – jelentette ki Tarr Zoltán társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter pénteken a felvidéki Gombaszögön.
Egy ötéves kislány meghalt, édesanyja és egyéves öccse pedig megsérült szombaton az A1-es autópályán, Kereszténysziget (Cristian) közelében, miután felborult az őket szállító személygépkocsi.
Az alapbér 15 százalékának megfelelő pótlékot kaphatnak az egészségügyi intézmények három műszakban dolgozó alkalmazottai – derül ki az új bértörvény pénteken nyilvánosságra hozott, felülvizsgált tervezetéből.
1 hozzászólás