
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
A román nyelv és irodalomból írott dolgozattal kedden országszerte megkezdődik a nyolcadikosok képességvizsgája, amelyre összesen 160 400 diák iratkozott be.
2024. június 24., 13:172024. június 24., 13:17
Hargita megyében 2325 magyar diákot és 401 román tagozatost várnak vizsgázni 97 vizsgaközpontba. Maros megyében 4216 nyolcadikos iratkozott be a képességvizsgára, amit 115 vizsgaközpontban (iskolában) bonyolítanak le. Kovászna megyében az idei tanévben nyilvántartott 1874 diákból nyolcadikos diákból 1651 fejezte be általános iskolai tanulmányait, ők 55 iskolában írják meg a dolgozatokat.
A dolgozatokat a digitális rendszerben javítják, azaz a diák jelenlétében feltöltik egy online platformra, majd véletlenszerűen szétosztják a javító tanárok között.
Az előzetes eredményeket július 3-án közlik, az óvásokat 3-án és 4-én fogadják, a végleges eredményeket pedig július 9-én hozzák nyilvánosságra. A képességvizsgán elért átlag szolgál a kilencedikes felvételin a különböző középiskolai osztályokba való besorolás alapjául.
Tavaly a székelyföldi diákok – némileg elmaradva az országos sikerrátától, ami 76 százalékos volt – Maros, Hargita és Kovászna megyében egyaránt 70 százalék fölötti átmenési arányt értek el, pontosabban 71,5, 72,6, illetve 71,3 százalékuk kapta meg az 5-ös vagy annál nagyobb jegyet.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga jelzésű riasztást adott ki felhőszakadás miatt öt megyére, és sárga jelzésű riasztást felhőszakadás, jégeső és viharos szél miatt 19 megyére, valamint Bukarestre.
Több településen is medvék jelenléte miatt riasztotta a lakosságot a Hargita megyei katasztrófavédelem az elmúlt napokban. A párzási időszakban a vadállatok gyakrabban tűnnek fel a települések közelében, és napközben is aktívabbak a megszokottnál.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök egyeztetést ígért a pénzügyminisztérium képviselőivel az e-Factura rendszer kiterjesztéséről, megvizsgálják, feltétlenül szükséges-e bevezetni az intézkedést a kisvállalkozást működtető magánszemélyek esetében is.
A Bucsecs-hegység magashegyi túraútvonalai még zárva maradnak ebben az időszakban, figyelembe véve, hogy az Omu-csúcson a hóréteg vastagsága meghaladja a másfél métert, és a hétvégén ismét havazás várható.
Hantavírus-fertőzést igazoltak pénteken egy betegnél az aradi megyei sürgősségi kórházban, de állapota jó. A PCR-teszt pozitív lett, a vírus törzsét azonban egyelőre nem azonosították.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Szövetségi Képviselők Tanácsának Kolozsváron tartott ülése után kijelentette, a szövetség elsődleges célja a korábbi kormánykoalíció újraalakítása, de nem zárja ki azt a lehetőséget sem, hogy az RMDSZ ellenzékbe vonuljon.
Nicușor Dan államelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, az ország pénzügyi stabilitásának biztosítása érdekében azt szeretné, hogy a kormány a jövő évi költségvetést már idén ősszel előterjessze.
Gyergyószentmiklós önkormányzata elfogadta a város 2026-os költségvetését. Az elsőszámú cél a korábban félbemaradt és elhúzódó beruházások lezárása, a felásott utak helyreállítása. Számos beruházást készítenek elő és új szociális program is indul.
Válsághelyzet van – jelentette be Székelyudvarhely polgármestere a város iskolahálózatában felmerült problémákat illetően. Az Orbán Balázs Általános Iskolában statikai problémák merültek fel, ott a következő tanévben mégsem indulhat újra az oktatás.
Kézdivásárhely önkormányzati képviselő testülete soros havi ülésén a város által adományozható elismerés kérdésben is döntést hozott. Idén Gábor Rezső matematikatanár, a Gábor Áron Szakképző Líceum nyugalmazott igazgatója veheti át a Pro Urbe díjat.
szóljon hozzá!