
Már az alagsor és az első szint is megépült
Fotó: Magyari Hunor/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Látványosan halad a kivitelező a csereháti csillagvizsgálóként ismert létesítmény újjáépítésével – a cél az, hogy még a kedvezőtlen időjárás beállta előtt elkészüljön annak tetőzete is. A helyszíni sétány kialakításában is történtek előrelépések, ám a sziklás talaj sok fejtörést okoz a megbízott vállalatnak.
2023. szeptember 19., 10:492023. szeptember 19., 10:49
Sokak felháborodását váltotta ki nyár elején, hogy Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala elbonttatta a csereháti csillagvizsgálót, ugyanis kételkedtek abban, hogy az valaha is visszaépül. Az intézmény azonban rácáfolt a félelmekre, mostanra ugyanis már az új létesítmény falainak egy része is látszik a helyszínen.
Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal szóvivője lapunknak elmondta, mostanra elkészült a négyszintesre tervezett épület alagsora és az első szintje. A munkálattal nem állnak le, hiszen
végezheti a belső munkálatokat a megbízott cég.
Fotó: Magyari Hunor/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
A Csereháton tervezett más felújításokról is érdeklődtünk a szóvivőtől, aki közölte, rendbe hozták a II. Rákóczi Ferenc utcából a csillagvizsgáló irányába vezető lépcsőket, elkezdődött a lombsétány kialakítása, ugyanakkor a tervekben szereplő tanösvény nyomvonalának kiszélesítése, a helyszínen lévő bozót kiirtása is zajlik.
Ezeket a munkálatokat ugyanakkor nehezíti, hogy sziklás talajban kell dolgoznia a kivitelezőnek. A felsoroltakon kívül még egyebek mellett három kilátó, illetve egy kültéri fitneszpark létrehozása is szerepel a tervekben.
A polgármesteri hivatal valójában csak az említett sétány és a kültéri parkok létrehozására nyert támogatást az Európai Uniótól – ez a megvalósítás 4,8 millió lejbe kerül. A csillagvizsgáló újjáépítését önrészként vállalta az önkormányzat, hiszen
Erre 2,5 millió lejt kell fordítaniuk helyi forrásokból. A felsoroltakon kívül ugyanakkor további 450 ezer lejes költséget jelentenek a szabadtéri bútorok; az árak tovább nőhetnek a piaci viszonyok függvényében.
Fotó: Magyari Hunor/Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala
Az udvarhelyi önkormányzat idén egyelőre 4,7 millió lejt különített el a beruházásra. Egy korábbi tanácsülésen ugyanakkor 700 ezer lejes hitelfelvételt hagytak jóvá a helyi képviselők a projekt kivitelezésére.
Az alkotmánybíróság pénteken közzétette a bírák és ügyészek különnyugdíjáról szóló törvényt alkotmányellenesnek nyilvánító határozatának indoklását.
A PayU Románia adatai szerint az idei fekete péntek (Black Friday) első óráiban (9 óra 12 percig) mintegy 230 millió lejt költöttek a romániaiak online vásárlásra.
A nagygazdaságok tulajdonosainak is folyósítja már az APIA az idei juttatások első részletét. Hargita megyében a gazdák 85 százaléka számára már jóváhagyták a mezőgazdasági támogatáselőlegek kifizetését. Ez jócskán az országos átlag fölötti arány.
Hatósági felügyelet alá helyezték és nem taníthat az a lugosi pedagógus, akit a hét közepén őrizetbe vettek a rendőrök, miután két szülő feljelentést tette ellene, miszerint arcul ütötte tízéves lányaikat.
Nem találták otthon a hatóságok Dani Mocanu maneleénekest és testvérét az Argeș megyei Ștefănești-en, amikor a rendőrök megjelentek végrehajtani azt a jogerős börtönbüntetést, amelyet emberölési kísérlet miatt szabtak ki rájuk.
A fekete péntek időszaka az egyik legveszélyesebb periódus az online csalások szempontjából. A hatóságok több kulcsfontosságú tanáccsal intik óvatosságra a vásárlókat.
Nem fog nőni jövő évben az áfa és a többi adó, de ehhez egy komolyan megszerkesztett költségvetésre van szükség, amely „a valóságon alapul, és nem mindenféle alapot nélkülöző becslésekre” – jelentette ki a kormányfő.
Ilie Bolojan kormányfő azt mondja, mindössze 15 percet tárgyalt a hivatalában a korrupcióval gyanúsított Mihai Barbuval és a liberális politikust elkísérő Vaslui megyei üzletemberrel.
Folyósította a Hargita megyei szociális és kifizetési ügynökség az egyszeri segélyt a parajdi sóbánya egykori turisztikai részlegének dolgozó, mára állás nélkül maradt alkalmazottak számára – közölte csütörtökön Bíró Barna Botond.
Mi győzelemre játszunk - mondta Orbán Viktor miniszterelnök washingtoni repülőútján a közmédiának nyilatkozva.
szóljon hozzá!