
Megkönnyíti a meder karbantartását, ugyanakkor sétálni is lehet a földúton
Fotó: László Ildikó
Az elmúlt hónapokban a Maros Vízügyi Igazgatóság jelentős árvízvédelmi munkálatokat végzett a Nagy-Küküllő székelyudvarhelyi szakaszán. Nemcsak a folyómedret erősítették meg, de egyfajta utat is kialakítottak, hogy a későbbiekben egyszerűbben történhessen a karbantartás. Utóbbinak a lakók különösen örülnek, azóta többen lejárnak sétálni a partra.
2023. október 01., 21:462023. október 01., 21:46
Sok székelyudvarhelyinek szemet szúrt nyár elején a Nagy–Küküllő medrében zajló munkálat, többen egyenesen azt gondolták, a folyó partján sétány épül. Ezt azonban akkor cáfolta lapunknak Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal szóvivője, hangsúlyozva, hogy a folyómeder a Maros Vízügyi Igazgatóság ügykezelésébe tartozik, intézményük ugyanakkor azt a tájékoztatást kapta, hogy előre betervezett mederszabályozásról van szó. Ezt erősítette meg Călin Fokt, a vízügyi igazgatóság szóvivője is, majd hozzátette, nem kaptak semmilyen felkérést sétány kialakítására.
A vízügyi igazgatóság célja gyakorlatilag az volt, hogy a vízelvezetési viszonyok javításával, a parterózió és a meder süllyedésének meggátolásával
A munkálatok részeként kövekkel erősítették meg a partot, feltöltötték a beomlott részeket, valamint eltávolították a víz útját akadályozó fákat és cserjéket a mederből. Mindezt a Vásártér és a Tamási Áron utcai hidak, majd a Nicolae Bălcescu utcában (terelőút) lévő vasúti és autósforgalmi hidak között tették meg.
Ovidiu Ianculescu, a Maros Vízügyi Igazgatóság vezetője lapunknak elmondta, folyamatosan emberhiánnyal küszködik az intézményük, így az utóbbi években bizonyos helyszíneken nemigen volt lehetőségük a folyópartok rendbetételére. Ezt pótolták a nyáron Székelyudvarhelyen, ahol mostanra jó szakembergárda állt össze; az igazgató egyébként kifejezetten a helyi igazgatójuk érdemének tudja be a megvalósítást. Megerősítette,
munkagépeikkel Segesvárra vonultak át, ahol hasonló munkálatokat folytatnak.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Azt is megtudtuk tőle, hogy a közel 300 ezer lej értékű megvalósítást saját munkatársaikkal és munkagépeikkel végezték – azaz nem támaszkodtak külső segítségre.
Egyre gyakrabban látni embereket a Nagy-Küküllő partján, ahol korábban a munkálatok zajlottak, itt ugyanis egy kisebb földutat is kialakított a vízügyi igazgatóság, amelyet fűmaggal vetettek be. Egyesek házi kedvenceiket sétáltatják, mások gyerekeikkel, unokáikkal csodálják meg a folyót a helyszínen.
Fotó: László Ildikó
Ovidiu Ianculescu rámutatott, valójában nem egy sétálóút létrehozása volt a céljuk, hanem azt szerették volna elérni, hogy gépeikkel egyszerűbben megközelíthessék a folyópartot, ami elengedhetetlen az éves karbantartási munkálatok elvégzéséhez. Tudni kell ugyanis, hogy az előírások szerint
Az igazgató ettől függetlenül örül, ha a munkálatokkal sikerült valamivel közelebb hozni a folyót az emberekhez. Egyébként hasonló tapasztalataik vannak a Nagy-Küküllő segesvári szakaszán elvégzett munkálatokat követően is. Úgy gondolja, még szívesebben látogatnák a partot a lakók, ha ott padok és szemeteskukák lennének elhelyezve.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!