
Megkönnyíti a meder karbantartását, ugyanakkor sétálni is lehet a földúton
Fotó: László Ildikó
Az elmúlt hónapokban a Maros Vízügyi Igazgatóság jelentős árvízvédelmi munkálatokat végzett a Nagy-Küküllő székelyudvarhelyi szakaszán. Nemcsak a folyómedret erősítették meg, de egyfajta utat is kialakítottak, hogy a későbbiekben egyszerűbben történhessen a karbantartás. Utóbbinak a lakók különösen örülnek, azóta többen lejárnak sétálni a partra.
2023. október 01., 21:462023. október 01., 21:46
Sok székelyudvarhelyinek szemet szúrt nyár elején a Nagy–Küküllő medrében zajló munkálat, többen egyenesen azt gondolták, a folyó partján sétány épül. Ezt azonban akkor cáfolta lapunknak Zörgő Noémi, a polgármesteri hivatal szóvivője, hangsúlyozva, hogy a folyómeder a Maros Vízügyi Igazgatóság ügykezelésébe tartozik, intézményük ugyanakkor azt a tájékoztatást kapta, hogy előre betervezett mederszabályozásról van szó. Ezt erősítette meg Călin Fokt, a vízügyi igazgatóság szóvivője is, majd hozzátette, nem kaptak semmilyen felkérést sétány kialakítására.
A vízügyi igazgatóság célja gyakorlatilag az volt, hogy a vízelvezetési viszonyok javításával, a parterózió és a meder süllyedésének meggátolásával
A munkálatok részeként kövekkel erősítették meg a partot, feltöltötték a beomlott részeket, valamint eltávolították a víz útját akadályozó fákat és cserjéket a mederből. Mindezt a Vásártér és a Tamási Áron utcai hidak, majd a Nicolae Bălcescu utcában (terelőút) lévő vasúti és autósforgalmi hidak között tették meg.
Ovidiu Ianculescu, a Maros Vízügyi Igazgatóság vezetője lapunknak elmondta, folyamatosan emberhiánnyal küszködik az intézményük, így az utóbbi években bizonyos helyszíneken nemigen volt lehetőségük a folyópartok rendbetételére. Ezt pótolták a nyáron Székelyudvarhelyen, ahol mostanra jó szakembergárda állt össze; az igazgató egyébként kifejezetten a helyi igazgatójuk érdemének tudja be a megvalósítást. Megerősítette,
munkagépeikkel Segesvárra vonultak át, ahol hasonló munkálatokat folytatnak.
Fotó: Fülöp-Székely Botond
Azt is megtudtuk tőle, hogy a közel 300 ezer lej értékű megvalósítást saját munkatársaikkal és munkagépeikkel végezték – azaz nem támaszkodtak külső segítségre.
Egyre gyakrabban látni embereket a Nagy-Küküllő partján, ahol korábban a munkálatok zajlottak, itt ugyanis egy kisebb földutat is kialakított a vízügyi igazgatóság, amelyet fűmaggal vetettek be. Egyesek házi kedvenceiket sétáltatják, mások gyerekeikkel, unokáikkal csodálják meg a folyót a helyszínen.
Fotó: László Ildikó
Ovidiu Ianculescu rámutatott, valójában nem egy sétálóút létrehozása volt a céljuk, hanem azt szerették volna elérni, hogy gépeikkel egyszerűbben megközelíthessék a folyópartot, ami elengedhetetlen az éves karbantartási munkálatok elvégzéséhez. Tudni kell ugyanis, hogy az előírások szerint
Az igazgató ettől függetlenül örül, ha a munkálatokkal sikerült valamivel közelebb hozni a folyót az emberekhez. Egyébként hasonló tapasztalataik vannak a Nagy-Küküllő segesvári szakaszán elvégzett munkálatokat követően is. Úgy gondolja, még szívesebben látogatnák a partot a lakók, ha ott padok és szemeteskukák lennének elhelyezve.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!