
Tágasabb, korszerűbb lesz a Pitypang óvoda a felújítás után
Fotó: Gergely Imre
Párhuzamosan zajlik Gyergyószentmiklóson a Csodavilág napközi és a Pitypang óvoda Virág negyedi egységének teljes felújítása. Ha minden jól megy, a napközisek az új tanév kezdetétől, az ovisok már akár júniustól beköltözhetnek megújult otthonukba.
2020. április 16., 11:032020. április 16., 11:03
2020. április 16., 11:042020. április 16., 11:04
Lassan öt éve, hogy nekikezdtek a gyergyószentmiklósi Kossuth Lajos utcai napközi teljes felújításának, és az eredetileg tervezett költség több, mint kétszeresénél tartanak. Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere bízik abban, hogy most már nem jön közbe semmi váratlan akadály, és ősszel visszaköltözhetnek ide a gyerekek.
Ezután újabb pénzügyi forráshoz jutottak, és a tetőtér beépítésének kezdték el. Azután kezdtek jelentkezni a problémák, kiderült, hogy az épület nem bírná el a födémet, a falakat is meg kellett erősíteni, de alapot is meg kellett erősíteni, mivel – mint kiderült, ez a ház egy része alól hiányzott. Közben a kivitelező is jelezte, hogy a megváltozott helyzet miatt nem folytatja a munkát, új céget kellett találni, amelyik befejezheti a munkát. Most azonban úgy látszik, rendbe jöttek a dolgok.
– közölte szerdai helyszíni sajtótájékoztatóján Gyergyószentmiklós polgármestere. A kérdőjelek most a finanszírozásnál merülnek fel, mivel eredetileg kevesebb, mint 1 millió lejes költséggel számoltak, de a költségek meg fogják haladni a 2 millió lejt is. A következő hónapokban ezért 400 ezer lejt kell erre átcsoportosítson az önkormányzat. Ha megtörténik a munkálat átadása, hat napközis csoport költözhet vissza egy teljesen megújult és a mai elvárásoknak mindenben megfelelő épületbe, amely modern konyhával, előadóteremmel, elkülönítő helyiséggel nyílhat újra.
A közel öt éve tartó átépítés és felújítás a végéhez közeledik a Csodavilág napköziben
Fotó: Gergely Imre
A Virág negyed 51-es számú tömbháza földszintjén a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége koordinálásával és a Bethlen Gábor Alap finanszírozásával zajlik a Pitypang óvoda ottani egységének teljes felújítása.
A tömbház szomszédos helyiségeiben korábban az egészségügyi igazgatóság helyi kirendeltsége működött, amely ennek egy kisebb részébe húzódott össze és így 170 négyzetméterrel növekedhetett meg az óvoda alapterülete.
Amint a fejlesztést koordináló Csibi Zsuzsánna, a Kós Károly iskola aligazgatója elmondta, amellett, hogy új berendezést és didaktikai eszközöket kap az intézmény, a helyiségek is tágasabbak lesznek, helyet tudnak adni egy külön logopédusi szobának is. A munkálattal május végére végez a kivitelező, de hogy mikor költözhetnek be a gyerekek, az már a járványügyi intézkedéseken múlik. Nagy Zoltán polgármester azt mondta, amint a Pitypang óvodánál végeznek, a munkások a Csillagszem napközihez vonulnak át, így következhet annak a teljes felújítása, átalakítása, szintén a Bethlen Gábor Alap finanszírozásával.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) vállalja a kormányzást és Sorin Grindeanut javasolja miniszterelnöknek.
A múlt évben 9399 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,6 százalékkal nagyobb mint 2024.ben; a kiadások átlagösszege 8037 lej volt, ami a jövedelem 85,5 százalékát jelentette.
1 hozzászólás