
Szinte hetente duplázódik a fertőzési ráta Hargita megyében
Fotó: Veres Nándor
Nem ritka már a 10 ezreléket meghaladó fertőzési rátájú település Hargita megyében, és a járványhelyzetet vázoló statisztikából az is kitűnik, hogy a helyzet gyorsan romlik.
2022. január 28., 15:392022. január 28., 15:39
2022. január 28., 15:422022. január 28., 15:42
Az ötödik járványhullámot okozó omikron vírusvariáns terjedési sebessége jól tetten érhető a megyei járványhelyzetet összegző statisztikában. Az igazolt fertőzések megyei átlaga péntekre elérte a 6,77 ezreléket, ami több mint a háromszorosa a két héttel korábbi 1,77 ezreléknek, de az egy héttel korábbi 3,88 ezreléknek is közel a duplája.
Települések szerinti bontásban azonban már a 10 ezreléket meghaladó fertőzöttségi ráta sem ritka: nyolc olyan község és város volt csütörtökön a megyében, ahol az utóbbi két hétben igazolt fertőzések ezer lakosra vetített száma túllépte a tízet. Persze, ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen a szakemberek már korábban is számtalanszor hangsúlyozták, a valóságban lényegesen nagyobb a fertőzések száma, ugyanis sokan nem végeztetnek tesztet, illetve olyanok is vannak, akik tünetmentesen vészelik át a fertőzést. A közösségi terjedés erősödésére utal ugyanakkor az is, hogy egyre csak nő a tesztek pozitivitási rátája, tehát az elvégzett tesztek egyre nagyobb arányban hoznak pozitív eredményt.
Tizenegy olyan település is volt csütörtökön a megyében, ahol a fertőzöttségi mutató még nem érte a 3 ezrelékes értéket. A koronavírus előfordulásának a gyakorisága Gyergyótölgyesen a legmagasabb, 13,72 ezrelékes a község fertőzési rátája, a legalacsonyabb pedig Tusnád községben, ahol 0,93 ezreléket mértek. A megyei egészségügyi szakhatóság csütörtöki jelentése szerint Gyergyótölgyes mellett Csíkcsicsóban (12,45), Csíkszeredában (11,65), Csíkszentléleken (11,33), Csíkpálfalván (11,03), Madéfalván (10,74), Felsőboldogfalván (10,21) és Vaslábon (10,18) haladja meg a tíz ezreléket a fertőzési ráta.
A legalacsonyabb, 1 ezrelék körüli fertőzési rátát Tusnád (0,93), Kászonaltíz (1,06), Szentábrahám (1,09), Galócás (1,28), Korond (1,7) és Gyergyóditró (1,9) községek esetében mérték.
A Hargita megyei kórházakban a Covid-betegek részére fenntartott ágyak foglaltsága csütörtökre elérte a 37,91 százalékot, ami már meghaladja a mintegy 34 százalékos országos átlagot.
Fejér Szilárd kémikus-kutató nem tartja kizártnak, hogy a térségben már jelen van az omikron új alvariánsa is. A sepsiszentgyörgyi Pro-Vitam Diagnosztikai és Kutatóközpont vezetője a közösségi hálón szerda este közzétett bejegyzésében az írta, hogy az általuk aznap elvégzett pozitív tesztek között tíz olyan is volt, amelyek nem szokványosak.
Ez utóbbi variáns most már dominánssá vált Dániában, és minden országban, ahol már kimutatták, növekszik a részaránya, tehát még az eredeti omikronnál is fittebb. Egyelőre nincs semmilyen adat, ami súlyosabb betegséget jelezne a BA.2 esetén, tehát arra számíthatunk, hogy az eredeti omikronhoz hasonlóan kevés lesz a kórházi esetek részaránya” – fogalmazott a kémikus-kutató.
Ugyanakkor arra is kitért, hogy aznap 126 pozitív mintát igazoltak, ami 67 százalékos pozitivitási rátát jelent, ami az eddigi legmagasabb náluk.
„Rengetegen megtapasztalják a következő napokban, hogy az omikron nem egy egyszerű nátha, vagy éppen influenza. Még mindig azok indulnak a legjobb esélyekkel, akiknek megvan a booster dózisuk is. (…) Habár benne vagyunk a sűrűjében, aki teheti, mászkáljon sokat friss levegőn, és kerülje a megfertőződést, amíg csak lehet. Sok rekord megdől majd a következő hetekben. Reméljük, a törékeny egészségügyi rendszerünk bírja majd a terhelést, és nem bénul meg az miatt, hogy rengeteg egészségügyi dolgozó lesz kénytelen betegszabadságot kivenni” – írta bejegyzésében Fejér Szilárd.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Zivatarokra figyelmeztető előrejelzést adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a hegyvidéki térségekre, valamint Bánság, Körösvidék, Olténia, Erdély nagy része és Munténia északnyugati részének több megyéjére.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hétfőn 12 órakor lejárt az ultimátum, amelyben a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) vezetése felszólított öt politikust, hogy lépjenek ki a pártból, ellenkező esetben kizárják őket a PNL-ből.
A képviselőház és a szenátus házbizottságának hétfői ülésén hozott döntés szerint hétfőn 21:30-kor kezdődő ülésén szavaz a parlament plénuma Adrian Veștea kormányáról.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője, Claudiu Năsui öt intézkedést javasol a leendő kormánynak, amelyek szerinte segítenék a román gazdaságot.
Egy férfi és egy nő meghalt, további három személy pedig megsérült egy vasárnap esti balesetben a Bihar megyei Éradonyban.
Megérkezett a hétvégére az idei nyár első hőhulláma, az országos csúcs vasárnap délután egy tizeddel meghaladta a 36 Celsius-fokot Románia déli részén, Calafatnál.
Csaknem hárommillió forint bírságot kapott az a sofőr, akinek a kisbuszában 760 doboz csempészcigarettát találtak a pénzügyőrök – közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn az MTI-vel.
Donald Trump amerikai elnök éles és trágár szavakat használva katonai erő alkalmazásával fenyegette meg vasárnap Iránt arra az esetre, ha nem volna hajlandó hosszú távú békemegállapodást kötni és a Hormuzi-szoros ismételt lezárásával próbálkozna.
szóljon hozzá!