
Szinte hetente duplázódik a fertőzési ráta Hargita megyében
Fotó: Veres Nándor
Nem ritka már a 10 ezreléket meghaladó fertőzési rátájú település Hargita megyében, és a járványhelyzetet vázoló statisztikából az is kitűnik, hogy a helyzet gyorsan romlik.
2022. január 28., 15:392022. január 28., 15:39
2022. január 28., 15:422022. január 28., 15:42
Az ötödik járványhullámot okozó omikron vírusvariáns terjedési sebessége jól tetten érhető a megyei járványhelyzetet összegző statisztikában. Az igazolt fertőzések megyei átlaga péntekre elérte a 6,77 ezreléket, ami több mint a háromszorosa a két héttel korábbi 1,77 ezreléknek, de az egy héttel korábbi 3,88 ezreléknek is közel a duplája.
Települések szerinti bontásban azonban már a 10 ezreléket meghaladó fertőzöttségi ráta sem ritka: nyolc olyan község és város volt csütörtökön a megyében, ahol az utóbbi két hétben igazolt fertőzések ezer lakosra vetített száma túllépte a tízet. Persze, ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen a szakemberek már korábban is számtalanszor hangsúlyozták, a valóságban lényegesen nagyobb a fertőzések száma, ugyanis sokan nem végeztetnek tesztet, illetve olyanok is vannak, akik tünetmentesen vészelik át a fertőzést. A közösségi terjedés erősödésére utal ugyanakkor az is, hogy egyre csak nő a tesztek pozitivitási rátája, tehát az elvégzett tesztek egyre nagyobb arányban hoznak pozitív eredményt.
Tizenegy olyan település is volt csütörtökön a megyében, ahol a fertőzöttségi mutató még nem érte a 3 ezrelékes értéket. A koronavírus előfordulásának a gyakorisága Gyergyótölgyesen a legmagasabb, 13,72 ezrelékes a község fertőzési rátája, a legalacsonyabb pedig Tusnád községben, ahol 0,93 ezreléket mértek. A megyei egészségügyi szakhatóság csütörtöki jelentése szerint Gyergyótölgyes mellett Csíkcsicsóban (12,45), Csíkszeredában (11,65), Csíkszentléleken (11,33), Csíkpálfalván (11,03), Madéfalván (10,74), Felsőboldogfalván (10,21) és Vaslábon (10,18) haladja meg a tíz ezreléket a fertőzési ráta.
A legalacsonyabb, 1 ezrelék körüli fertőzési rátát Tusnád (0,93), Kászonaltíz (1,06), Szentábrahám (1,09), Galócás (1,28), Korond (1,7) és Gyergyóditró (1,9) községek esetében mérték.
A Hargita megyei kórházakban a Covid-betegek részére fenntartott ágyak foglaltsága csütörtökre elérte a 37,91 százalékot, ami már meghaladja a mintegy 34 százalékos országos átlagot.
Fejér Szilárd kémikus-kutató nem tartja kizártnak, hogy a térségben már jelen van az omikron új alvariánsa is. A sepsiszentgyörgyi Pro-Vitam Diagnosztikai és Kutatóközpont vezetője a közösségi hálón szerda este közzétett bejegyzésében az írta, hogy az általuk aznap elvégzett pozitív tesztek között tíz olyan is volt, amelyek nem szokványosak.
Ez utóbbi variáns most már dominánssá vált Dániában, és minden országban, ahol már kimutatták, növekszik a részaránya, tehát még az eredeti omikronnál is fittebb. Egyelőre nincs semmilyen adat, ami súlyosabb betegséget jelezne a BA.2 esetén, tehát arra számíthatunk, hogy az eredeti omikronhoz hasonlóan kevés lesz a kórházi esetek részaránya” – fogalmazott a kémikus-kutató.
Ugyanakkor arra is kitért, hogy aznap 126 pozitív mintát igazoltak, ami 67 százalékos pozitivitási rátát jelent, ami az eddigi legmagasabb náluk.
„Rengetegen megtapasztalják a következő napokban, hogy az omikron nem egy egyszerű nátha, vagy éppen influenza. Még mindig azok indulnak a legjobb esélyekkel, akiknek megvan a booster dózisuk is. (…) Habár benne vagyunk a sűrűjében, aki teheti, mászkáljon sokat friss levegőn, és kerülje a megfertőződést, amíg csak lehet. Sok rekord megdől majd a következő hetekben. Reméljük, a törékeny egészségügyi rendszerünk bírja majd a terhelést, és nem bénul meg az miatt, hogy rengeteg egészségügyi dolgozó lesz kénytelen betegszabadságot kivenni” – írta bejegyzésében Fejér Szilárd.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!