
Szinte hetente duplázódik a fertőzési ráta Hargita megyében
Fotó: Veres Nándor
Nem ritka már a 10 ezreléket meghaladó fertőzési rátájú település Hargita megyében, és a járványhelyzetet vázoló statisztikából az is kitűnik, hogy a helyzet gyorsan romlik.
2022. január 28., 15:392022. január 28., 15:39
2022. január 28., 15:422022. január 28., 15:42
Az ötödik járványhullámot okozó omikron vírusvariáns terjedési sebessége jól tetten érhető a megyei járványhelyzetet összegző statisztikában. Az igazolt fertőzések megyei átlaga péntekre elérte a 6,77 ezreléket, ami több mint a háromszorosa a két héttel korábbi 1,77 ezreléknek, de az egy héttel korábbi 3,88 ezreléknek is közel a duplája.
Települések szerinti bontásban azonban már a 10 ezreléket meghaladó fertőzöttségi ráta sem ritka: nyolc olyan község és város volt csütörtökön a megyében, ahol az utóbbi két hétben igazolt fertőzések ezer lakosra vetített száma túllépte a tízet. Persze, ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen a szakemberek már korábban is számtalanszor hangsúlyozták, a valóságban lényegesen nagyobb a fertőzések száma, ugyanis sokan nem végeztetnek tesztet, illetve olyanok is vannak, akik tünetmentesen vészelik át a fertőzést. A közösségi terjedés erősödésére utal ugyanakkor az is, hogy egyre csak nő a tesztek pozitivitási rátája, tehát az elvégzett tesztek egyre nagyobb arányban hoznak pozitív eredményt.
Tizenegy olyan település is volt csütörtökön a megyében, ahol a fertőzöttségi mutató még nem érte a 3 ezrelékes értéket. A koronavírus előfordulásának a gyakorisága Gyergyótölgyesen a legmagasabb, 13,72 ezrelékes a község fertőzési rátája, a legalacsonyabb pedig Tusnád községben, ahol 0,93 ezreléket mértek. A megyei egészségügyi szakhatóság csütörtöki jelentése szerint Gyergyótölgyes mellett Csíkcsicsóban (12,45), Csíkszeredában (11,65), Csíkszentléleken (11,33), Csíkpálfalván (11,03), Madéfalván (10,74), Felsőboldogfalván (10,21) és Vaslábon (10,18) haladja meg a tíz ezreléket a fertőzési ráta.
A legalacsonyabb, 1 ezrelék körüli fertőzési rátát Tusnád (0,93), Kászonaltíz (1,06), Szentábrahám (1,09), Galócás (1,28), Korond (1,7) és Gyergyóditró (1,9) községek esetében mérték.
A Hargita megyei kórházakban a Covid-betegek részére fenntartott ágyak foglaltsága csütörtökre elérte a 37,91 százalékot, ami már meghaladja a mintegy 34 százalékos országos átlagot.
Fejér Szilárd kémikus-kutató nem tartja kizártnak, hogy a térségben már jelen van az omikron új alvariánsa is. A sepsiszentgyörgyi Pro-Vitam Diagnosztikai és Kutatóközpont vezetője a közösségi hálón szerda este közzétett bejegyzésében az írta, hogy az általuk aznap elvégzett pozitív tesztek között tíz olyan is volt, amelyek nem szokványosak.
Ez utóbbi variáns most már dominánssá vált Dániában, és minden országban, ahol már kimutatták, növekszik a részaránya, tehát még az eredeti omikronnál is fittebb. Egyelőre nincs semmilyen adat, ami súlyosabb betegséget jelezne a BA.2 esetén, tehát arra számíthatunk, hogy az eredeti omikronhoz hasonlóan kevés lesz a kórházi esetek részaránya” – fogalmazott a kémikus-kutató.
Ugyanakkor arra is kitért, hogy aznap 126 pozitív mintát igazoltak, ami 67 százalékos pozitivitási rátát jelent, ami az eddigi legmagasabb náluk.
„Rengetegen megtapasztalják a következő napokban, hogy az omikron nem egy egyszerű nátha, vagy éppen influenza. Még mindig azok indulnak a legjobb esélyekkel, akiknek megvan a booster dózisuk is. (…) Habár benne vagyunk a sűrűjében, aki teheti, mászkáljon sokat friss levegőn, és kerülje a megfertőződést, amíg csak lehet. Sok rekord megdől majd a következő hetekben. Reméljük, a törékeny egészségügyi rendszerünk bírja majd a terhelést, és nem bénul meg az miatt, hogy rengeteg egészségügyi dolgozó lesz kénytelen betegszabadságot kivenni” – írta bejegyzésében Fejér Szilárd.
A pártok vállalták, hogy csütörtökön egyeztetnek egy kisebbségi kormány támogatásának feltételeiről, és pénteken ismertetik a következtetéseiket – jelentette ki szerda este egy kolozsvári sajtóeseményen Nicușor Dan.
Legalább 32 ember meghalt, mintegy 700-an pedig megsérültek azt követően, hogy szerdán két rendkívül erős földrengés rázta meg Venezuelát. A rengések jelentős pusztítást okoztak, a hatóságok szerint az áldozatok száma drasztikusan emelkedni fog.
Operettekkel, óratorony koncerttel kezdődnek csütörtökön a 29. Marosvásárhelyi Napok, amely vasárnapig számos érdekes programot kínál az érdeklődőknek. Forgalomkorlátozásra is számítani kell a rendezvény miatt.
Összesen 148 alkalommal adtak ki Ro-Alert riasztás Hargita megyében az idei év eddigi részében, mert medvék jelentek meg lakott területeken, veszélyeztetve az emberek biztonságát. A legtöbb riasztást Zetelakán regisztrálták.
Több utcában is zajlanak a felújítási munkálatok Székelyudvarhelyen a nagy mobilitási projekt részeként, ami igencsak megnehezíti az autós közlekedést, ezért rákérdeztünk a városházán, hogy milyen munkálatok zajlanak és mire kell még számítani.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
szóljon hozzá!