
Szinte hetente duplázódik a fertőzési ráta Hargita megyében
Fotó: Veres Nándor
Nem ritka már a 10 ezreléket meghaladó fertőzési rátájú település Hargita megyében, és a járványhelyzetet vázoló statisztikából az is kitűnik, hogy a helyzet gyorsan romlik.
2022. január 28., 15:392022. január 28., 15:39
2022. január 28., 15:422022. január 28., 15:42
Az ötödik járványhullámot okozó omikron vírusvariáns terjedési sebessége jól tetten érhető a megyei járványhelyzetet összegző statisztikában. Az igazolt fertőzések megyei átlaga péntekre elérte a 6,77 ezreléket, ami több mint a háromszorosa a két héttel korábbi 1,77 ezreléknek, de az egy héttel korábbi 3,88 ezreléknek is közel a duplája.
Települések szerinti bontásban azonban már a 10 ezreléket meghaladó fertőzöttségi ráta sem ritka: nyolc olyan község és város volt csütörtökön a megyében, ahol az utóbbi két hétben igazolt fertőzések ezer lakosra vetített száma túllépte a tízet. Persze, ez csak a jéghegy csúcsa, hiszen a szakemberek már korábban is számtalanszor hangsúlyozták, a valóságban lényegesen nagyobb a fertőzések száma, ugyanis sokan nem végeztetnek tesztet, illetve olyanok is vannak, akik tünetmentesen vészelik át a fertőzést. A közösségi terjedés erősödésére utal ugyanakkor az is, hogy egyre csak nő a tesztek pozitivitási rátája, tehát az elvégzett tesztek egyre nagyobb arányban hoznak pozitív eredményt.
Tizenegy olyan település is volt csütörtökön a megyében, ahol a fertőzöttségi mutató még nem érte a 3 ezrelékes értéket. A koronavírus előfordulásának a gyakorisága Gyergyótölgyesen a legmagasabb, 13,72 ezrelékes a község fertőzési rátája, a legalacsonyabb pedig Tusnád községben, ahol 0,93 ezreléket mértek. A megyei egészségügyi szakhatóság csütörtöki jelentése szerint Gyergyótölgyes mellett Csíkcsicsóban (12,45), Csíkszeredában (11,65), Csíkszentléleken (11,33), Csíkpálfalván (11,03), Madéfalván (10,74), Felsőboldogfalván (10,21) és Vaslábon (10,18) haladja meg a tíz ezreléket a fertőzési ráta.
A legalacsonyabb, 1 ezrelék körüli fertőzési rátát Tusnád (0,93), Kászonaltíz (1,06), Szentábrahám (1,09), Galócás (1,28), Korond (1,7) és Gyergyóditró (1,9) községek esetében mérték.
A Hargita megyei kórházakban a Covid-betegek részére fenntartott ágyak foglaltsága csütörtökre elérte a 37,91 százalékot, ami már meghaladja a mintegy 34 százalékos országos átlagot.
Fejér Szilárd kémikus-kutató nem tartja kizártnak, hogy a térségben már jelen van az omikron új alvariánsa is. A sepsiszentgyörgyi Pro-Vitam Diagnosztikai és Kutatóközpont vezetője a közösségi hálón szerda este közzétett bejegyzésében az írta, hogy az általuk aznap elvégzett pozitív tesztek között tíz olyan is volt, amelyek nem szokványosak.
Ez utóbbi variáns most már dominánssá vált Dániában, és minden országban, ahol már kimutatták, növekszik a részaránya, tehát még az eredeti omikronnál is fittebb. Egyelőre nincs semmilyen adat, ami súlyosabb betegséget jelezne a BA.2 esetén, tehát arra számíthatunk, hogy az eredeti omikronhoz hasonlóan kevés lesz a kórházi esetek részaránya” – fogalmazott a kémikus-kutató.
Ugyanakkor arra is kitért, hogy aznap 126 pozitív mintát igazoltak, ami 67 százalékos pozitivitási rátát jelent, ami az eddigi legmagasabb náluk.
„Rengetegen megtapasztalják a következő napokban, hogy az omikron nem egy egyszerű nátha, vagy éppen influenza. Még mindig azok indulnak a legjobb esélyekkel, akiknek megvan a booster dózisuk is. (…) Habár benne vagyunk a sűrűjében, aki teheti, mászkáljon sokat friss levegőn, és kerülje a megfertőződést, amíg csak lehet. Sok rekord megdől majd a következő hetekben. Reméljük, a törékeny egészségügyi rendszerünk bírja majd a terhelést, és nem bénul meg az miatt, hogy rengeteg egészségügyi dolgozó lesz kénytelen betegszabadságot kivenni” – írta bejegyzésében Fejér Szilárd.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!