
Gál Alina Bákó megyei települést fog irányítani az RMDSZ színeiben
Fotó: Gál Alina/Facebook
Történelmi pillanatként értékelte Polgár László, az RMDSZ Bákó megyei szervezetének elnöke, hogy a szövetség két moldvai csángók által lakott községben polgármestert, hatban pedig önkormányzati képviseletet adhat.
2024. június 10., 15:592024. június 10., 15:59
Polgár László az MTI-nek nyilatkozva hétfőn elmondta: a vasárnapi helyhatósági választások még nem hivatalos, de már bizonyosra vehető választási eredményei alapján
A történelemben először Gajcsána községben – amelyhez a csángók által lakott Magyarfalu is tartozik – Gál Alina személyében saját polgármestert állítanak. A Londonban mesterdiplomát szerzett fiatal közgazdász a szavazatok 38 százalékát szerezte meg, míg a községben tíz százalékos a magyarok lélekszáma, így románok is nagy számban támogatták.
Polgár – aki 2008 óta képviselő a gajcsánai önkormányzatban – elmondta: reményeik szerint a helyhatósági választások után az eddigi egyről négyre tudják növelni az RMDSZ-frakció létszámát.
Oltean Péternek,Gyimesbükk polgármesterének (balról, középen) is sikerült újráznia, a szavazatok 67 százalékát szerezte meg
Fotó: Olteán Péter
Gyimesbükkben a szövetség az önkormányzatban is többséget ad, miután a voksok 63 százalékát kapta.
Polgár László elmondta: a történelemben először több olyan község önkormányzatába is sikerült bekerülni, ahol korábban soha nem volt képviselője a moldvai csángóknak.
Ilyen a Bákótól öt kilométerre található, 9000 lakosú Ferdinándújfalu község, melyhez közigazgatásilag a csángólakta Bogdánfalva tartozik, ahol egy,
Porincsel községben – amelyhez a csángók által lakott Lábnyik is tartozik –, két önkormányzati mandátumra számít a szövetség.
Klézse község önkormányzatába egy, Perzsol községébe – melyhez Pusztina tartozik – szintén egy képviselőt juttat be az RMDSZ – mondta a Bákó megyei szervezet elnöke.
Pogár László köszönetét fejezte ki a választóknak a bizalomért, Kelemen Hunor szövetségi elnöknek és Tánczos Barna csíkszéki szenátornak azért, mert támogatták a csángók törekvéseit.
A legutóbbi népszámláláson az országban egyedül Bákó megyében nőtt a magyarok száma, a 600 ezer lakosú moldvai megyében 4651 ember vallotta magát magyar nemzetiségűnek.
A Sanitas szakszervezeti tagjai csütörtökön sztrájkőrséget tartanak a munkaügyi minisztérium székhelye előtt.
Lángra kapott egy melléképület csütörtökön Csíksomlyón a Somlyó 33-ként ismert romatelepen. A tűzeset során egy ember a karján égési sérüléseket szenvedett. A hivatásos tűzoltók megfékezték a lángokat.
Ciprian Ciucu főpolgármester csütörtökön a Facebook-oldalán bejelentette, hogy aláírta Bukarest pályázati dossziéját a 2028-as UEFA Európa-liga-döntő megrendezésére.
Megdőlt a fővárosi melegrekord szerdán – közölte a HungaroMet Zrt. csütörtökön a Facebook-oldalán.
Lopás vétsége és más bűncselekmények miatt emeltek vádat egy magyarországi férfival szemben, aki úgy vitt el egy idegen kocsit, hogy abban benne volt a tulajdonos gyermeke – közölte a Pest Vármegyei Főügyészség csütörtökön az MTI-vel.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtökön újabb elsőfokú (sárga jelzésű) szélriasztásokat adott ki az ország felére.
A vasutasok szakszervezeti szövetsége (FNFMCV) szerdán arra figyelmeztetett, hogy a romániai vasúti infrastruktúra tarthatatlan helyzetbe került, miután elakadt a Román Vasúti Infrastruktúra-kezelő Vállalat 2026-os költségvetésének elfogadása.
Ilie Bolojan szerint a villamos energia árának csökkentése alapfeltétele Románia gazdasági talpra állításának, ehhez azonban fel kell gyorsítani az energiatermelési, energiatárolási és hálózatkorszerűsítési beruházásokat.
Megdőlő melegrekordok, példátlan hőhullámok, 30 Celsius-fok fölötti hőmérsékleti értékek: ezek jellemzik most Európa egy részét. Több nagyvárosban is hőségriasztást adtak ki a napokban.
Míg Nyugat-Európát és a Balkán egy részét hőségriasztás sújtja, addig térségünkben még az elviselhető tartományokban mozognak a hőmérsékleti értékek. Májushoz képest azonban ezek is magasak.
szóljon hozzá!