
Gál Alina Bákó megyei települést fog irányítani az RMDSZ színeiben
Fotó: Gál Alina/Facebook
Történelmi pillanatként értékelte Polgár László, az RMDSZ Bákó megyei szervezetének elnöke, hogy a szövetség két moldvai csángók által lakott községben polgármestert, hatban pedig önkormányzati képviseletet adhat.
2024. június 10., 15:592024. június 10., 15:59
Polgár László az MTI-nek nyilatkozva hétfőn elmondta: a vasárnapi helyhatósági választások még nem hivatalos, de már bizonyosra vehető választási eredményei alapján
A történelemben először Gajcsána községben – amelyhez a csángók által lakott Magyarfalu is tartozik – Gál Alina személyében saját polgármestert állítanak. A Londonban mesterdiplomát szerzett fiatal közgazdász a szavazatok 38 százalékát szerezte meg, míg a községben tíz százalékos a magyarok lélekszáma, így románok is nagy számban támogatták.
Polgár – aki 2008 óta képviselő a gajcsánai önkormányzatban – elmondta: reményeik szerint a helyhatósági választások után az eddigi egyről négyre tudják növelni az RMDSZ-frakció létszámát.
Oltean Péternek,Gyimesbükk polgármesterének (balról, középen) is sikerült újráznia, a szavazatok 67 százalékát szerezte meg
Fotó: Olteán Péter
Gyimesbükkben a szövetség az önkormányzatban is többséget ad, miután a voksok 63 százalékát kapta.
Polgár László elmondta: a történelemben először több olyan község önkormányzatába is sikerült bekerülni, ahol korábban soha nem volt képviselője a moldvai csángóknak.
Ilyen a Bákótól öt kilométerre található, 9000 lakosú Ferdinándújfalu község, melyhez közigazgatásilag a csángólakta Bogdánfalva tartozik, ahol egy,
Porincsel községben – amelyhez a csángók által lakott Lábnyik is tartozik –, két önkormányzati mandátumra számít a szövetség.
Klézse község önkormányzatába egy, Perzsol községébe – melyhez Pusztina tartozik – szintén egy képviselőt juttat be az RMDSZ – mondta a Bákó megyei szervezet elnöke.
Pogár László köszönetét fejezte ki a választóknak a bizalomért, Kelemen Hunor szövetségi elnöknek és Tánczos Barna csíkszéki szenátornak azért, mert támogatták a csángók törekvéseit.
A legutóbbi népszámláláson az országban egyedül Bákó megyében nőtt a magyarok száma, a 600 ezer lakosú moldvai megyében 4651 ember vallotta magát magyar nemzetiségűnek.
Daniel David oktatási miniszter pénteken aláírta az iskolai házi feladatok szabályozását módosító rendeletet.
Ismét hadgyakorlatok zajlanak a sepsiszentgyörgyi Păiș David lőtéren december 8-12 között.
A Sapientia EMTE Doctor Honoris Causa címet adományozott pénteken Sapientia Kolozsvári Karának főtéri épületében Borhy László régészprofesszornak, az MTA rendes tagjának.
Idén is töretlen népszerűségnek örvendett a Rádió GaGa Mikulásváró rendezvénye Székelyudvarhelyen: péntek délután több száz apróság várta szüleivel, nagyszüleivel a piros ruhás jótevőt a Riverside bevásárlóközpont melletti téren.
Kicsik és nagyok, szülők, nagymamák, baráti társaságok vették birtokukban pénteken este Marosvásárhely főterét, ahol megnyílt a karácsonyi vásár, felkapcsolták a díszkivilágítást. Idén sikerült helyivé és eredetivé tenni az ünnepi pillanatokat.
A sepsiszentgyörgyi motorosok idén is piros köpenyre cserélték a bőrkabátot, hogy szebbé tegyék az ünnepet a városban és környékén lakó gyerekek számára. A motoros Mikulások ezúttal a főtéri karácsonyfa körül is tettek egy kört.
Kihirdette pénteken Nicușor Dan államfő az úgynevezett Nordis-törvényt, amely egyebek mellett felső határt szab a lakásvásárláskor fizetett előlegnek.
A legfelsőbb bíróság tagjai pénteken egyhangúlag úgy döntöttek, hogy megtámadják az alkotmánybíróságon a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezetet.
Nem engedik be a tömbházba a lakókat, amíg tart az ellenőrzés, egy csíkszeredai tömbházban ugyanis gázszivárgás gyanúja miatt hívták ki a hatóságokat pénteken este.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány betartotta az eljárásrendet a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvénytervezet beterjesztésekor.
szóljon hozzá!