Archív felvétel
Barót és környéke is felkerült az ipari szempontból szennyezettnek minősülő települések listájára, tehát lehetőség nyílt arra, hogy két évvel korábban nyugdíjba mehessenek azok, akik legalább harminc éve élnek az erdővidéki városban és annak nyolc kilométeres körzetében.
2020. október 14., 15:222020. október 14., 15:22
A képviselőház által kedden elfogadott módosításról Benkő Erika RMDSZ-es képviselő számolt be, emlékeztetve, azon települések kerültek fel a listára, amelynek környékén bányászat, kohászat, ércfeldolgozás, kokszipar, vegyipari termelés volt, és emiatt szennyezett vidéknek számít.
Barót eddig kimaradt, annak ellenére, hogy a város és a térség lakói számára nagy megterhelést okozott a bánya, sőt a bánya bezárása után a helyreállítási munkálatok sem történtek meg – fogalmazott a politikus. Hozzátette, indokolt, hogy az ezzel járó kedvezményezettség kitérjen Barót térségére is, hiszen az ott élőknek kellett a bánya működése és bezárása által okozott következményekkel együtt élniük az elmúlt két emberöltőben.
A képviselő indoklásában leszögezte, a baróti bánya 1873-tól 2006-ig működött a Barót-Köpec szénmedence területén, több tárnával, amelyek mélysége 50–250 méter között van. A bánya működése környezetszennyező volt, problémát jelentett az is, hogy nagy területet foglaltak el a bányák, emiatt több száz hektárnyi termőföldet is felszámoltak, minimális vagy éppen semennyi kártérítést fizetve az embernek. Nem történt helyreállítási munkálat az aktív termelés felszámolása után sem, a volt munkafelületek nemcsak rontják az összképet, hanem mérgezik a térség talaját is. Erődvidéken az ásványvíz nagyon fontos helyi nyersanyag, a bányatevékenységek hatására pedig sok borvízforrás, vízér eltűnt – sorolta az indoklásban Benkő Erika.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!