
Csuka Pál. Még több kezelést végeznének 2020-ban Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen
Fotó: Veres Nándor
Jövőben is folytatni szeretnék a térítésmentes gyógykezeléseket Csíkszeredában és Székelyudvarhelyen a Pető-módszerrel. Idén négy alkalommal tartottak fejlesztéseket a különböző idegrendszeri sérülésben szenvedőknek, összesen 83 felnőttet és 40 gyermeket kezeltek. A következő évben azt tervezik, hogy a négy helyett öt alkalommal fogadhassák a betegeket. Minden alkalom három hetes intenzív terápiát jelent.
2019. december 06., 19:172019. december 06., 19:17
Év végi mérleget vontak a Pető-program csíkszeredai megvalósítói a városházán tartott sajtótájékoztatójukon. Csuka Pál, a Pető Intézet külkapcsolatokért felelős igazgatója elmondta, 2014-ben indították el a Pető-programot Magyarországon kívül, és
Ugyan egy év kihagyással, de 2014 óta minden évben megszervezték a hargitai megyeszékhelyen a szűréseket és a gyógykezeléseket. Idéntől a csíkszeredai önkormányzattal való együttműködés eredményeként állandó helyszínként használhatják az önkormányzat tulajdonában lévő csíkzsögödi kultúrházat a szűrővizsgálatok és a terápiák lebonyolítására.
Csuka Pál mintegy az idei esztendő összegzéseként arról is beszámolt, hogy
Jövőben öt alkalommal végeznek majd gyógykezeléseket Csíkszeredában a Pető Intézet munkatársai, az első időpontról érdeklődve Csuka Páltól megtudtuk, hogy legközelebb február 3-ától kezdődően lesz gyakorlati rész a képzésben, ekkor három hetes fejlesztést tartanak, az első és az utolsó napon pedig szűréseket is végeznek. Hozzátette, a pontosabb időpontokról és információkról majd bővebben értesítik az érintetteket a sajtón keresztül.
Fotó: Veres Nándor
Székelyudvarhelyen harmadik éve tartanak évente négy alkalommal díjmentes gyógykezelést a magyarországi Pető Intézet konduktorai: a magyar miniszterelnökség, a Bethlen Gábor Alap és a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal támogatta tevékenységnek idén 51 felnőtt és 20 gyermek volt a kedvezményezettje. A foglalkozások rendszerint három-három hetet ölelnek fel, tudtuk meg, amelyek során
2019-ben a legfiatalabb részvevő féléves, a legidősebb pedig 87 éves volt. Mint a szakemberek kifejtették, a felnőttek körében zömmel a szklerózis multiplexben, Parkinson-kórban, vagy súlyos koponyasérülést elszenvedők, a részt vevő gyermekek többsége pedig valamilyen központi idegrendszeri sérülés következtében szorul fejlesztésre. Egyébként a gyermekeknek szóló foglalkozások utolsó hete kezdődik hétfőn, december kilencedikén:
A jövő heti foglalkozásokon az illyefalvi Pető András Fejlesztő- és Képzőközpont nyolc végzőse is részt vesz majd.
Fotó: Veres Nándor
A Pető-módszerről
A Pető-módszer azoknak a gyerekeknek nyújt segítséget, akiknek a születéskor rendellenesség lépett fel, és sérült a központi idegrendszerük. Illetve azon felnőttek részére, akik koponyasérülés miatt mozgáskárosodásban szenvednek, valamint Parkinson-kórt vagy szklerózis multiplexet diagnosztizáltak náluk. A foglalkozásokat három szakképzett konduktor végzi. A módszer azért is különleges, mivel az egyéneket külön-külön megismerik, így eredményes fejlesztésben részesülnek, ami magába foglalja a mozgás, a beszéd, az értelem az önellátás tanítását, valamint a szociális képességek fejlesztését is. A gyerekek számára napi két órát, a felnőtteknek pedig két-három órát tart a napi foglalkozás.
Pető András (1893–1967) orvos-gyógypedagógus egyedülálló gyógymódjának alapgondolata az volt, hogy idegrendszerünk a károsodások ellenére is rendelkezik tartalékokkal, új kapcsolatok kiépülésének lehetőségével, s ezek a tanulási-tanítási folyamat megfelelő vezérlésével mozgósíthatók. Ezért nevezte el módszerét „konduktívnak”, amely latin eredetű kifejezés, jelentése: rávezetés.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!