
Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
Jövő héten kezdik utalni a pénzt több mint 220 ezer külhoni gyereknek és fiatalnak, akik támogatásban részesülnek az idei évben a Szülőföldön magyarul program keretében – adja hírül közleményében a Nemzetpolitikáért Felelős Államtitkárság, Pótápi Átpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkár nyilatkozata alapján.
2024. augusztus 30., 13:232024. augusztus 30., 13:23
2024. augusztus 30., 13:262024. augusztus 30., 13:26
Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára a közleményben emlékeztet, a támogatást a magyar kormány a 2002/2003-as tanév óta nyújtja. A bruttó 100 ezer forint összegű oktatási-nevelési támogatásra és szintén bruttó 100 ezer forint összegű hallgatói támogatásra minden olyan külhoni gyermek és fiatal jogosult az óvodától az egyetemig, aki szülőföldjén magyar nyelvű oktatásban vesz részt.
Az államtitkár nyilatkozata szerint az idén jóváhagyott pályázatokra
Az idei felhívásra 237 296 kérelem érkezett, ebből 227 159-et fogadtak el. A program újdonsága, hogy az idei évtől kizárólag elektronikus úton lehetett pályázatot benyújtani.
A meghirdető Nemzetpolitikai Államtitkárság, a lebonyolító Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és a külhoni szakmai partnerek mellett új partnerként lépett be a programba a Rákóczi Szövetség, amely a Szülőföldön Magyarul Program új felülete, a mipont.hu oldal működtetőjeként felel a program digitalizációjáért, egyszerűbbé téve a kérelmek benyújtását és közvetlen kommunikációt biztosítva a szülők, fiatalok számára.
Pótápi Árpád János kiemelte,
Hozzátette továbbá, hogy évi egyszeri támogatásról van szó, amelyet mindig az előző tanévre vonatkozóan kapnak meg a szülők, a hallgatói támogatás esetében pedig a fiatalok.
Az államtitkár hangsúlyozta azt is, nem vagyunk akkora nemzet, hogy egyetlen magyarról is lemondjunk, ezért Magyarország Kormánya a jövőben is mindent meg fog tenni a külhoni magyar közösségek támogatásáért.
Öt férfit vettek őrizetbe pénteken 24 órára az érettségi csalásokkal kapcsolatos ügyben, miután a Fehér megyei ügyészség több tucat házkutatást tartott több megyében.
Több tucat Fehér, Arad, Bihar, Kolozs és Szeben megyei helyszínen tartanak házkutatást pénteken az ügyészek a 2026-os érettségi tételek kiszivárogtatásának gyanúja miatt.
Júliusban fokozatosan csökkenhetnek az üzemanyagárak Romániában: a 95-ös benzin literenkénti ára 7,90 és 8,20 lej közé, a gázolajé 8,40 és 8,80 lej közé eshet vissza – véli a szakértő.
Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki fokozott légköri instabilitás miatt a meteorológusok pénteken.
Életének 83. évében elhunyt Szilágyi Tibor Kossuth-díjas színművész – tudatta felesége pénteken az MTI-vel.
Villámcsapás ért egy tanárt a Bucsecs-hegységben, miközben egy 14 gyermekből álló csoporttal túrázott. A pedagógust eszméletlen állapotban találták meg a hegyimentők, majd hordágyon szállították le a hegyről.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztás érvényes pénteken szinte az ország egész területén.
A hegyi- és búvármentőknek a nyár mindig intenzív időszak: ilyenkor többször kerül sor arra az emberileg, szakmailag, lelkileg nehéz feladatra, hogy élettelen testet emeljenek ki a vízből.
A termelők és a feldolgozók is nehéz időszakot élnek meg a tejiparban, az ágazatot sújtó válság okai összetettek, és általános megoldás sincs a helyzetre. Hargita megyében több ezerrel csökkent a tehénállomány – a hegyvidéken súlyosabbak a problémák.
szóljon hozzá!