A csíkszeredai labdarúgás közelmúltja, jelene és ígéretes jövője

Leendő labdarúgók képzése Csíkszeredában a Márton Áron Tehetséggondozó Központ szomszédságában •  Fotó: Gecse Noémi

Leendő labdarúgók képzése Csíkszeredában a Márton Áron Tehetséggondozó Központ szomszédságában

Fotó: Gecse Noémi

Egy ideje látványos fejlődés tapasztalható a csíkszeredai labdarúgásban: a néhány évvel ezelőtt még a megszűnés szélére jutott utánpótlás-nevelés mára ontja magából a tehetséges fiatalokat. Ráadásul a város felnőtt csapata is B-osztályos magasságokban gondolkodik, ami nem tűnik reménytelen elképzelésnek.

Gerczuj Timea

2017. március 31., 21:272017. március 31., 21:27

A csíkszeredai labdarúgás története több évtizedes múltra tekint vissza. Ez idő alatt a környéken ugyancsak őshonos, a gyerekeket tömegesen bevonzó téli sportágak mellett mindvégig másodszereplőnek bizonyult, de ami a legfontosabb: képes volt fennmaradni.

Ma viszont már akadémiai keretek között vezetik be a gyerekeket a labdarúgás rejtelmeibe, lefödve egész Székelyföld területét.

Évtizedek a futball szeretetében

Major Ágoston 1972-ben kezdett el dolgozni a csíkszeredai sportiskolánál. „Akkor ketten voltunk Jónás Bélával a futball katedrán. Aztán 2002-től egyedül maradtam a sportiskolánál mint futballedző, egészen 2010-ig. Amikor onnan nyugállományba vonultam, akkor meg is szűnt a futballszakosztály” – így foglalt össze tömören néhány évtizedet a több mint 38 évig labdarúgást oktató Major Ágoston, aki kérésünkre arról is beszélt, hogy akkoriban hogyan zajlott a gyerekek felkészítése, milyen versenyeken vettek részt.

Idézet
Én 18 éves korukig foglalkoztam a gyerekekkel, azután elkerültek különböző felnőtt csapatokba. A felkészülésnél a legfontosabb a fizikai erőnlét volt, csak ezután foglalkoztunk a technikával, taktikával. Minden edzésen kiértékeltük az előző mérkőzést, utána jött a bemelegítés, játék és levezetés. 2002-től csak a megyei bajnokságban szerepeltünk

– foglalta össze.

„A létszám mindig megvolt”

Bár Guszti bácsi állítása szerint nem volt egyszerű a munka az akkori hiányos feltételek miatt, mégis mindig voltak a sportág iránt érdeklődő gyerekek. „A létszám mindig megvolt. Eljártunk az iskolákba, ott próbáltunk gyerekeket toborozni. Nem volt könnyű, néha akadtak adminisztratív problémák, például nekünk kellett megszerveznünk a szállítást, felkérnünk a bírót, beszereznünk a felszerelést, de szerettük a focit, ezért nem hagytuk abba a munkát.

Idézet
Számomra a legnagyobb elégtétel az volt, amikor egy gyerek a csapatomból feljutott a felnőtt csapatba. Aztán persze minden győzelem elégtételnek számított, főként lelki pluszt adott

– zárta az egykori tréner.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Változások az ezredfordulón

Szondy Zoltán, az FK Csíkszereda elnöke kérésünkre a 2000-es évek utáni időszak történéseit foglalta össze röviden. „2000-ben Csíkszereda felnőtt labdarúgócsapata kiesett a harmadosztályból. Szintén 2000-ben viszonylag új vezetőség került a város élére, csak a polgármester maradt ugyanaz a személy. Ez az új vezetőség megszüntette a felnőtt labdarúgócsapatot Csíkszeredában. Kompenzációképpen azonban a városi tanács létrehozta a Csíki Sportegyletet.

Idézet
Volt egy olyan elképzelés, hogy az utánpótlásra alapozva új alapokra helyezzük a csíki focit, mert annak a csapatnak, amelyik kiesett a C-ből, körülbelül 90 százaléka nem volt helyi

– kezdte a legelején.

„Ekkor alakult meg a Start 2000 nevű egyesület, amelynél Burus Csaba és Gál Ervin foglalkoztak az utánpótlással. Ezzel párhuzamosan viszont – és nem egymás ellen – működött a sportiskolánál is utánpótlás-nevelés, Major Guszti bácsi irányította az U16-os és U18-as csapatokat. Ők a sportiskola színeben a republikánus bajnokságban szerepeltek. Ez azért nem jelentett gondot a két egyesület között, mert a Start 2000 a kisebb korosztályokkal foglalkozott, aztán amikor elérték az adott kort, akkor leigazolta őket a sportiskola” – összegezte a két egyesület közötti kapcsolatot.

Start 2000 és FC Siculum

Az FK Csíkszeredánál jelenleg is edzőként tevékenykedő Gál Ervin a Start 2000 alapításakor is aktívan részt vett a csíkszeredai labdarúgás újjáélesztésében. „A Start 2000 egyesület 2000 őszén alakult. A kezdetekben edzőként Burus Csaba, valamint jómagam dolgoztunk ott. Egy tehetségkutató akcióval láttunk neki a munkának. A legelső kiírás 1990–91 között született gyerekek számára volt, a városból és a környező településekről. Később megalakult egy csapat 1992–93 között született gyerekekből. Velük Albu László és Tamás Attila edzők foglalkoztak. Ők azonban később leváltak és megalapították az FC Siculum sportegyletet. A csapataink kezdetben a megyei korosztályos gyermekbajnokságokban versenyeztek, majd középiskolás korukban az országos Junior B (9–10. osztály) és Junior A (11–12. osztály) republikánus bajnokságban vettek részt” – számolt be a Start 2000-nél zajlott tevékenységről röviden az edző.

10 év, újabb fordulat

2010 újabb fordulatot hozott a csíkszeredai labdarúgás életében. Erről az időszakról szintén Szondy Zoltánt kérdeztük. „2010-ben létrehozta a város a Csíkszeredai VSK-t azokkal a szakosztályokkal, amiket a város szeretett volna működtetni. Ezek közül én lettem a labdarúgó-szakág vezetője. Akkor megszüntettem a sportiskolánál működő szakosztályt, mert bár számos előnnyel járt, volt egy óriási hátránya is: azáltal, hogy a gyerekeket a sportiskolához igazolták át, és gyakorlatilag a sportiskola lett a nevelőegyesületük (mert az ifjúsági bajnokságban az ő színeiben mutatkoztak be), a 18 évet betöltött gyerekeket mi már nem tudtuk itt tartani.”

A Sportiskolának nem lévén felnőtt csapata, szabadon igazolhatóvá váltak a fiatalok

– summázta.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Magánosítás? Magánosítás

A ma is működő FK Csíkszereda megalakulásához egy a Román Labdarúgó Szövetség által meghozott rendelet vezetett. „2012-ben jött egy olyan rendelkezés a Román Labdarúgó Szövetségtől az Európai Unióhoz való csatlakozás vonatkozásában, hogy az önkormányzatok nem támogathatnak focicsapatot. Kaptunk hat hónap türelmi időt, hogy átalakuljunk magánklubbá.

Kihasználva a lehetőséget, hogy úgy is magánklubbá válunk, megváltoztattuk a nevet is, valamint elértük, hogy egy 1904-es csíkszeredai kezdeményezésnek a labdarúgás terén mi vagyunk a jogutódja.

Még hozzátenném azt, hogy utólag kiderült, Romániában csak mi voltunk azok, akik ezt komolyan vettük. Eltelt a már említett hat hónap türelmi idő, amire következett újabb hat hónap. Úgy volt, hogy aki nem hajtja végre, attól elveszik a versenyjogot. Azonban eltelt a másik hat hónap is, ami után Bukarestben úgy döntöttek, hogy marad minden a régiben” – foglalta össze röviden az FK Csíkszereda megalakulását Szondy.

Akadémia és tehetséggondozó

Tehát 2012-ben létrejött az FK Csíkszereda, majd rá egy évre megalakult a Székelyföld Labdarúgó Akadémia, amely a magyarországi Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémiával kialakított partneri kapcsolat eredményeként jött létre.

2016. szeptember 12-én pedig átadták a Székelyföld Labdarúgó Akadémia által építtetett és a magyar kormány által támogatott Márton Áron Tehetséggondozó Központot, e projekthez hozzátartozott a kollégiumi épület mellett a városi labdarúgópálya lelátójának építése is.

A tehetséggondozó központ ad otthont az FK Csíkszereda és a Székelyföld Labdarúgó Akadémia fiatal labdarúgóinak. Az egyesületnél zajló munkáról, a jövőbeni elképzelésekről Varga Károllyal, az FK Csíkszereda és Székelyföld Labdarúgó Akadémia szakmai igazgatójával, valamint Dusinszki Zoltánnal, az U17-es csapat edzőjével beszélgettünk.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

Tizenöt csapat

Varga Károly a klub csapatainak ismertetésével kezdte.

Idézet
Az FK Csíkszereda színeiben 15 csapat versenyez, ezen belül van két felnőtt csapatunk. Az első csapat a román harmadosztályban, a második a megyei bajnokságban szerepel.

Van három akadémiai csapatunk: ezek közül az U19 és az U17 az országos republikánus bajnokságban vesz részt, az U17-es Elit csapatunk pedig a tavalyi bajnoki címével kivívta a Elit ligában való szereplés lehetőségét. Alatta az U15-től egészen U6-ig vannak csapataink, illetve van egy lánycsapatunk is. Ugyanakkor tavaly beindítottunk egy ovi-foci programot nem titkoltan azzal a céllal, hogy minél több gyereket próbáljunk bevonzani a labdarúgás bűvkörébe” – összegezte.

Labdarúgók egész Székelyföldről

„Az egyesületnél egészen óvodás kortól kezdünk el foglalkozni a gyerekekkel. Először megpróbáljuk a saját környezetükben foglalkoztatni őket, tehát kimegyünk az óvodákba, ott tartunk foglalkozásokat. Hatéves kortól fogadjuk a kicsiket, egészen 14-15 éves korukig az FK-nál futballoznak.

Azt tudni kell, hogy egész Székelyföldet igyekszünk felölelni: Kolozsvártól Marosvásárhelyen át Sepsiszentgyörgyig vannak alközpontjaink.

Ott sportolnak a gyerekek, és 15 éves kor után jön az a határ, amikor az itt megjelenő kiemelkedő tehetségeket behozzuk a csíkszeredai központba, ahol aztán a már említett három akadémiai csapatban igyekszünk nekik kiemelt képzést biztosítani” – ismertette az egyesület felépítését Varga.

A csapatok felkészítéséért és eredményes szerepléséért több edző is felel.

Idézet
A 15 csapattal 16 edző dolgozik, de lényegesen nagyobb azoknak a személyeknek a száma, akik a csapatok felkészítéséért felelnek.

Alapelgondolásunk az, hogy az akadémiai csapatoktól fölfelé minden korosztálynál legyen jelen legalább két edző minden edzésen, hiszen azáltal igyekszünk hatékonyabbá tenni a szakmai munkát” – foglalta össze.

A Márton Áron Tehetségkutató avatásán. Megtérülő befektetés •  Fotó: Veres Nándor Galéria

A Márton Áron Tehetségkutató avatásán. Megtérülő befektetés

Fotó: Veres Nándor

Egyéni képzések, tehetséggondozás

Az utánpótlás-nevelés a szakember szerint komoly munkát és odafigyelést igényel.

Idézet
Egyre inkább abba az irányba tart a sport, illetve a futball is, hogy több egyéni képzést kell tartanunk, tehát magára a tehetséggondozásra próbálunk nagy hangsúlyt fektetni.

A konkrét labdarúgói tevékenységeken túl igyekszünk megfelelő élettani hátteret biztosítani, ezen belül nagy hangsúlyt fektetni a regenerációra, a rehabilitációra, sérülésmegelőzésre. Erre az intézményi keretek is lehetőséget adnak, hiszen kollégisták a labdarúgók, így az étkezésüket, illetve a folyadékpótlásukat vagy akár a vitaminozásukat sokkal könnyebben tudjuk megoldani. Olyan speciális képzési formákat igyekszünk beépíteni a hétköznapi szakmai munkába, mint a kapusedzés, koordinációs edzés, gyorsaságfejlesztés” – magyarázta.

Előnyt jelentő mentális plusz

Az igazgató egy éve dolgozik az egyesületnél, így a tapasztalatairól is kérdeztük. „Ez alatt az egy év alatt nagyon sok behatás, élmény ért. Az a kép alakult ki bennem, hogy nagyon sok tehetség van ebben a régióban, akik ráadásul egy rendkívüli mentális plusszal rendelkeznek. Én Magyarországról jöttem, az ottani fiatalokkal tudom elsősorban összehasonlítani őket, és velük szemben olyan mentális plusszal bírnak, amit fontos, hogy megtartsanak.

Idézet
Az itteni fiatalokat lényegesen nagyobb alázat, fegyelem vagy a munkába vetett hit, küzdeni tudás jellemzi. Hogyha ez mellé taktikailag, fizikailag, technikailag felkészítjük őket, akkor meggyőződésem, hogy nemcsak az ország határain belül, hanem közép-európai vagy akár európai szinten is versenyképes futballistákat tudunk adni a jövő székelyföldi futballnak

– summázta.

Nagyon sok tehetség van ebben a régióban, akik ráadásul egy rendkívüli mentális plusszal rendelkeznek •  Fotó: Veres Nándor Galéria

Nagyon sok tehetség van ebben a régióban, akik ráadásul egy rendkívüli mentális plusszal rendelkeznek

Fotó: Veres Nándor

Az ország legjobbjai közé kerülni

Dusinszki Zoltánt, az U17-es csapat edzőjét arról kérdeztük, hogy szerinte mit jelent az akadémia megléte a székelyföldi labdarúgás életében. „Fontos az, hogy a gyerekek kollégiumba vannak, így a legtehetségesebbek egy helyen, az akadémia falain belül vannak. Véleményem szerint ezért tudunk hatékony munkát végezni, és rövid időn belül fölkerülni akár az országos elit körbe, a legjobb öt-tíz csapatba. Ugyanakkor,

ha tudjuk folytatni ezt a szakmai munkát és ezt a kiválasztást, akkor rövid időn belül ott lehetünk az ország legjobb csapatai között

– húzta alá a rendkívül tehetséges elitcsapat edzője, aki a cikk megjelenésekor épp arra készíti csapatát, hogy bejusson a Románia-kupa döntőjébe. Április 5-én, a Románia-kupa elődöntőjének csíkszeredai visszavágóján kiderül, hogy jól pattog-e a székelyek focilabdája.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 17., hétfő

Életfonal – Az élet fonalát együtt szőjük

Képzeld el, hogy egy reggel a tükörbe nézel, és egy ismerős, mégis idegen arc tekint vissza rád. Az arcod mesél: a küzdelemről, a kitartásról, a napokról, amikor nehéz volt felállni, és azokról is, amikor úgy érezted, újra önmagad vagy.

Életfonal – Az élet fonalát együtt szőjük
2025. március 17., hétfő

Egy férfi meghalt, három ember pedig megsérült, miután felborult egy autó

Egy 57 éves férfi meghalt, három személy pedig kórházba került hétfőn reggel, miután személygépkocsival árokba csapódtak és felborultak Vadu Stanchii külterületén – jelentette a Dâmbovița Megyei Rendőrfelügyelőség.

Egy férfi meghalt, három ember pedig megsérült, miután felborult egy autó
2025. március 17., hétfő

Több ezer Hargita megyei diák kóstolhat bele a kertészkedés örömeibe

Hargita megyében több mint tíz éve zajlik a Kiskertész program, amelyet a Vidékfejlesztési Egyesület szervez. A kezdeményezés célja, hogy a gyerekek megtapasztalják a saját termesztésű zöldségek értékét, és megismerkednek a kertészkedéssel.

Több ezer Hargita megyei diák kóstolhat bele a kertészkedés örömeibe
2025. március 17., hétfő

Ekkor kezdődik a tavaszi lombtalanítás Székelyudvarhelyen

A melegebb időjárás beköszöntével március végén elszállítja a hulladékgazdálkodási vállalat a zöldhulladékot a székelyudvarhelyi háztartásokból.

Ekkor kezdődik a tavaszi lombtalanítás Székelyudvarhelyen
2025. március 16., vasárnap

Két nő meghalt két személyautó és egy kamion ütközésekor a szomszéd megyében – videóval

Két nő életét vesztette vasárnap kora este egy Brassó megyei balesetben, miután két személyautó és egy teherautó ütközött össze az 1-es országúton Persány és Vledény között.

Két nő meghalt két személyautó és egy kamion ütközésekor a szomszéd megyében – videóval
2025. március 16., vasárnap

Jogosítványbevonó szombat

Szombaton a rendőrök összesen 656 járművezetőnek vonták be a jogosítványát, 74-nek alkohol, 12-nek drog hatása alatt történő vezetés miatt – számolt be vasárnap a belügyminisztérium.

Jogosítványbevonó szombat
Jogosítványbevonó szombat
2025. március 16., vasárnap

Jogosítványbevonó szombat

2025. március 16., vasárnap

Mit jelent a szabadság? Az együtt ünneplést Székelyföld szívében

Ezek az idők nem könnyűek, és ezek a nem könnyű idők tették újra aktuálissá az 1848-as üzeneteket – hangzik el március 15-én Székelyudvarhelyen készült videónkban.

Mit jelent a szabadság? Az együtt ünneplést Székelyföld szívében
2025. március 16., vasárnap

Röviden: jön a hó

Hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az ország magashegyi térségeire.

Röviden: jön a hó
Röviden: jön a hó
2025. március 16., vasárnap

Röviden: jön a hó

2025. március 16., vasárnap

Mozdonyt akart megjavítani, amikor halálos áramütés érte

Halálos áramütés ért egy 41 éves férfit a székelyföldvári vonatállomáson, miközben felszállt a mozdonyra azzal a céllal, hogy megjavítsa.

Mozdonyt akart megjavítani, amikor halálos áramütés érte
2025. március 16., vasárnap

A szombatinál erősebb földrengés volt vasárnap hajnalban

A Richter-skálán 3,1-es erősségű földrengés volt vasárnap 4 óra 32 perckor Galac megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

A szombatinál erősebb földrengés volt vasárnap hajnalban