
A szilvatermés korábban még bizonytalan volt, a gyümölcskezdemények egy része lehullott, de ami megmaradt, szépen fejlődött
Fotó: Beliczay László
Nem húzta keresztül az időjárás a gyümölcstermesztők idei várakozásait, a sokévi átlagnál jobb az idei gyümölcstermés. A csapadékhiány miatt idén a megszokottnál korábban értek be a gyümölcsök, a kártevők elszaporodására azonban felemás hatással volt a szárazság.
2022. szeptember 19., 12:062022. szeptember 19., 12:06
Noha egyes csonthéjas gyümölcsfajták nem hozták a legbőségesebb termést idén, összességében a sokévi átlagnál jobb az idei gyümölcstermés. Ez már az idei bőséges virágzás alapján várható volt, és ezt a reményt az időjárás sem húzta keresztül, noha a nyár csapadékhiányos volt.
Jó a termés, nála minden gyümölcsfajta a sokévi átlagnál jobban termett idén – mondta el megkeresésünkre Székely Csaba nyikómalomfalvi gyümölcstermesztő. Tavasszal ugyan a csonthéjasok – cseresznye, meggy, szilva – esetében még bizonytalan volt a jó termés, de aztán helyreállt az időjárás, lassan felmelegedett az idő és megtörtént a beporzás is.
– fogalmazott a szakember.
A csapadékhiányos időjárás miatt idén minden gyümölcsfajta a szokásosnál nagyjából két héttel korábban érett be: az ő gyümölcsösében pénteken fejeződött be a szilvaszüret, pedig más években ilyenkor szokott kezdődni – érzékeltette a helyzetet Székely Csaba. A korai érés abból a szempontból kedvező is, hogy így kicsit elhúzódhat a szüret, nem torlódik egymásra a gyümölcsök érése – mondta. Ő egyébként így is telepítette a szilvafáit – van köztük korai, közép- és kései érésű fajta is –,
– jegyezte meg az agrármérnök.
A jó termés véleménye szerint általános megyeszerte, igaz, a szilvafélék és az alma esetében sokan panaszkodtak, hogy a gyümölcsök fokozatosan, de idő előtt mind lepotyogtak. A szárazság biztosan közrejátszott ebben, ő abban az időszakban mikroelemes lombtrágyázással védekezett sikeresen a terméskiesés ellen, az ugyanis segíti a gyümölcsfákat a különféle stresszhatások – fagy, szárazság – átvészelésében. A szakember ezt a praktikát ajánlja másoknak is.
„Azokkal volt gond idén egyes fajták esetében. Ahol megtelepedtek, ott hatalmas károkat csináltak. Látszik a leveleken, hogy tele vannak atkával. Zöldségtermesztők is panaszkodtak, hogy emiatt az uborka egyik hétről a másikra leszáradt” – sorolta a kártevőproblémákat a szakember.
A gyümölcsösökben az elkövetkező időszakban érdemes elvégezni az alaptrágyázást, továbbá, amikor a levelek kétharmada már lehullt, ajánlott megejteni egy lemosópermetezést, akár egy egyszerű réztartalmú szerrel, tehát egy fertőtlenítő hatású kezelést – tanácsolta Székely Csaba. A kisebb gyümölcsöskertekben érdemes összegereblyézni, összeszedni az avart is, továbbá a későbbiekben megejteni az őszi metszéseket is, ezzel azonban érdemes vigyázni, mert a vastagabb ágak levágása, lefűrészelése egy kemény tél esetén fagykárokhoz vezethet.
Egy ház körül mintegy 300 méteres körzetben evakuálták a lakókat hétfőn Vrancea megyében, miután egy diófa tetején egy lezuhant drónra bukkantak; a területet a vizsgálatok befejezéséig lezárták.
Erősödött hétfőn a lej az euróval és a svájci frankkal szemben, az amerikai dollár viszont drágult. Az arany ára is emelkedett, grammonként már több mint 672 lejt ér.
Összehangolt közúti ellenőrzést tartottak vasárnap a 15-ös országúton, Maros és Hargita megyében is. A négyórás akció során több mint 330 szabálysértést állapítottak meg, ezek túlnyomó többségét gyorshajtás miatt.
Három, alkohol befolyása alatt vezető sofőrt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök augusztus 22-én és 23-án. Az egyik esetben a járművezetőnek jogosítványa sem volt, ráadásul az autón más gépkocsihoz tartozó rendszámtáblák voltak.
Változékony időjárás várható a következő két hétben: lesznek napok, amikor 31 Celsius-fokig emelkedik a hőmérséklet, máskor viszont mindössze 24 fok körül alakulnak a nappali csúcsértékek; csapadékra többször is számítani lehet.
Két halasztás után kihirdettek a jogerős ítéletet a Marosvásárhelyi Ítélőtábla a Borboly Csaba és 12 másik személy ellen indult büntetőperben. A vádlottakat nagyrészt felmentették a vádak alól, részben helyt adva fellebbezéseiknek.
Nem mindenhol bizonyul hatékonynak az agresszív sofőrök azonosítására és felelősségre vonására létrehozott országos platform, ahová a forgalom résztvevői felvételeket tölthetnek fel az észlelt kihágásokról.
Lezuhant a Magyar Honvédség egyik Gripen vadászgépe hétfőn Szolnok közelében – közölte Magyar Péter miniszterelnök közösségi oldalán.
Változékony, zivataros időjárásra kell számítani a következő napokban Erdélyben is. Kedden főként a hegyvidéken és az ország középső részén, szerdán pedig ismét többfelé alakulhatnak ki viharok.
Közzétették hétfőn a pótérettségi végleges eredményeit. Az óvások elbírálása után 3,1 százalékponttal 36,9 százalékra nőtt a sikeresen vizsgázók aránya.
1 hozzászólás