Hirdetés
Hirdetés

Jobb a gyümölcstermés a sokévi átlagnál

A szilvatermés korábban még bizonytalan volt, a gyümölcskezdemények egy része lehullott, de ami megmaradt, szépen fejlődött •  Fotó: Beliczay László

A szilvatermés korábban még bizonytalan volt, a gyümölcskezdemények egy része lehullott, de ami megmaradt, szépen fejlődött

Fotó: Beliczay László

Nem húzta keresztül az időjárás a gyümölcstermesztők idei várakozásait, a sokévi átlagnál jobb az idei gyümölcstermés. A csapadékhiány miatt idén a megszokottnál korábban értek be a gyümölcsök, a kártevők elszaporodására azonban felemás hatással volt a szárazság.

Széchely István

2022. szeptember 19., 12:062022. szeptember 19., 12:06

Noha egyes csonthéjas gyümölcsfajták nem hozták a legbőségesebb termést idén, összességében a sokévi átlagnál jobb az idei gyümölcstermés. Ez már az idei bőséges virágzás alapján várható volt, és ezt a reményt az időjárás sem húzta keresztül, noha a nyár csapadékhiányos volt.

Jó a termés, nála minden gyümölcsfajta a sokévi átlagnál jobban termett idén – mondta el megkeresésünkre Székely Csaba nyikómalomfalvi gyümölcstermesztő. Tavasszal ugyan a csonthéjasok – cseresznye, meggy, szilva – esetében még bizonytalan volt a jó termés, de aztán helyreállt az időjárás, lassan felmelegedett az idő és megtörtént a beporzás is.

Idézet
A meggy és a cseresznye ugyan nem kötött úgy, mint amennyi virág volt, de a többi igen. Nagyon meg vagyok elégedve, főleg a szilvaterméssel. Igaz, a nagy szárazság miatt egy csomó lepotyogott, de ami megmaradt, az legalább szépen ki tudott fejlődni. Az alma- és a körtetermés is átlagon felüli. A korábbi érésű körte-, esetleg almafajtáknál későn jött az eső – amikor elkezdődik az érési fázis, már hiába jön az eső, a gyümölcs nem nő tovább –, de a későbbi érésűek szépek. A téli alma szemmel láthatóan nő, színeződik, tehát szép termésnek nézünk elébe

– fogalmazott a szakember.

Hirdetés

A csapadékhiányos időjárás miatt idén minden gyümölcsfajta a szokásosnál nagyjából két héttel korábban érett be: az ő gyümölcsösében pénteken fejeződött be a szilvaszüret, pedig más években ilyenkor szokott kezdődni – érzékeltette a helyzetet Székely Csaba. A korai érés abból a szempontból kedvező is, hogy így kicsit elhúzódhat a szüret, nem torlódik egymásra a gyümölcsök érése – mondta. Ő egyébként így is telepítette a szilvafáit – van köztük korai, közép- és kései érésű fajta is –,

sokan ott hibáznak, hogy csak egy fajtát ültetnek és aztán nem tudják leszüretelni a gyümölcsöt, mert tíz nap alatt kellene leszedni az egészet

– jegyezte meg az agrármérnök.

Akadályozta és segítette is a kártevőket a szárazság

A jó termés véleménye szerint általános megyeszerte, igaz, a szilvafélék és az alma esetében sokan panaszkodtak, hogy a gyümölcsök fokozatosan, de idő előtt mind lepotyogtak. A szárazság biztosan közrejátszott ebben, ő abban az időszakban mikroelemes lombtrágyázással védekezett sikeresen a terméskiesés ellen, az ugyanis segíti a gyümölcsfákat a különféle stresszhatások – fagy, szárazság – átvészelésében. A szakember ezt a praktikát ajánlja másoknak is.

A szárazság a kártevők elterjedésére felemás hatással volt: a gombás betegségek kialakulását sokkal könnyebben meg lehetett előzni, mint más években – ugyanis például a varasodás vagy a lisztharmat elterjedését a párás, meleg időjárás segíti elő –, a pókszabású kártevők – például az atkák – elszaporodását viszont elősegítette a szárazság, azok ugyanis kimondottan kedvelik a csapadékhiányos időjárást.

„Azokkal volt gond idén egyes fajták esetében. Ahol megtelepedtek, ott hatalmas károkat csináltak. Látszik a leveleken, hogy tele vannak atkával. Zöldségtermesztők is panaszkodtak, hogy emiatt az uborka egyik hétről a másikra leszáradt” – sorolta a kártevőproblémákat a szakember.

Őszi teendők a gyümölcsösökben

A gyümölcsösökben az elkövetkező időszakban érdemes elvégezni az alaptrágyázást, továbbá, amikor a levelek kétharmada már lehullt, ajánlott megejteni egy lemosópermetezést, akár egy egyszerű réztartalmú szerrel, tehát egy fertőtlenítő hatású kezelést – tanácsolta Székely Csaba. A kisebb gyümölcsöskertekben érdemes összegereblyézni, összeszedni az avart is, továbbá a későbbiekben megejteni az őszi metszéseket is, ezzel azonban érdemes vigyázni, mert a vastagabb ágak levágása, lefűrészelése egy kemény tél esetén fagykárokhoz vezethet.

Hirdetés
1 hozzászólás Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. január 19., hétfő

Üzentek a tiltakozók a sepsiszentgyörgyi városvezetésnek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével – videó

Egy Facebook-bejegyzésből indult, végül több száz sepsiszentgyörgyit mozgatott meg a felhívás, amelyben Fazakas Péter békés tiltakozásra hívta a városlakókat.

Üzentek a tiltakozók a sepsiszentgyörgyi városvezetésnek: nem értenek egyet a helyi adók emelésével – videó
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Újraélesztették a vonattal ütköző autó fiatal sofőrjét – fotók

Huszonöt év körüli besztercei fiatalember sérült meg súlyosan, és újra kellett éleszteni, miután az általa vezetett autót elütötte hétfőn délután a város egyik vasúti átkelőjén egy személyvonat.

Újraélesztették a vonattal ütköző autó fiatal sofőrjét – fotók
2026. január 19., hétfő

Irányító szerepet kap Tánczos Barna a 2026-os költségvetés előkészítésében

A 2026-os költségvetés előkészítését egy bizottság fogja segíteni, amelyet Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes irányít majd.

Irányító szerepet kap Tánczos Barna a 2026-os költségvetés előkészítésében
2026. január 19., hétfő

Felmérték az emberek viszonyulását az influenza elleni védőoltáshoz

Egy hétfőn közzétett felmérés szerint a szülők és nagyszülők mintegy háromnegyede úgy véli, hogy az influenza elleni védőoltás megelőzheti a megbetegedést.

Felmérték az emberek viszonyulását az influenza elleni védőoltáshoz
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az Európai Unióban

Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint a decemberben 2,3 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban. A tagállamok közül továbbra is Romániában volt a legmagasabb az infláció, 8,6 százalék.

Továbbra is Romániában a legmagasabb az infláció az Európai Unióban
2026. január 19., hétfő

Jó hírek a Sapientiáról: doktori iskola, új mesterképzések, folyamatos építkezés

Nyílt napokkal, tudományos konferenciákkal, az elkészült épületek megnyitásával ünnepli a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem a negyedévszázados születésnapját Csíkszeredában, Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Sepsiszentgyörgyön is.

Jó hírek a Sapientiáról: doktori iskola, új mesterképzések, folyamatos építkezés
2026. január 19., hétfő

Szinte naponta fog változni a hőmérséklet a következő időszakban

Gyakori hőmérséklet-ingadozásokra lehet számítani a következő két hétben, január 24. után pedig többfelé várható csapadék – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) január 19. és február 1. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Szinte naponta fog változni a hőmérséklet a következő időszakban
Hirdetés
2026. január 19., hétfő

Végeláthatatlan sorban a lovasszánok: új hagyományt teremtettek Felcsíkon – videó

Közel nyolcvan fogat gyűlt össze vasárnap a csíkjenőfalvi húsfeldolgozónál az első felcsíki lovasszán-ünnep megnyitóján, hogy mintegy nyolc kilométert megtéve eljussanak a csíkkarcfalvi közbirtokosság erdei házához.

Végeláthatatlan sorban a lovasszánok: új hagyományt teremtettek Felcsíkon – videó
2026. január 19., hétfő

Kormányválság körvonalazódik: a PSD a távozást fontolgatja

A Szociáldemokrata Párt (PSD) konzultál a tagjaival arról, hogy maradjanak-e kormányon a továbbiakban – nyilatkozta hétfőn az alakulat alelnöke, Lia Olguța Vasilescu.

Kormányválság körvonalazódik: a PSD a távozást fontolgatja
2026. január 19., hétfő

Spanyolországi vonatbaleset: könnyebben megsérült egy román állampolgár – frissítve

A külügyminisztérium szerint román állampolgárok eddig nem kértek konzuli segítséget Románia külképviseletétől a csaknem 40 halálos áldozatot követelő spanyolországi vonatbaleset nyomán.

Spanyolországi vonatbaleset: könnyebben megsérült egy román állampolgár – frissítve
Hirdetés