
A színházi évadot be lehet fejezni a felújítás előtt
Fotó: Pinti Attila
Noha korábbra tervezték, ősz előtt nem kezdődik meg Csíkszeredában a Városi Művelődési Ház felújítása, amelyhez pályázati támogatást nyert a város. A kivitelező kiválasztásához szükséges közbeszerzési eljárást még ezután írják ki.
2025. január 13., 13:322025. január 13., 13:32
Alaposan fel fogja forgatni Csíkszereda kulturális életét a tervbe vett beruházás, hiszen a Városi Művelődési Ház a Csíki Játékszín társulatának és a Hargita Székely Néptáncszínháznak is otthont ad, nekik pedig a munkálatok idejére ideiglenesen ki kell költözniük. Jó hír, hogy a színházi évadot gond nélkül be lehet fejezni a megszokott helyen, mivel
Az őszi munkálatkezdés akkor lesz lehetséges, ha közbeszerzési eljárásra megfelelő kivitelező jelentkezik, nem lesz óvás és időben szerződést lehet aláírni.
Mint Bors Béla alpolgármester kérdésünkre tájékoztatott, a késlekedés oka egy előre nem látott akadály. A tűzcsapokhoz szükséges vízhálózat megfelelő működtetése érdekében
a terület viszont egy másik telekkönyvi számon szerepelt. Ezeket kellett egyesíteni annak érdekében, hogy az építkezési engedélyt egy telekkönyvre tudják kiadni, ez decemberben történt meg.
Ezután kiadták az utasítást a műszaki tervek elkészítésére, és ha ezt legkésőbb márciusban el tudja fogadni az önkormányzat, akkor kiírják a kivitelezéshez szükséges közbeszerzési eljárást.
– ismertette Bors Béla. Az épület hőenergetikai hatékonyságának növelésére az Országos Helyreállítási Program (PNRR) 7,3 millió lej értékű támogatást biztosít.

Elfogadták a csíkszeredai Városi Művelődési Ház épületének felújítására vonatkozó megvalósíthatósági tanulmányt, illetve idősotthon számára vásárolnának két telket Erdőalján – többek között erről döntöttek az önkormányzati képviselők pénteken.
A beavatkozás nemcsak a tetőszerkezet felújítását és a falak hőszigetelését jelenti,
Felújítják, és a mozgássérültek számára is hozzáférhetővé teszik az illemhelyeket és mosdókat.
Az elöljáró szerint ősszel még úgy számoltak, hogy a színtársulatnak már tavasszal költöznie kell, de mivel 4-5 hónapos késés történt, erre csak később lesz szükség.
A színház számára a legkézenfekvőbb a Szakszervezetek Művelődési Háza használata lenne, amelynek színpadán viszont osztozni kell más előadásokkal is, amelyeket az intézmény szervez.
A néptáncszínháznak sem egyszerű helyet találni, mivel – mint Füleki Zoltán aligazgató emlékeztetett – nekik a színpadon túl próbateremre, raktárra, irodára is szükségük van, ezért ha teljesen ki kell költözniük, valószínűleg több külön felületet kell bérelni. Ehhez viszont szükség van arra, hogy a felújítás menetrendjéről, módjáról majd a kivitelezővel is egyeztessenek, mert a döntéseket csak úgy lehet meghozni, ha ismertek a részletek, hogy lehet-e esetleg részlegesen használni a művelődési házat a beruházás megkezdése után is.
Két tűzesethez is ki kellett vonulniuk pénteken a Maros megyei tűzoltóknak: Abosfalván háztartási hulladék gyúlt ki, Dédabisztrán száraz növényzet.
A politikai döntéshozóknak az üzengetések és a politikai zajkeltés helyett a strukturális problémák megoldására kellene összpontosítaniuk – közölte pénteken Facebook-bejegyzésében Nicușor Dan.
Felbontják a munkaszerződését azoknak az állami egészségügyi intézményekben alkalmazott orvosoknak, akiket tetten érnek, amint munkaidőben a magánszektorban dolgoznak – jelentette ki pénteken Temesváron Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia tavaly mintegy 50 millió euróval támogatta Ukrajnát egy NATO-n keresztül finanszírozott program keretében.
A kormánynak jövő héten el kellene fogadnia a közigazgatási reformcsomagot és a gazdaságélénkítő intézkedéseket – jelentette ki pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.
Tűzesethez riasztott önkéntes tűzoltót bírságolt meg Galați megyében a rendőrség, amiért nem adott elsőbbséget az ugyanahhoz a tűzesethez igyekvő rendőrautónak – közölte pénteken a DCNews.ro hírportál.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint az idei év a gazdaság „helyreigazításának” időszaka lesz, és az eddig elfogadott, illetve a következő hónapokban bevezetendő intézkedések hatása az év második felében válhat érzékelhetővé.
Nagyszabású ellenőrzést tartott csütörtökön a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság a térségben: az akció alkalmával 93 bírságot szabtak ki, és összesen 422,72 köbméter faanyagot koboztak el, mintegy 76 ezer lej értékben.
Marcel Ciolacu volt miniszterelnök „durva manipulációnak” nevezte pénteken a statisztikai intézet (INS) 2024-re vonatkozó adatait, és azt állította, hogy a számok utólagos „kozmetikázása” a jelenlegi kormányfő „kétségbeesését” tükrözi.
Az átmeneti technikai recesszió a szilárd alapokon álló gazdaságra való áttérés előre látható és elkerülhetetlen járulékos költségei közé tartozik – közölte pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök.
szóljon hozzá!