Hirdetés
Hirdetés

Jó adag tervvel vág neki új munkájának Horváth Alpár

•  Fotó: Gergely Imre

Fotó: Gergely Imre

Dr. Horváth Alpár vette át a vezetést a múlt tanév végén nyugdíjba vonult dr. Dombay Istvántól a gyergyószentmiklósi „Csiky-kerti egyetemen”, amely turizmusföldrajzi egyetemi alapképzést és ökoturizmus magiszteri képzést kínál a felsőoktatásban részt venni kívánók számára. Számos területen szeretne fejlődést elérni.

Gergely Imre

2024. szeptember 02., 07:582024. szeptember 02., 07:58

Új igazgatóval kezdi el a közelgő egyetemi tanévet a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Gyergyószentmiklósi Kihelyezett Tagozata. Dr. Horváth Alpár egyetemi adjunktus számos elképzeléssel vág neki a feladatnak. Ezek közül az egyik, hogy nyitottá tegye az intézményt, hogy ne csak a hallgatók, hanem a szélesebb, turizmus iránt érdeklődő közönség is hasznos ismereteket szerezhessen.

Legalább havi rendszerességgel szeretne olyan workshopokat és hasonló tudományos eseményeket szervezni, amelyre meghívják a közönséget

(erre már volt is példa), de akár úgy is, hogy beviszik ezeket az eseményeket a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeumba vagy a városi könyvtárba. A Csiky-kert ugyan nincs távol a várostól és meglehetősen kellemes környezetet biztosít, de mégis egy eléggé elzárt terület, ahová nehezebben mozdulnak ki az emberek.

Nyitottá tenné az intézményt

„Fontos lenne, hogy az intézménynek növeljük a láthatóságát, valamilyen szinten egy szakmai »brandet« alakítsunk ki, és megmutassuk, hogy tudományos alapokon mozogva is lehet a székelyföldi vállalkozói kultúrát művelni. Ezáltal segítve a térség idegenforgalmát a nemzetközi standardokhoz emelni.

Idézet
Nagyon hasznos volna, ha társszervezőként részt vennénk a közösségi eseményekben”

– vázolja Horváth Alpár.

Ugyanakkor a BBTE gyergyószentmiklósi tagozata törekszik arra, hogy minél szorosabban együttműködjön a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Parkkal. Szükség lenne egy kritikus elemzésre a Gyilkos-tó helyzetét illetően, és új területrendezési koncepcióra is a környékén. Ehhez tudnák társítani a szakmai kompetenciájukat, partnerséget vállalva Hargita Megye Tanácsával és az általa létrehozott közösségi fejlesztési társulásokkal, ügynökséggel és kulturális intézményekkel.

Hirdetés

Emellett a hegyimentő csapatok terepen végzett munkájához, a turistautak tudományos leírásához is partnerséget vállalnának, akár térinformatikai feldolgozással is, vagy a Súgó-barlangnál a barlangi turizmus népszerűsítésében.

Házon belül is van tennivaló

Egy fontos stratégiai irány az egyetem működésének javítása terén az akadémiai közösség fejlesztése – mutatott rá a Székelyhonnak Horváth. Fontosnak tartja, hogy a munkatársak – és a diákok is – még motiváltabbak legyenek, és jól érezzék magukat az intézmény keretében. A tanári kar bővítése és a meglévő oktatók tehermentesítése szükséges ahhoz, hogy több idő és energia jusson a tudományos kutatásra. Ehhez első körben

külsős óraadó tanárokat vonna be az oktatásba.

Az oktatóknak feladata, és egyben kötelessége is – véli –, hogy tudományos kutatásokat végezzenek, különös tekintettel a gyógyturizmusra, az aktív turizmus különböző formáira, az ökoturizmusra és a kulturális örökségek hasznosítására. A hegyvidéki turizmus fejlesztése szintén kiemelt terület.

•  Fotó: Gergely Imre Galéria

Fotó: Gergely Imre

„Az oktatás gyakorlatiasságának erősítése érdekében a tanterveket, a tantárgyi tartalmakat a piaci és társadalmi igényekhez kell igazítani” – szögezte le Horváth Alpár. Szerinte világosan meg kell határozni, milyen szakmai irányultságra és kompetenciákra készítik fel a hallgatókat, és ennek részeként karriertervezési tanácsadást is kell nyújtaniuk. Az eddigi gyakorlatokat kibővítve, más egyetemekkel való együttműködéseik révén

külföldi tanulmányutakat igyekeznek biztosítani minél több hallgatónak, hogy az ott szerzett tapasztalatokat, tudást itthon hasznosíthassák.

„Meglehetősen lehangoló az, amikor azt látjuk, hogy egy turizmus-földrajz szakon végzett fiatal nem ezen a szakterületen helyezkedik el. Ezen változtatni kell” – húzta alá az igazgató.

Volt diákok szakmai sikereit bemutatva lehet a rátermettebb diákokat a turizmusszervezés különböző területei (utazásszervezés, idegenvezetés, programszervezés, szálláshelyek-szolgáltatók közönségkapcsolata) felé irányítani. Ehhez hosszabb távon a duális képzés bevezetésének lehetősége is felmerült. Vagyis az, hogy

a képzésnek csak egy része történjen az egyetem padjaiban, a többi időben a diákok gyakorlati tapasztalatot szerezhetnek a három kelet-erdélyi megye turisztikai vállalkozásainál.

„Ha a vállalkozók megértik ennek fontosságát, akkor elérhetik azt, hogy saját munkatársaikat nevelik ki” – mutatott rá Horváth Alpár.

Egy további elképzelése az, hogy a Gyergyószentmiklóson létező turizmus-földrajz szak társítva legyen környezettudomány, környezetföldrajz, környezetvédelem vagy muzeológia szakokkal, amelyekre a piacnak szüksége lenne. Utóbbinak a múzeumok látnák hasznát, múzeummenedzsment terén felkészített szakemberek bekapcsolódásával.

Az igazgatónak vannak elképzelései a Csiky-kertben álló épületek korszerűsítése terén is, amihez egyrészt az BBTE egyetem költségvetésére számít, de a helyi önkormányzattal is szoros együttműködésre lesz szükség.

Szeptember első hetében zajlanak a felvételik

A BBTE gyergyószentmiklósi tagozatán szeptember 4–6. között lehet beiratkozni a turizmusföldrajz alapképzésre, ahol a magyar nyelvű szakon még 6 ingyenes és 34 tandíjköteles hely várja a diákokat. A román nyelvű alapképzésen 16 szabad tandíjköteles hely van.

Szeptember 4-én és 5-én zajlik a magiszteri képzésre a beiratkozás, ahol a magyar nyelvű ökoturizmus és fenntartható fejlesztés szakon tanulhatnak tovább az alapképzést elvégző diákok. Itt 29 tandíjköteles hely vár betöltésre. A felvételivel kapcsolatos további tudnivalók megtalálhatók az egyetem honlapján.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Ezek lesznek a legmelegebb napok a kéthetes előrejelzés szerint

Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre, a június 15–28. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését. Jöhet a nyár.

Ezek lesznek a legmelegebb napok a kéthetes előrejelzés szerint
2026. június 15., hétfő

Felmentették az augusztus 10-i tüntetés erőszakos feloszlatásával vádolt csendőrségi vezetőket

A bukaresti katonai törvényszék a csendőrségi vezetőket a vádak alól felmentő ítéletet hozott hétfőn a 2018. augusztus 10-i fővárosi tüntetés ügyében.

Felmentették az augusztus 10-i tüntetés erőszakos feloszlatásával vádolt csendőrségi vezetőket
2026. június 15., hétfő

Közzétették a gazdaságilag aktív népesség számát Romániában

A munkaképes korú, azaz a 15 és 64 év közötti lakosság foglalkoztatási aránya 62,6 százalékon stagnált az idei első negyedévben, míg a munkanélküliségi ráta 0,2 százalékponttal 6,5 százalékra nőtt 2025 utolsó három hónapjához képest.

Közzétették a gazdaságilag aktív népesség számát Romániában
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Alkoholszondás és drogtesztes ellenőrzések várhatók országszerte

Országos akcióhoz csatlakozva június 15. és 21. között fokozott közúti ellenőrzéseket végeznek a rendőrök, elsősorban az ittas vagy tudatmódosító szer alatt álló sofőrök kiszűrésére.

Alkoholszondás és drogtesztes ellenőrzések várhatók országszerte
2026. június 15., hétfő

Tengerbe fulladt egy férfi a legnépszerűbb romániai üdülőhelyen

Egy 56 éves férfi fulladt vasárnap a Fekete-tengerbe, Mamaia üdülőhelyen. Kiemelték a vízből és megpróbálták újraéleszteni, de eredménytelenül.

Tengerbe fulladt egy férfi a legnépszerűbb romániai üdülőhelyen
2026. június 15., hétfő

Az RMDSZ támogatásában is bízik a kijelölt kormányfő

Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök mindenekelőtt párttársainak támogatására számít az új kormány megalakításakor, és nem abból indul ki, hogy két táborra szakad a Nemzeti Liberális Párt (PNL).

Az RMDSZ támogatásában is bízik a kijelölt kormányfő
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Sokszor úgy derül ki a környezetszennyezés, hogy feljelentést tesz a szomszéd

Fokozatosan növekszik a környezetvédelmi panaszok száma Hargita megyében, ami elsőre a lakosság környezettudatosságának erősödésére utal. A valóság azonban kissé árnyaltabb és lehangolóbb is: a háttérben sokszor szomszédok közti konfliktusok állnak.

Sokszor úgy derül ki a környezetszennyezés, hogy feljelentést tesz a szomszéd
2026. június 15., hétfő

Parkolószenzorokat telepítenek, nem lehet parkolni hétfőn a Temesvári sugárút egy részén

Nem használhatóak hétfőn reggel Csíkszeredában a Temesvári sugárút egy részének parkolói szenzortelepítési munkálatok miatt – tájékoztat a parkolást felügyelő Csíki Trans. Kft.

Parkolószenzorokat telepítenek, nem lehet parkolni hétfőn a Temesvári sugárút egy részén
2026. június 14., vasárnap

A kormányprogram és a miniszterek ismeretében dönt az RMDSZ Veștea támogatásáról

Kelemen Hunor vasárnap este közölte, ha Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök tárgyalásra hívja az RMDSZ képviselőit, meghallgatják a javaslatait.

A kormányprogram és a miniszterek ismeretében dönt az RMDSZ Veștea támogatásáról
Hirdetés