
Fotó: Gábos Albin
Hiábavalónak bizonyult Borboly Csaba HET- és megyei tanácselnök minden kétségbeesett próbálkozása: nem dőlt el a hétvégén – hazai pályán –, hogy ki legyen az RMDSZ Hargita megyeitanácselnök-jelöltje, így a labda ismét az RMDSZ csúcsvezetőségének térfelén pattog.
2020. július 19., 22:092020. július 19., 22:09
2020. július 20., 08:572020. július 20., 08:57
A történelem folyamán ennél gördülékenyebb pápaválasztások már voltak – vonhatja le a következtetést a Székelyhon.ro gyanútlan olvasója. És igaza van, ugyanis a Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) három nap alatt sem jutott dűlőre, hogy Barti Tihamér vagy Borboly Csaba mögé sorakozzon fel.
Tulajdonképpen egyszerűen arról kellett volna dönteni még pénteken délután (a tanácskozás első felvonásán), hogy ki is legyen az RMDSZ Hargita megyeitanácselnök-jelöltje: az immáron tizenkét éve, tehát három mandátum óta hatalmon lévő Borboly Csaba, vagy kihívója, a jelenleg tanácsalelnökként tevékenykedő Barti Tihamér.

Ahogy az várható volt, hiába kellett volna Hargita megyében dönteni arról, ki legyen az RMDSZ Hargita megyei tanácselnökjelöltje, a péntek délutáni Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) nem jutott dűlőre, hogy Barti Tihamér vagy Borboly Csaba mögé sorakozzon fel.
A HET tehát játszi könnyedséggel kellett volna működjön, már amennyiben a felek mindegyike tartja magát ismét az íratlan szabályhoz, miszerint Hargita megyében vetésforgó alapján minden térségnek joga van ahhoz, hogy időnként saját jelöltet nevezzen meg a megyei tanács elnöki székére (ez az íratlan szabály egyébként 2012 óta, tehát Borboly első mandátumának lejártától nem működik).
Az RMDSZ csúcsvezetése hetekkel ezelőtt bólintott rá arra, hogy a három Hargita megyei területi szervezetre bízza, döntsön a majdani jelölt kilétéről. Csíksomlyón a Jakab Antal Tanulmányi Házban össze is gyűlt péntek délután az RMDSZ Hargita Megyei Egyeztető Tanácsa. Órákon át tárgyaltak, ám nem jutottak dűlőre, ezért a három térség – Csík, Gyergyó és Udvarhely – területi RMDSZ-elnökei, Borboly Csaba, Barti Tihamér és Biró Barna Botond szombaton fél napon át győzködték egymást (pontosabban Borboly győzködte a többieket), hogy egyöntetűen sorakozzanak fel egyikük mögé.
Akkor sem jártak sikerrel, ezért vasárnap délutánra ismét összehívták a HET-et, hogy végre eldőljön az, ami már pénteken is világos volt: a gyergyóiak továbbra sem hagyták magukat (tehát Borboly helyett Bartit támogatták, így a Borboly által Csíkból és Udvarhelyről összegyűjtött szavazatszám nem volt elégséges), ezért a folytatás Kolozsváron lesz. Egyébként
Ha ugyanis megmaradt a döntésképtelenség, akkor az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa fogja megnevezni majd a szervezet hargitai tanácselnökjelöltjét.
Értelmetlen időtöltés volt a hétvégi hercehurca, ugyanis
Tulajdonképpen a HET egyik belső döntéshozó kritériuma miatt lehetett biztosra venni a patthelyzetet, ugyanis a döntés meghozatalához mindhárom területi szervezetből szükséges legkevesebb egy szavazat. Igen ám, de ahogy fentebb már jeleztük, a gyergyóiak világosan kimondták: ragaszkodnak ahhoz, hogy legalább egyszer ők adják az RMDSZ-es megyei tanácselnökjelöltet, így tehát nem fognak a három elnöki mandátumot megszakítás nélkül lehúzó Borboly Csabára szavazni.
A HET-et Csíkszékről és Udvarhelyszékről hat-hat személy, Gyergyószékről pedig három képviselte.
Furcsának tűnhet, hogy a kezdetben egyöntetűen Borbolyt támogató udvarhelyiek eddig nem nyilvános ok miatt kihátráltak a jelenlegi elnök mögül, de biztos lesz erre is érthető magyarázat.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
A Szociáldemokrata Párt (PSD) szerint a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ szabotálja a kormányalakítást, és folyamatosan új feltételeket találnak ki pozícióik megőrzéséért.
Nicușor Dan államfő a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának vezetőivel készül egyeztetni pénteken a Cotroceni-palotában.
Közel kétmillió lejt kapott Székelyudvarhely, aminek nagy részét a művelődési ház hibásan megtervezett tűzvédelmi rendszerének kijavítására és kialakítására költik. Emellett megvásárolhatják az ifjúsági lakások építéséhez szükséges telket.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ közös miniszterelnök-jelöltje, Siegfried Mureșan pénteken közölte, célja egy hozzáértő, egységes Európa-barát kormány létrehozása.
Ünnepélyes keretek között adták át pénteken a csíkmadarasi kultúrházat. A több mint 250 férőhelyes épület a helyi közösségi élet új központja lesz, ahol kulturális rendezvények, próbák és találkozók kapnak helyet.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ Siegfried Mureșan európai parlamenti képviselőt javasolja miniszterelnök-jelöltnek.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei pénteken ajánlásokat fogalmaztak meg a lakosság számára a kánikula idejére.
6 hozzászólás