
Fotó: Gábos Albin
Hiábavalónak bizonyult Borboly Csaba HET- és megyei tanácselnök minden kétségbeesett próbálkozása: nem dőlt el a hétvégén – hazai pályán –, hogy ki legyen az RMDSZ Hargita megyeitanácselnök-jelöltje, így a labda ismét az RMDSZ csúcsvezetőségének térfelén pattog.
2020. július 19., 22:092020. július 19., 22:09
2020. július 20., 08:572020. július 20., 08:57
A történelem folyamán ennél gördülékenyebb pápaválasztások már voltak – vonhatja le a következtetést a Székelyhon.ro gyanútlan olvasója. És igaza van, ugyanis a Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) három nap alatt sem jutott dűlőre, hogy Barti Tihamér vagy Borboly Csaba mögé sorakozzon fel.
Tulajdonképpen egyszerűen arról kellett volna dönteni még pénteken délután (a tanácskozás első felvonásán), hogy ki is legyen az RMDSZ Hargita megyeitanácselnök-jelöltje: az immáron tizenkét éve, tehát három mandátum óta hatalmon lévő Borboly Csaba, vagy kihívója, a jelenleg tanácsalelnökként tevékenykedő Barti Tihamér.

Ahogy az várható volt, hiába kellett volna Hargita megyében dönteni arról, ki legyen az RMDSZ Hargita megyei tanácselnökjelöltje, a péntek délutáni Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) nem jutott dűlőre, hogy Barti Tihamér vagy Borboly Csaba mögé sorakozzon fel.
A HET tehát játszi könnyedséggel kellett volna működjön, már amennyiben a felek mindegyike tartja magát ismét az íratlan szabályhoz, miszerint Hargita megyében vetésforgó alapján minden térségnek joga van ahhoz, hogy időnként saját jelöltet nevezzen meg a megyei tanács elnöki székére (ez az íratlan szabály egyébként 2012 óta, tehát Borboly első mandátumának lejártától nem működik).
Az RMDSZ csúcsvezetése hetekkel ezelőtt bólintott rá arra, hogy a három Hargita megyei területi szervezetre bízza, döntsön a majdani jelölt kilétéről. Csíksomlyón a Jakab Antal Tanulmányi Házban össze is gyűlt péntek délután az RMDSZ Hargita Megyei Egyeztető Tanácsa. Órákon át tárgyaltak, ám nem jutottak dűlőre, ezért a három térség – Csík, Gyergyó és Udvarhely – területi RMDSZ-elnökei, Borboly Csaba, Barti Tihamér és Biró Barna Botond szombaton fél napon át győzködték egymást (pontosabban Borboly győzködte a többieket), hogy egyöntetűen sorakozzanak fel egyikük mögé.
Akkor sem jártak sikerrel, ezért vasárnap délutánra ismét összehívták a HET-et, hogy végre eldőljön az, ami már pénteken is világos volt: a gyergyóiak továbbra sem hagyták magukat (tehát Borboly helyett Bartit támogatták, így a Borboly által Csíkból és Udvarhelyről összegyűjtött szavazatszám nem volt elégséges), ezért a folytatás Kolozsváron lesz. Egyébként
Ha ugyanis megmaradt a döntésképtelenség, akkor az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa fogja megnevezni majd a szervezet hargitai tanácselnökjelöltjét.
Értelmetlen időtöltés volt a hétvégi hercehurca, ugyanis
Tulajdonképpen a HET egyik belső döntéshozó kritériuma miatt lehetett biztosra venni a patthelyzetet, ugyanis a döntés meghozatalához mindhárom területi szervezetből szükséges legkevesebb egy szavazat. Igen ám, de ahogy fentebb már jeleztük, a gyergyóiak világosan kimondták: ragaszkodnak ahhoz, hogy legalább egyszer ők adják az RMDSZ-es megyei tanácselnökjelöltet, így tehát nem fognak a három elnöki mandátumot megszakítás nélkül lehúzó Borboly Csabára szavazni.
A HET-et Csíkszékről és Udvarhelyszékről hat-hat személy, Gyergyószékről pedig három képviselte.
Furcsának tűnhet, hogy a kezdetben egyöntetűen Borbolyt támogató udvarhelyiek eddig nem nyilvános ok miatt kihátráltak a jelenlegi elnök mögül, de biztos lesz erre is érthető magyarázat.
Hétfőn dönt a Szociáldemokrata Párt (PSD) arról, hogy megvonja-e a politikai támogatást Ilie Bolojan miniszterelnöktől.
Többszáz jogosítványt vontak be az elmúlt 24 órában országszerte, többek között gyorshajtás és ittasvezetés miatt – derül ki a rendőrség vasárnapi közleményéből.
Ellenőrizni fogják a fogyatékossággal élő személyeket is foglalkoztató úgynevezett védett egységeket, az intézkedést Florin Manole munkaügyi miniszter rendelte el.
Szeretett vándormadaraink hazatértek, elfoglalták fészkeiket és legtöbbjük már megkezdte a családalapítást. Mégis lehetnek olyan gólyák, amelyek még a fészkeléssel bajlódnak – mutatjuk, mit tehetünk értük, illetve a jövőbeli fiókák épségéért.
Alig egy hét alatt összesen 20 európai elfogatóparancsot hajtott végre a Román Rendőrség, és több száz személyt azonosítottak a SIRENE-együttműködés révén.
Őrizetbe vettek a hatóságok két Brassó megyei vadászt, akik engedély nélkül lelőttek egy barnamedvét.
Utcán sétáló kendőzött szépségekről ír a korabeli sajtó Gyergyószentmiklós vonatkozásban, Csíkszeredában szálloda is fungált bordélyként. Bizony, e tekintetben Csík vármegyében sem voltak szemérmesebbek az emberek, mint máshol Székelyföldön.
A magyarországi országgyűlési választásokon leadott összes szavazatot megszámolták szombatra, a Tisza pedig növelni tudta a képviselői mandátumainak számát, a kétharmad pedig még egyértelműbb lett.
A Magyar Polgári Erő (MPE) a Magyarországon „ellenzékbe kényszerült nemzeti pártok” mellett marad – közölte szombaton a párt ügyvivő elnöksége.
Életveszélyesen megsérült egy férfi egy közúti balesetben szombat este, miután lesodródott az autó az úttestről és a tetejére fordulva állt meg. A súlyos sérültet helikopterrel szállították kórházba.
6 hozzászólás