
Fotó: Gábos Albin
Hiábavalónak bizonyult Borboly Csaba HET- és megyei tanácselnök minden kétségbeesett próbálkozása: nem dőlt el a hétvégén – hazai pályán –, hogy ki legyen az RMDSZ Hargita megyeitanácselnök-jelöltje, így a labda ismét az RMDSZ csúcsvezetőségének térfelén pattog.
2020. július 19., 22:092020. július 19., 22:09
2020. július 20., 08:572020. július 20., 08:57
A történelem folyamán ennél gördülékenyebb pápaválasztások már voltak – vonhatja le a következtetést a Székelyhon.ro gyanútlan olvasója. És igaza van, ugyanis a Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) három nap alatt sem jutott dűlőre, hogy Barti Tihamér vagy Borboly Csaba mögé sorakozzon fel.
Tulajdonképpen egyszerűen arról kellett volna dönteni még pénteken délután (a tanácskozás első felvonásán), hogy ki is legyen az RMDSZ Hargita megyeitanácselnök-jelöltje: az immáron tizenkét éve, tehát három mandátum óta hatalmon lévő Borboly Csaba, vagy kihívója, a jelenleg tanácsalelnökként tevékenykedő Barti Tihamér.

Ahogy az várható volt, hiába kellett volna Hargita megyében dönteni arról, ki legyen az RMDSZ Hargita megyei tanácselnökjelöltje, a péntek délutáni Hargita Megyei Egyeztető Tanács (HET) nem jutott dűlőre, hogy Barti Tihamér vagy Borboly Csaba mögé sorakozzon fel.
A HET tehát játszi könnyedséggel kellett volna működjön, már amennyiben a felek mindegyike tartja magát ismét az íratlan szabályhoz, miszerint Hargita megyében vetésforgó alapján minden térségnek joga van ahhoz, hogy időnként saját jelöltet nevezzen meg a megyei tanács elnöki székére (ez az íratlan szabály egyébként 2012 óta, tehát Borboly első mandátumának lejártától nem működik).
Az RMDSZ csúcsvezetése hetekkel ezelőtt bólintott rá arra, hogy a három Hargita megyei területi szervezetre bízza, döntsön a majdani jelölt kilétéről. Csíksomlyón a Jakab Antal Tanulmányi Házban össze is gyűlt péntek délután az RMDSZ Hargita Megyei Egyeztető Tanácsa. Órákon át tárgyaltak, ám nem jutottak dűlőre, ezért a három térség – Csík, Gyergyó és Udvarhely – területi RMDSZ-elnökei, Borboly Csaba, Barti Tihamér és Biró Barna Botond szombaton fél napon át győzködték egymást (pontosabban Borboly győzködte a többieket), hogy egyöntetűen sorakozzanak fel egyikük mögé.
Akkor sem jártak sikerrel, ezért vasárnap délutánra ismét összehívták a HET-et, hogy végre eldőljön az, ami már pénteken is világos volt: a gyergyóiak továbbra sem hagyták magukat (tehát Borboly helyett Bartit támogatták, így a Borboly által Csíkból és Udvarhelyről összegyűjtött szavazatszám nem volt elégséges), ezért a folytatás Kolozsváron lesz. Egyébként
Ha ugyanis megmaradt a döntésképtelenség, akkor az RMDSZ Szövetségi Állandó Tanácsa fogja megnevezni majd a szervezet hargitai tanácselnökjelöltjét.
Értelmetlen időtöltés volt a hétvégi hercehurca, ugyanis
Tulajdonképpen a HET egyik belső döntéshozó kritériuma miatt lehetett biztosra venni a patthelyzetet, ugyanis a döntés meghozatalához mindhárom területi szervezetből szükséges legkevesebb egy szavazat. Igen ám, de ahogy fentebb már jeleztük, a gyergyóiak világosan kimondták: ragaszkodnak ahhoz, hogy legalább egyszer ők adják az RMDSZ-es megyei tanácselnökjelöltet, így tehát nem fognak a három elnöki mandátumot megszakítás nélkül lehúzó Borboly Csabára szavazni.
A HET-et Csíkszékről és Udvarhelyszékről hat-hat személy, Gyergyószékről pedig három képviselte.
Furcsának tűnhet, hogy a kezdetben egyöntetűen Borbolyt támogató udvarhelyiek eddig nem nyilvános ok miatt kihátráltak a jelenlegi elnök mögül, de biztos lesz erre is érthető magyarázat.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
6 hozzászólás