
Az átadást követően a készülékek nagy részét azonnal használatba is helyezték
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Közel 6,5 millió lej értékben kapott felszerelést a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, ami jelentős előrelépést jelent a betegellátásban. A vadonatúj eszközök javarészt azonnal használatba kerültek, hiszen „elődjeik” többnyire elavultak.
2024. október 07., 18:412024. október 07., 18:41
Számos modern orvosi eszköz és gép érkezett a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt több mint fél évben, emellett az intézmény járóbeteg-rendelőit magába foglaló épületrészen is felújítási munkálatok zajlottak, miután tavaly az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozást nyert a városháza és a kórház három közös pályázata.
Március második felében a járóbeteg-rendelők épületében elkezdődött a folyosók, lépcsőházak és lépcsőfeljárók felújítása, a pályázatok ezen része teljesen le is zárult, a másik két pályázat révén pedig mind a járóbeteg-rendelőkbe, mind különböző osztályokra új gépek és eszközök érkeztek – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtóreferensétől.
– tudtuk meg.
Több modern ultrahangkészülékkel gazdagodott a kardiológia, radiológia, belgyógyászat, a neurológiai és a nőgyógyászati osztály, valamint a sportorvosi rendelő, ezek értéke egyenként körülbelül 500 ezer lej.
Több osztályra is érkeztek különböző ultrahangkészülékek
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
A fül-orr-gégészeti szakrendelőbe egy régen várt vizsgálóasztal és a hozzá tartozó eszközök, valamint számítógép érkezett 400 ezer lej értékben – sorolta a szóvivő.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Ugyanakkor két-két mennyezeti műtőlámpát és vizsgálóasztalt kapott a sebészeti járóbeteg-szakrendelő és az ortopédia-osztály is, illetve új bútorzattal szerelték fel a családtervezői rendelőt. Mindemellett a sebészeti járóbeteg-rendelőt szintén új sebészeti eszközökkel látták el.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Az újszülött osztályt célzó korszerűsítésből eddig egy lélegeztetéshez szükséges ventilátort, két életfunkciókat megfigyelő monitort és egy szállításra is alkalmas inkubátort vettek át.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Nagy előrelépést jelent ugyanakkor, hogy a máj vizsgálatára és a májbetegségek nyomon követésére szintén beszereztek egy fibroscan nevű műszert, amelyet a gasztroenterológiai rendelőben üzemeltek be – részletezte a szóvivő.
Beszúrás nélkül tudják megvizsgálni a máj állapotát a hiánypótló fibroscan készülékkel
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
tehát nem a hasfalon keresztüli szúrással, hanem külső vizsgálat útján képes meghatározni a máj rugalmasságának mértékét. A korszerű eszköz 900 lejbe került– tudtuk meg.
Az egyik legdrágább eszköz, amelyet eddig a pályázat révén beszereztek, egy mammográf, amely egy 11 éves készüléket váltott.
Még várják a megye legkorszerűbb mammográfjának használatát engedélyező dokumentumot
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Az új gép a radiológiai osztályon, egy, a kórház költségén újonnan kialakított rendelőben kapott helyet, többek között speciális ajtókkal ellátva, hiszen röntgensugárzással vizsgálja át az emlőket. Emiatt speciális szabályzat vonatkozik a működtetésére, jelenleg a Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Nemzeti Bizottság (CNCAN) jóváhagyására várnak, hogy üzembe helyezhessék a 1,5 millió lej értékű készüléket – magyarázta a sajtószóvivő, hozzátéve, ha az engedély megérkezik, akkor ez elérhető legmodernebb eszköz lesz Hargita megyében.
Digitális formában tudják elemezni a mammográffal készített felvételeket
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
– mondta Zörgő Noémi.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!