
Az átadást követően a készülékek nagy részét azonnal használatba is helyezték
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Közel 6,5 millió lej értékben kapott felszerelést a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, ami jelentős előrelépést jelent a betegellátásban. A vadonatúj eszközök javarészt azonnal használatba kerültek, hiszen „elődjeik” többnyire elavultak.
2024. október 07., 18:412024. október 07., 18:41
Számos modern orvosi eszköz és gép érkezett a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt több mint fél évben, emellett az intézmény járóbeteg-rendelőit magába foglaló épületrészen is felújítási munkálatok zajlottak, miután tavaly az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozást nyert a városháza és a kórház három közös pályázata.
Március második felében a járóbeteg-rendelők épületében elkezdődött a folyosók, lépcsőházak és lépcsőfeljárók felújítása, a pályázatok ezen része teljesen le is zárult, a másik két pályázat révén pedig mind a járóbeteg-rendelőkbe, mind különböző osztályokra új gépek és eszközök érkeztek – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtóreferensétől.
– tudtuk meg.
Több modern ultrahangkészülékkel gazdagodott a kardiológia, radiológia, belgyógyászat, a neurológiai és a nőgyógyászati osztály, valamint a sportorvosi rendelő, ezek értéke egyenként körülbelül 500 ezer lej.
Több osztályra is érkeztek különböző ultrahangkészülékek
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
A fül-orr-gégészeti szakrendelőbe egy régen várt vizsgálóasztal és a hozzá tartozó eszközök, valamint számítógép érkezett 400 ezer lej értékben – sorolta a szóvivő.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Ugyanakkor két-két mennyezeti műtőlámpát és vizsgálóasztalt kapott a sebészeti járóbeteg-szakrendelő és az ortopédia-osztály is, illetve új bútorzattal szerelték fel a családtervezői rendelőt. Mindemellett a sebészeti járóbeteg-rendelőt szintén új sebészeti eszközökkel látták el.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Az újszülött osztályt célzó korszerűsítésből eddig egy lélegeztetéshez szükséges ventilátort, két életfunkciókat megfigyelő monitort és egy szállításra is alkalmas inkubátort vettek át.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Nagy előrelépést jelent ugyanakkor, hogy a máj vizsgálatára és a májbetegségek nyomon követésére szintén beszereztek egy fibroscan nevű műszert, amelyet a gasztroenterológiai rendelőben üzemeltek be – részletezte a szóvivő.
Beszúrás nélkül tudják megvizsgálni a máj állapotát a hiánypótló fibroscan készülékkel
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
tehát nem a hasfalon keresztüli szúrással, hanem külső vizsgálat útján képes meghatározni a máj rugalmasságának mértékét. A korszerű eszköz 900 lejbe került– tudtuk meg.
Az egyik legdrágább eszköz, amelyet eddig a pályázat révén beszereztek, egy mammográf, amely egy 11 éves készüléket váltott.
Még várják a megye legkorszerűbb mammográfjának használatát engedélyező dokumentumot
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Az új gép a radiológiai osztályon, egy, a kórház költségén újonnan kialakított rendelőben kapott helyet, többek között speciális ajtókkal ellátva, hiszen röntgensugárzással vizsgálja át az emlőket. Emiatt speciális szabályzat vonatkozik a működtetésére, jelenleg a Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Nemzeti Bizottság (CNCAN) jóváhagyására várnak, hogy üzembe helyezhessék a 1,5 millió lej értékű készüléket – magyarázta a sajtószóvivő, hozzátéve, ha az engedély megérkezik, akkor ez elérhető legmodernebb eszköz lesz Hargita megyében.
Digitális formában tudják elemezni a mammográffal készített felvételeket
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
– mondta Zörgő Noémi.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!