
Az átadást követően a készülékek nagy részét azonnal használatba is helyezték
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Közel 6,5 millió lej értékben kapott felszerelést a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, ami jelentős előrelépést jelent a betegellátásban. A vadonatúj eszközök javarészt azonnal használatba kerültek, hiszen „elődjeik” többnyire elavultak.
2024. október 07., 18:412024. október 07., 18:41
Számos modern orvosi eszköz és gép érkezett a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt több mint fél évben, emellett az intézmény járóbeteg-rendelőit magába foglaló épületrészen is felújítási munkálatok zajlottak, miután tavaly az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozást nyert a városháza és a kórház három közös pályázata.
Március második felében a járóbeteg-rendelők épületében elkezdődött a folyosók, lépcsőházak és lépcsőfeljárók felújítása, a pályázatok ezen része teljesen le is zárult, a másik két pályázat révén pedig mind a járóbeteg-rendelőkbe, mind különböző osztályokra új gépek és eszközök érkeztek – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtóreferensétől.
– tudtuk meg.
Több modern ultrahangkészülékkel gazdagodott a kardiológia, radiológia, belgyógyászat, a neurológiai és a nőgyógyászati osztály, valamint a sportorvosi rendelő, ezek értéke egyenként körülbelül 500 ezer lej.
Több osztályra is érkeztek különböző ultrahangkészülékek
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
A fül-orr-gégészeti szakrendelőbe egy régen várt vizsgálóasztal és a hozzá tartozó eszközök, valamint számítógép érkezett 400 ezer lej értékben – sorolta a szóvivő.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Ugyanakkor két-két mennyezeti műtőlámpát és vizsgálóasztalt kapott a sebészeti járóbeteg-szakrendelő és az ortopédia-osztály is, illetve új bútorzattal szerelték fel a családtervezői rendelőt. Mindemellett a sebészeti járóbeteg-rendelőt szintén új sebészeti eszközökkel látták el.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Az újszülött osztályt célzó korszerűsítésből eddig egy lélegeztetéshez szükséges ventilátort, két életfunkciókat megfigyelő monitort és egy szállításra is alkalmas inkubátort vettek át.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Nagy előrelépést jelent ugyanakkor, hogy a máj vizsgálatára és a májbetegségek nyomon követésére szintén beszereztek egy fibroscan nevű műszert, amelyet a gasztroenterológiai rendelőben üzemeltek be – részletezte a szóvivő.
Beszúrás nélkül tudják megvizsgálni a máj állapotát a hiánypótló fibroscan készülékkel
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
tehát nem a hasfalon keresztüli szúrással, hanem külső vizsgálat útján képes meghatározni a máj rugalmasságának mértékét. A korszerű eszköz 900 lejbe került– tudtuk meg.
Az egyik legdrágább eszköz, amelyet eddig a pályázat révén beszereztek, egy mammográf, amely egy 11 éves készüléket váltott.
Még várják a megye legkorszerűbb mammográfjának használatát engedélyező dokumentumot
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Az új gép a radiológiai osztályon, egy, a kórház költségén újonnan kialakított rendelőben kapott helyet, többek között speciális ajtókkal ellátva, hiszen röntgensugárzással vizsgálja át az emlőket. Emiatt speciális szabályzat vonatkozik a működtetésére, jelenleg a Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Nemzeti Bizottság (CNCAN) jóváhagyására várnak, hogy üzembe helyezhessék a 1,5 millió lej értékű készüléket – magyarázta a sajtószóvivő, hozzátéve, ha az engedély megérkezik, akkor ez elérhető legmodernebb eszköz lesz Hargita megyében.
Digitális formában tudják elemezni a mammográffal készített felvételeket
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
– mondta Zörgő Noémi.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Több megyei rendőrségének együttműködésével drogcsempészeket tartóztattak le Maros megyében, akik magas kockázatú pszichoaktív anyagokat csempésztek be a börtönökbe.
Csíkszereda polgármestere Korodi Attila a hétvégi rendkívüli hőség miatt felhívást intézett a lakossághoz. Mint mondta, a Harvíznek jelenleg nincs olyan munkálata, amely miatt vízkorlátozásra lenne szükség.
A regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. veszi át egységesen az esővíz-elvezetési rendszer működtetését és karbantartását Csíkszeredában – ez egyike volt a számos fontos döntésnek, amelyet az önkormányzati képviselők ülésén hoztak meg pénteken.
Késéseket okoznak a vasúti közlekedésben a következő napokra jelzett rendkívüli hőség miatt bevezetett sebességkorlátozások – tájékoztatott pénteken a Román Vasúti Személyszállító Vállalat (CFR Călători).
szóljon hozzá!