
Az átadást követően a készülékek nagy részét azonnal használatba is helyezték
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Közel 6,5 millió lej értékben kapott felszerelést a Székelyudvarhelyi Városi Kórház, ami jelentős előrelépést jelent a betegellátásban. A vadonatúj eszközök javarészt azonnal használatba kerültek, hiszen „elődjeik” többnyire elavultak.
2024. október 07., 18:412024. október 07., 18:41
Számos modern orvosi eszköz és gép érkezett a Székelyudvarhelyi Városi Kórházba az elmúlt több mint fél évben, emellett az intézmény járóbeteg-rendelőit magába foglaló épületrészen is felújítási munkálatok zajlottak, miután tavaly az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR) finanszírozást nyert a városháza és a kórház három közös pályázata.
Március második felében a járóbeteg-rendelők épületében elkezdődött a folyosók, lépcsőházak és lépcsőfeljárók felújítása, a pályázatok ezen része teljesen le is zárult, a másik két pályázat révén pedig mind a járóbeteg-rendelőkbe, mind különböző osztályokra új gépek és eszközök érkeztek – tudtuk meg Zörgő Noémitől, a városháza sajtóreferensétől.
– tudtuk meg.
Több modern ultrahangkészülékkel gazdagodott a kardiológia, radiológia, belgyógyászat, a neurológiai és a nőgyógyászati osztály, valamint a sportorvosi rendelő, ezek értéke egyenként körülbelül 500 ezer lej.
Több osztályra is érkeztek különböző ultrahangkészülékek
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
A fül-orr-gégészeti szakrendelőbe egy régen várt vizsgálóasztal és a hozzá tartozó eszközök, valamint számítógép érkezett 400 ezer lej értékben – sorolta a szóvivő.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Ugyanakkor két-két mennyezeti műtőlámpát és vizsgálóasztalt kapott a sebészeti járóbeteg-szakrendelő és az ortopédia-osztály is, illetve új bútorzattal szerelték fel a családtervezői rendelőt. Mindemellett a sebészeti járóbeteg-rendelőt szintén új sebészeti eszközökkel látták el.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Az újszülött osztályt célzó korszerűsítésből eddig egy lélegeztetéshez szükséges ventilátort, két életfunkciókat megfigyelő monitort és egy szállításra is alkalmas inkubátort vettek át.
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Nagy előrelépést jelent ugyanakkor, hogy a máj vizsgálatára és a májbetegségek nyomon követésére szintén beszereztek egy fibroscan nevű műszert, amelyet a gasztroenterológiai rendelőben üzemeltek be – részletezte a szóvivő.
Beszúrás nélkül tudják megvizsgálni a máj állapotát a hiánypótló fibroscan készülékkel
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
tehát nem a hasfalon keresztüli szúrással, hanem külső vizsgálat útján képes meghatározni a máj rugalmasságának mértékét. A korszerű eszköz 900 lejbe került– tudtuk meg.
Az egyik legdrágább eszköz, amelyet eddig a pályázat révén beszereztek, egy mammográf, amely egy 11 éves készüléket váltott.
Még várják a megye legkorszerűbb mammográfjának használatát engedélyező dokumentumot
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
Az új gép a radiológiai osztályon, egy, a kórház költségén újonnan kialakított rendelőben kapott helyet, többek között speciális ajtókkal ellátva, hiszen röntgensugárzással vizsgálja át az emlőket. Emiatt speciális szabályzat vonatkozik a működtetésére, jelenleg a Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Nemzeti Bizottság (CNCAN) jóváhagyására várnak, hogy üzembe helyezhessék a 1,5 millió lej értékű készüléket – magyarázta a sajtószóvivő, hozzátéve, ha az engedély megérkezik, akkor ez elérhető legmodernebb eszköz lesz Hargita megyében.
Digitális formában tudják elemezni a mammográffal készített felvételeket
Fotó: Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala/Facebook
– mondta Zörgő Noémi.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
Új medret vágott magának a vasárnapi felhőszakadás után megáradt patak a Gyimesek egyik kedvelt természeti látványosságánál, a Zúgóként is ismert Jávárdi-vízesésnél. A vízzuhatag eltűnt, de a helyreállítás nem lehetetlen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion hétfőn kijelentette, hogy a Veștea-kormány nem kapja meg pártja parlamenti frakcióinak szavazatait a beiktatási szavazáson.
Egy kidőlt fa miatt maradt áram nélkül több mint ezer fogyasztó hétfő délután Udvarhelyszéken és Gyergyószéken – közli a Hargita megyei katasztrófavédelem.
Felborult egy autó hétfőn délután Csíkszentléleken, miután a 18 éves sofőr elvesztette uralmát a jármű felett. A balesetben a vezető és fiatalkorú utasa is megsérült, mindkettőjüket kórházba szállították.
Tovább melegszik az idő a következő két hétben, egyes régiókban 36–37 Celsius-fokos csúcsértékekre is számítani lehet – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) június 22. és július 5. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Kezdeményezzük Sulyok Tamás köztársasági elnök megbíztatásának megszüntetését – jelentette be Magyar Péter miniszterelnök hétfőn az Országgyűlés ülésén napirend előtt mondott beszédében.
szóljon hozzá!