
Hangoskodás és egyéb rendbontás nélkül zajlott le a csütörtöki tüntetés
Fotó: Gergely Imre
Mintegy százötven maroshévízi polgár gyűlt össze csütörtökön a város polgármesteri hivatala előtt, hogy jelenlétükkel nyomatékosítsák: fellépést várnak a rend, a közbiztonság érdekében, a bűncselekményeket elkövetőkkel szemben. Az erről szóló petíciót a polgármester titkárnője iktatta.
2017. november 16., 19:582017. november 16., 19:58

Egy népes, Maroshévízen az utóbbi időben megtelepedett csoport által elkövetett szabályszegésekre, kihágásokra hívják fel a helyi önkormányzat figyelmét lakossági petícióval. Fellépést sürgetnek a közbiztonság érdekében, tüntetést szerveznek.
626 aláírás gyűlt össze csütörtök délig arra a petícióra, amit egy maroshévízi magánszemély, Csibi István tett közzé a világhálón egy héttel korábban. Ebben egy népes,
Fotó: Gergely Imre
Csibi tüntetést is hirdetett, de ennek megszervezésére nem adott engedélyt a polgármesteri hivatal. A demonstráció megjelölt időpontjában így is sokan mentek a helyszínre, annak ellenére, hogy Csibi István figyelmeztetett mindenkit, hogy
Maroshévíz Polgármesteri Hivatala előtt csütörtökön délben mintegy 70 fő gyűlt össze, később azonban ez a létszám megközelítette a 100-at. Ők az épület bejárata elé csoportosultak, de körben a téren még legalább 50-60 személy várakozott kíváncsian, hogy mik lesznek a fejlemények. A rendfenntartó erők komoly készültséggel vonultak ki,
Voltak, akiket ez felháborított, többen is hangot adtak annak, hogy úgy érzik, jogaiktól fosztják meg őket a távozásra való felszólítással. Mindez civilizált hangnemben zajlott mind tüntetők, mind a rendőrök részéről. Csibi István többször is megköszönte az embereknek hogy megjelentek a támogatására, de maga is kérte őket, hogy menjenek haza. Azt is elmondta,
Csibi István petícióját több mint 600-an írták alá, közel kétszázan tüntetni is megjelentek
Fotó: Gergely Imre
Csibi és az őt elkísérő Czirják Károly (a helyi Urmánczy Nándor Egyesület vezetője) bement az épületbe átadni a több mint 600 aláírással megerősített petíciót. A várokozó emberek szavaiból kiderült, a legtöbben saját tapasztalatukból, mások a közvetlen környezetüket ért cselekedetek alapján jutottak el odáig, hogy már
Habár lényegében csak a magyarságot érinti a Bajkó-pataki katolikus temetőben történt rongálások ügye, amelyből a tüntetés és a petíció gondolata eredt, látható módon a város többségét alkotó románok is ugyanazt tapasztalják, mint a magyarok. A tüntetők mintegy fele román nemzetiségű volt és a petíció aláíróinak a többsége is román nemzetiségű.
Fotó: Gergely Imre
Maroshévíz polgármesterének, Stelu Platonnak szerették volna személyesen átadni a nyílt panaszt, de ez nem történt meg. Amint Csibi István elmondta, a városvezető az irodájában volt, ki is nézett az ajtón, de aztán visszavonult. Így
A petícióban lopásokat, vandalizmust, erőszakos cselekedeteket, hangoskodásokat, egyéb garázdaságokat tesznek szóvá, ugyanakkor a polgármester tudomására hozzák, hogy akik ezt teszik gyermekeket, időseket is bántalmaznak.
Többek közt kérik még, hogy ellenőrizzék a Bajkó-pataknál felépült telepen élők építkezési engedélyeit, és ha nincsenek rendben, akkor bontsák le az ottani házakat. Az illegálisan építkezőket utasítsák ki a városból, vissza oda, ahonnan származnak. Kérik még, hogy csak azoknak biztosítsanak szociális segélyt, akik meg is dolgoznak érte.
Fotó: Gergely Imre
Stelu Platon polgármestert telefonon értük el. Elmondása szerint
Ő mintegy negyven személyt látott összegyűlni a polgármesteri hivatal előtt csütörtökön 13 órakor, akik nemsokára csendben távoztak is. A petícióról nem tud nyilatkozni – mondta –, mert nem látta, hogy mi szerepel benne. Legközelebb hétfőn lesz a hivatalában, akkor fogja kézbe venni – tette hozzá.
A tüntetés megtiltásáról szóló közleményében a polgármester arra hivatkozik, hogy a megmozdulás engedélyezéséről szóló kérelmet formai hiányosságok miatt nem fogadják el. Ugyanakkor nyomatékosítják, hogy
Fotó: Gergely Imre
Csibi István azt is elmondta lapunknak, hogy pár nappal a tüntetés előtt otthonába jöttek a rendőrök és kihallgatásra vitték. Habár az általa kezdeményezett petícióban nem szerepel megnevezve semmilyen nemzetiség vagy népcsoport,
Ő ezt a vádat visszautasítja, leszögezi, hogy senki ellen nem irányul a kezdeményezése, hanem a polgármesteri hivatalt szólítja fel arra, hogy lépjen fel a garázdaságok ellen és a közbiztonság javításának érdekében.
Fotó: Gergely Imre
A tüntetésen megjelent emberek pedig kijelentették, amennyiben Csibi pénzbüntetést kap a megmozdulás szervezéséért vagy a petíciója következtében, nem kell aggódnia, hogy miből fizeti ki, ők majd összeadják az esetleges büntetési összeget.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint a bizalomhiány a romániai társadalom „legsúlyosabb deficitje”, a legnagyobb gond pedig az, hogy az állam intézményein keresztül nagyon gyakran semmibe veszi az állampolgárt.
szóljon hozzá!