
Hangoskodás és egyéb rendbontás nélkül zajlott le a csütörtöki tüntetés
Fotó: Gergely Imre
Mintegy százötven maroshévízi polgár gyűlt össze csütörtökön a város polgármesteri hivatala előtt, hogy jelenlétükkel nyomatékosítsák: fellépést várnak a rend, a közbiztonság érdekében, a bűncselekményeket elkövetőkkel szemben. Az erről szóló petíciót a polgármester titkárnője iktatta.
2017. november 16., 19:582017. november 16., 19:58

Egy népes, Maroshévízen az utóbbi időben megtelepedett csoport által elkövetett szabályszegésekre, kihágásokra hívják fel a helyi önkormányzat figyelmét lakossági petícióval. Fellépést sürgetnek a közbiztonság érdekében, tüntetést szerveznek.
626 aláírás gyűlt össze csütörtök délig arra a petícióra, amit egy maroshévízi magánszemély, Csibi István tett közzé a világhálón egy héttel korábban. Ebben egy népes,
Fotó: Gergely Imre
Csibi tüntetést is hirdetett, de ennek megszervezésére nem adott engedélyt a polgármesteri hivatal. A demonstráció megjelölt időpontjában így is sokan mentek a helyszínre, annak ellenére, hogy Csibi István figyelmeztetett mindenkit, hogy
Maroshévíz Polgármesteri Hivatala előtt csütörtökön délben mintegy 70 fő gyűlt össze, később azonban ez a létszám megközelítette a 100-at. Ők az épület bejárata elé csoportosultak, de körben a téren még legalább 50-60 személy várakozott kíváncsian, hogy mik lesznek a fejlemények. A rendfenntartó erők komoly készültséggel vonultak ki,
Voltak, akiket ez felháborított, többen is hangot adtak annak, hogy úgy érzik, jogaiktól fosztják meg őket a távozásra való felszólítással. Mindez civilizált hangnemben zajlott mind tüntetők, mind a rendőrök részéről. Csibi István többször is megköszönte az embereknek hogy megjelentek a támogatására, de maga is kérte őket, hogy menjenek haza. Azt is elmondta,
Csibi István petícióját több mint 600-an írták alá, közel kétszázan tüntetni is megjelentek
Fotó: Gergely Imre
Csibi és az őt elkísérő Czirják Károly (a helyi Urmánczy Nándor Egyesület vezetője) bement az épületbe átadni a több mint 600 aláírással megerősített petíciót. A várokozó emberek szavaiból kiderült, a legtöbben saját tapasztalatukból, mások a közvetlen környezetüket ért cselekedetek alapján jutottak el odáig, hogy már
Habár lényegében csak a magyarságot érinti a Bajkó-pataki katolikus temetőben történt rongálások ügye, amelyből a tüntetés és a petíció gondolata eredt, látható módon a város többségét alkotó románok is ugyanazt tapasztalják, mint a magyarok. A tüntetők mintegy fele román nemzetiségű volt és a petíció aláíróinak a többsége is román nemzetiségű.
Fotó: Gergely Imre
Maroshévíz polgármesterének, Stelu Platonnak szerették volna személyesen átadni a nyílt panaszt, de ez nem történt meg. Amint Csibi István elmondta, a városvezető az irodájában volt, ki is nézett az ajtón, de aztán visszavonult. Így
A petícióban lopásokat, vandalizmust, erőszakos cselekedeteket, hangoskodásokat, egyéb garázdaságokat tesznek szóvá, ugyanakkor a polgármester tudomására hozzák, hogy akik ezt teszik gyermekeket, időseket is bántalmaznak.
Többek közt kérik még, hogy ellenőrizzék a Bajkó-pataknál felépült telepen élők építkezési engedélyeit, és ha nincsenek rendben, akkor bontsák le az ottani házakat. Az illegálisan építkezőket utasítsák ki a városból, vissza oda, ahonnan származnak. Kérik még, hogy csak azoknak biztosítsanak szociális segélyt, akik meg is dolgoznak érte.
Fotó: Gergely Imre
Stelu Platon polgármestert telefonon értük el. Elmondása szerint
Ő mintegy negyven személyt látott összegyűlni a polgármesteri hivatal előtt csütörtökön 13 órakor, akik nemsokára csendben távoztak is. A petícióról nem tud nyilatkozni – mondta –, mert nem látta, hogy mi szerepel benne. Legközelebb hétfőn lesz a hivatalában, akkor fogja kézbe venni – tette hozzá.
A tüntetés megtiltásáról szóló közleményében a polgármester arra hivatkozik, hogy a megmozdulás engedélyezéséről szóló kérelmet formai hiányosságok miatt nem fogadják el. Ugyanakkor nyomatékosítják, hogy
Fotó: Gergely Imre
Csibi István azt is elmondta lapunknak, hogy pár nappal a tüntetés előtt otthonába jöttek a rendőrök és kihallgatásra vitték. Habár az általa kezdeményezett petícióban nem szerepel megnevezve semmilyen nemzetiség vagy népcsoport,
Ő ezt a vádat visszautasítja, leszögezi, hogy senki ellen nem irányul a kezdeményezése, hanem a polgármesteri hivatalt szólítja fel arra, hogy lépjen fel a garázdaságok ellen és a közbiztonság javításának érdekében.
Fotó: Gergely Imre
A tüntetésen megjelent emberek pedig kijelentették, amennyiben Csibi pénzbüntetést kap a megmozdulás szervezéséért vagy a petíciója következtében, nem kell aggódnia, hogy miből fizeti ki, ők majd összeadják az esetleges büntetési összeget.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!