
A tevékenységi kör alapján is pontosította a vészhelyzeti bizottság a korlátozások által érintett vendéglátóhelyeket
Fotó: Veres Nándor
Tizenháromról tizenötre nőtt hétfőn azoknak a Hargita megyei településeknek a száma, ahol a koronavírus-járvány terjedése – az ezer lakosra jutó igazolt fertőzések – száma alapján járványügyi korlátozások léptek életbe. Székelyudvarhelyen gyorsan nőnek az esetszámok.
2020. október 12., 16:212020. október 12., 16:21
Székelyudvarhelyen és Bögözben is meghaladta az 1,5-öt az ezer lakosra jutó igazolt koronavírus-fertőzések száma, ezért hétfőn a Hargita megyei vészhelyzeti bizottság mindkét településen korlátozásokat rendelt el, ugyanakkor, amint arról Adrian Pănescu, a Hargita Megyei Prefektusi Hivatal szóvivője lapunkat tájékoztatta, pontosították is az intézkedéseket.
Akárcsak a csütörtökön elrendelt korlátozások által érintett tizenhárom másik Hargita megyei településen, Székelyudvarhelyen és Bögöz községben sem fogadhatnak vendégeket a kocsmák, bárok, kávézók, klubok és diszkók – azok a vendéglátóhelyek, amelyeknek a tevékenységi körét az 5630-as CAEN-kód szabályozza – a zárt helyiségekben.

Csíkszeredában és további 12 településen rendelte el a Hargita Megyei Vészhelyzeti Bizottság a bárok, kocsmák, klubok és diszkók két hétre történő bezárását csütörtökön. A rendelkezés oka, hogy az érintett településeken a fertőzöttek aránya meghaladja az 1,5-öt ezer lakosonként.
– derül ki a korlátozásokat előíró hétfői határozatból.
Székelyudvarhelyen és Bögözben is az összes oktatási egység ötven méteres körzetében kötelezővé vált a maszkviselés mindenki számára, aki gyereket kísér az adott tanintézetbe, vagy gyerekre várakozik a tanítás végén – a maszkviselési kötelezettség alól csak az öt évesnél kisebb gyerekek képeznek kivételt.
A vészhelyzeti bizottság döntése értelében a helyhatóságoknak kötelezően gondoskodnia kell a közterületek fertőtlenítéséről, a lakosságnak pedig határozottan javasolják a maszkviselést, ha elhagyják otthonukat, a veszélyeztetetteknek – időseknek, krónikus betegeknek – pedig a zsúfolt helyek elkerülését. Az egyházi ünnepek megszervezése engedélyezett a felsorolt településeken – a járványügyi óvintézkedések betartásával –, de ezeken az eseményeken csak az adott település lakói vehetnek részt. Nem tilos ugyanakkor magán-, illetve nyilvános rendezvények – koncertek, előadások, vásárok, búcsúk, sportesemények, stb. – megtartása sem, amennyiben a résztvevők betartják az érvényben lévő járványügyi szabályokat.
A járványügyi helyzetet hetente vizsgálja felül a megyei vészhelyzeti bizottság, rendkívüli helyzetekben azonban nem várják meg a hét leteltét, azonnal elrendelik a szükséges korlátozásokat – közölte érdeklődésünkre Adrian Pănescu. Amint azt megtudtuk,
Az utóbbi napokban Székelyudvarhely térségében több fertőzés történt, mint a csíki zónában – mondta a szóvivő. Bögöz községben nem olyan magas ez az együttható – 2 alatt van –, de minden nap azonosítanak ott is új fertőzéseket.
Az említett korlátozásokat mindeddig tizenöt Hargita megyei településen – Csíkszeredában, Csíkdánfalván, Csíkmadarason, Csíkszentmihályon, Csíkpálfalván, Csíkrákoson, Csíkszentmártonban, Fenyéden, Galócáson, Gyergyócsomafalván, Karcfalván, Madéfalván, Szentegyházán, Székelyudvarhelyen és Bögözben – rendelete el a vészhelyzeti bizottság.
A megye összes településén folytatódnak a fokozott járványügyi ellenőrzések, ugyanakkor az intézményekben szakaszos munkaprogram-kezdést és -befejezést kell bevezetni a csúcsidőszakban jellemző zsúfoltság elkerülése érdekében. Azokban a közintézményekben, ahol ez megoldható, át kell térni az otthoni munkavégzésre az irodai tumultusok megelőzése érdekében. A kötelező intézkedések közé tartozik ugyanakkor az is, hogy a lakástulajdonosi társulások a polgármesteri hivatalok segítségével meg kell szervezzék a lakóingatlanok közös felületeinek a fertőtlenítését.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
A Maros megyei rendőrség hat ingatlanban tartott házkutatást pénteken orvvadászattal és illegális fegyvertartással gyanúsítható személyeknél.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion péntek este azt követelte, hogy pártja kerüljön kormányra, és bejelentette: ha Nicușor Dan államfő „nem tesz eleget ennek a felszólításnak”, fel kell függeszteni tisztségéből.
Mivel a következő napokban sárga, narancssárga és vörös kódra okot adó nappali hőség várható, június 28-án, vasárnap forgalmi korlátozásokat vezet be a rendőrség az ország 16 megyéjében. A Székelyföld is érintett.
Hatalmas érdeklődés övezte a Bagossy Brothers Company koncertjét az Udvarhely Napokon, ahol szinte egy emberként énekelte a közönség a zenekar legismertebb dalait.
Félmillió lejt szánnak idén Maros megyében a köves utak karbantartására, több milliót sáncok rendbetételére, aszfaltozásra, de a műszaki tervek elkészítésére is. A Maros megyei tanács idén 41,3 millió lejt költ az úthálózatra.
Az oktatási minisztérium pénteken kérte a tanfelügyelőségeket, hogy a magas hőmérséklet és a fokozott hőterhelés miatt gondoskodjanak az érettségiző diákok és a tanárok egészségének védelméről.
Nem tétlenkedett a gyimesközéploki önkormányzat: mindössze három nappal azt követően, hogy egy áradás miatt megszűnt a Jávárdi-vízesés, sikerült visszaterelni a zuhatagot tápláló patakot a régi medrébe.
A kézdivásárhelyi Sokadalom legfennköltebb mozzanata immáron évek óra a Pro Urbe díj átadása. A rangos elismerésben ez alkalommal, sorban tizenötödikként Gábor Rezső pedagógus, a Gábor Áron Szakképző Líceum korábbi igazgatója részesült.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2025-ben 1356 hamis román bankjegyet vizsgált meg, 33,79 százalékkal kevesebbet, mint az előző évben – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
szóljon hozzá!