
Képünk illusztráció
Fotó: Veres Nándor
Jelentősen csökkent a légúti megbetegedések előfordulása az április 29. és május 5. közötti héten az előző héthez képest – közölte a héten az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).
2024. május 12., 15:102024. május 12., 15:10
A jelentés szerint múlt héten 29 916 akut légúti fertőzéses esetet (influenza, felső légúti fertőzés, tüdőgyulladás) regisztráltak Romániában, ami 46,4 százalékos csökkenést jelent a tavalyi év hasonló időszakában jegyzett 55 852 esethez képest, és 56,1 százalékkal kevesebb az előző heti esetszámnál (68 111).
A vizsgált időszakban 241 influenzás esetet diagnosztizáltak a tünetek alapján, míg az előző héten 307-et, egy évvel korábban pedig 590-et.
A legtöbb influenzás megbetegedést Bukarestből (94) és Kolozs megyéből (39) jelentették. A többi megyében 15 alatti volt az esetszám, 18 megyéből egyáltalán nem jelentettek megbetegedést. Ebben az idényben eddig összesen 2245 laborvizsgálattal kimutatott influenzás megbetegedést és a vírussal összefüggésbe hozható 101 halálesetet jegyeztek Romániában.
Május 5-éig 1 078 630 személy kapott influenza elleni oltást. A veszélyeztetett kategóriákhoz tartozók közül 1 053 606 személyt oltottak be influenza ellen az egészségügyi minisztérium által biztosított védőoltással – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Közegészségügyi Intézet tájékoztatására hivatkozva.
Még várniuk kell a bírósági ítéletre azoknak az egészségügyben dolgozóknak, akiknek a nevében perel a szakszervezet a kormány által múlt évben elrendelt bérpótlékcsökkentés miatt.
A közel-keleti konfliktusok miatt válságos irányba fordult energiapiaci helyzetre jelentik be válaszaikat a környező európai országok, de a polgárok is.
Andrei Țărnea külügyminisztériumi szóvivő szerint eddig mintegy 2000 román állampolgár tért haza az Öböl menti országokból az evakuáló, repatriáló, illetve a román hatóságok támogatásával megszervezett kereskedelmi járatokkal.
Sűrű hétvégéjük volt a Hargita megyei közlekedésrendészet munkatársainak: átfogó ellenőrzések zajlottak a megye területén, melyek alkalmával több mint 90 bírságot szabtak ki a sofőrökre. A büntetések összértéke meghaladja az 52 ezer lejt.
Közzétette a következő két hétre, a március 9–23. közötti időszakra vonatkozó kéthetes előrejelzését az Országos Meteorológiai Szolgálat. A tavaszias melegre nem lehet panaszunk, a porra viszont igen, ugyanis csapadék szinte egyáltalán nem valószínű.
Az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumában írták alá hétfő délben a regionális vízszolgáltató Harvíz Rt. 150 millió eurós nagyprojektjét. Az építőtelepeket hamarosan meg lehet nyitni.
Vád alá helyeztek egy rendőrt, mert kenőpénzt fogadott el egy szabályt sértő sofőrtől, akinek az elsőbbségadás elmulasztása miatt a jogosítványát is fel kellett függeszteni.
Öt forgatókönyv van az asztalon annak érdekében, hogy ne jusson el az üzemanyag ára literenként 10 lejig Romániában, miután a világpiacon negyven éve nem látott heti növekedést jegyeztek fel az olajáraknál.
A Richter-skála szerinti 3,3-as erősségű földrengés volt vasárnap este tíz óra előtt hét perccel.
Ittas gépkocsivezetőket nem azonosítottak, de gyorshajtót annál többet vasárnap délután a Maros megyei rendőrök, akik közúti razziát tartottak.
szóljon hozzá!