
Halasztott módosítások. Áprilistól bármely gyógyszertárban kiváltható az ártámogatott orvosság. Archív
Fotó: Pál Árpád
Ismét halasztja a júliustól érvénybe lépett egészségügyi keretszerződés két fontos újításának bevezetését az Országos Egészségbiztosítási Pénztár. Ezek szerint csak 2019. április elsejétől lehet majd bármelyik megye patikájában kiváltani a receptre felírt orvosságot, illetve küldőpapírral az ország szinte mindenik egészségügyi intézményében paraklinikai – mágneses magrezonancia (MR), komputertomográf (CT) vagy laboratóriumi – vizsgálatra jelentkezni.
2018. december 28., 14:042018. december 28., 14:04
A júliusban érvénybe lépett, háziorvosokra és más egészségügyi szolgáltatókra vonatkozó egészségügyi keretszerződés egyik legfontosabb tervezett újítása az volt, hogy július elsejétől a páciensek a receptre felírt ártámogatott gyógyszereiket az ország bármely patikájában kiválthatják, nem csak abban a megyében, ahol a receptet kiállították. Hasonlóan fontos változást vezettek volna be a paraklinikai (MR, CT, laboratóriumi) vizsgálatok terén is, ugyancsak júliustól lépett volna érvénybe, hogy küldőpapírral az ország bármely egészségügyi intézményében – amely szerződésben áll az egészségbiztosítási pénztárral – lehet jelentkezni parakilinikai kivizsgálásra, nem csak abban a megyében, ahol az orvos kiállította a küldőpapírt.
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében rámutat, hogy a keretszerződés és annak alkalmazási útmutatója eredetileg júliustól tette volna lehetővé a két fontos módosítást, viszont azt követően január 1-jére halasztották az alkalmazást.
Így egyelőre marad minden a régiben, vagyis az ártámogatott gyógyszereket csak abban a megyében lehet kiváltani, amelyben a receptet kiállították, illetve küldőpapírral sem lehet más megye egészségügyi szolgáltatójához jelentkezni paraklinikai kivizsgálásra.
Az áprilistól érvénybe lépő változások több előnnyel is járnak. Főleg azoknak kedvez, hogy az ország bármely gyógyszertárában ki lehet váltani a receptre felírt ártámogatott gyógyszereket, akiknek egy hosszabb utazás miatt el kell hagyniuk a megyét, ahol élnek, viszont közben ki kell váltaniuk az orvosuk által felírt receptet. A módosítás hatályba lépését követően ezt más megyék gyógyszertáraiban is megtehetik, olyanokban, amelyek szerződésben állnak a biztosítási pénztárral.
A másik fontos újítás is előnyös, amely szerint küldőpapírral az ország bármely egészségügyi intézményében lehet jelentkezni paraklinikai kivizsgálásra. Ha például valaki MR-vizsgálatra kap küldőpapírt az orvosától, erre nem kell feltétlenül Hargita megyében feliratkoznia, ahol akár féléves várólisták is vannak. Egy szomszédos megyében is elvégeztetheti a vizsgálatot, ahol lehet, hogy csak egy-két hónap a várakozási idő az előjegyzéstől.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!