Ismét egy Petőfi-művel rukkolhat elő a Hargita Együttes

Továbbra is a legnépszerűbb előadásnak bizonyul a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttesnél a János vitéz, avagy a hős gyönyörűséges utazása és csodálatos megérkezése című táncjáték, ami arra késztette az együttest, hogy A helység kalapácsát is színre vigye.

Szőcs Lóránt

2013. szeptember 02., 18:192013. szeptember 02., 18:19

2013. szeptember 02., 18:342013. szeptember 02., 18:34

 

Zsúfoltnak ígérkezik az együttes programja az év hátralévő részében. „A Vicei Néptáncfesztivált, amely immár 18. alkalommal kerül megszervezésre, rendhagyó módon Szentmátén tartjuk, remélhetőleg a szórványfesztiválunk ezután vándorfesztivál lesz, így új erőre kap, még hasznosabb lesz. A János vitéz a közönségünk által legtöbbször igényelt produkció, azért visszük októberben a hivatásos táncegyüttesek találkozójára, hogy megmutassuk a szakmának, mit kérnek, szeretnek a nézőink, falun és városon, kis- és nagyszínpadon egyaránt” – hangsúlyozta András Mihály, az együttes igazgatója. Mint mondta, ez az előadás hasonló a vándorszínészek produkcióihoz, azért előnyös számukra, mert bárhová el lehet vinni. „Mi olyan települések lakóit is szeretnénk kiszolgálni tartalmas előadással, ahol az adottságok nem engedik meg egy nagyobb kaliberű színpadi produkció játszását. Vidéken mindig jó előadásokat tartunk, és úgy érzem, hogy meg is becsülnek minket” – jegyezte meg.

Ezenkívül a Vándorúton és a Hagyaték című produkcióval mennek kiszállásra, valamint a Júlia szép leány című táncjátékot szeretnék bemutatni, ezúttal a csíkszeredai városi művelődési házban. „Az utóbbi előadásunk nem is szabadtéri színpadra készült, de mivel a népballadára adaptált Nyírő-színdarab csíkszeredai bemutatójának éppen kerek évfordulója volt, valamint a városi önkormányzat is ezt igényelte, a csíkszeredai városnapok alkalmával tartottunk egy előbemutatót a Szabadság téren” – jegyezte meg az együttes igazgatója. Elmondta, hogy jelenleg ezt az előadást csiszolják, és külön érdeme a társulatnak, hogy ezt a darabot önerőből készítették. Kiemelkedő szerepe volt Kelemen Szilveszternek, aki színpadra rendezte Kósa Gabriella és Böjte Róbert alkotótársaival.

Novemberben tizenhatodszor szervezik meg az Erdélyi Prímások Találkozóját, ezúttal Pávai István népzenekutató, egyetemi docens, a Hagyományok Háza munkatársa – akit a csíkszeredaiak leginkább egykori Barozda-tagként ismernek – lesz a rendezvény mentora. Olyan adatközlő zenészeket hívtak meg, akik eddig nem tudtak eljönni, illetve akik már régóta nem vettek részt a találkozón.

András Mihály kifejtette, hogy különleges feladat lesz az együttes életében a Csíki Játékszínnel készítendő koprodukció, Kodály Zoltán Háry János című daljátéka, amelynek bemutatója decemberben várható. „Van ennek egy szépsége, ereje, hogy közösen valósítunk meg egy produkciót, bízva abban, hogy jó színvonalú előadással örvendeztethetjük meg a kultúrakedvelőket” – mondta.

Az említett két új bemutató után és az együttes zsúfolt programja miatt tavasszal várható egy újabb produkció, Boka Gábor rendezővel Petőfi Sándor A helység kalapácsa című elbeszélő költeményéből faragnának táncjátékot. András Mihály megjegyezte, számára fontos, hogy minden előadásukat vidékre is el tudják vinni. „Ritkán szoktam elárulni a kulisszatitkokat, mert úgy érzem, hogy valaminek az ereje elpárologhat, ha túl korán beszámolunk róla, a közönségünkre való tekintettel mégis úgy érzem, hogy ezúttal elmondhatom, a következő bemutatónkat ismét Boka Gábor rendezi, a nagy sikerű János vitéz után ismét egy Petőfi-remekművet, A helység kalapácsát vinnénk színre. Az előadás koreográfiáját Kovács Norbert készíti. Ez egy, János vitézhez hasonló műsor lesz, egy kicsit több tánccal. Tárgyalás alatt van egy másik előadástervünk, melynek zenei anyagát a Hagyományok Házának igazgatója, Kelemen László állítaná össze, a koreográfiáját pedig talán Szűcs Gábor készítené, annyit még elárulok róla, hogy ez is egy vidám műsor lesz” – összegzett az együttes vezetője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei