
Van, ahol a családorvos látja el az iskolaorvosi feladatokat is
Fotó: Haáz Vince
Főleg a kötelező szűréseket végzik el, de elsősegélynyújtó szerepük is van az iskolai orvosi rendelőkben dolgozóknak. Az orvosi rendelők megléte nem mindenhol nyilvánvaló, Maros megye városai és nagyobb községei azonban jól állnak ilyen téren.
2024. október 18., 08:012024. október 18., 08:01
Marosvásárhelyen 54 iskolaorvosi rendelő van 54 nővérrel és 18 orvossal, akik közül tíz általános, nyolc pedig fogorvos – közölte a Székelyhon kérésére az adatokat Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalának sajtóosztálya. Összesítéseik alapján
– áll továbbá a közleményükben.
Marosvásárhely tanintézetei közül az Alexandru Papiu Ilarian Főgimnáziumban, az egyetemi bentlakásoknál, a Romulus Guga Általános Iskolában, a Mezőgazdasági Szakközépiskolában és a Liviu Rebreanu Általános Iskolában van felszerelt fogorvosi rendelő, de az utóbbi még mindig nem kapott működési engedélyt, így ez még nem működik – mutatott rá Horațiu Lobonț, a Marosvásárhelyi Polgármesteri Hivatal iskolákért felelős osztályának vezetője. Hozzátette, hogy
Ezért nem rendszeresen, de néha végeznek fogászati megelőző ellenőrzéseket a fogorvosok az iskolákban. A szülők azonban inkább elviszik magánellátásba a gyerekeiket, hogy ellenőriztessék a fogaikat és kezeléseket biztosítsanak számukra, ha szükség van rá – fejtette ki az osztályvezető.
Az iskolaorvosi rendelőkről elmondta, hogy minden marosvásárhelyi oktatási intézménynek van külön orvosi rendelője.
Maros megye szintjén azonban már más a helyzet, főleg a kis falvakban van nagy hiány iskolai orvosi rendelőkből. A megyei tanfelügyelőséghez tartozó iskolák adminisztrálják az épületeket, ahol működnek az orvosi rendelők, de azon belül csak a tanító-nevelő munkáért felelős a tanfelügyelőség.
– mutatott rá az összetett helyzetre Antal Levente Mihály, Maros megye főtanfelügyelő-helyettese. Mint elmondta,
Balavásáron és a hozzá tartozó Kenden és Egrestőn is van külön-külön rendelő, ahol a helyi családorvossal kötött szerződést az önkormányzat, hogy iskolai egészségügyi feladatokat is teljesítsen. Nem ez az egyetlen ilyen település, ahol a háziorvos látja el az iskolaorvosi feladatokat is – magyarázta a főtanfelügyelő-helyettes. Mezőcsáváson is ez a helyzet, mert ott is van orvos, de nincs orvosi rendelő, Csíkfalván is szintén a családorvossal kötöttek szerződést.
Maroskeresztúron van rendelő, orvos és asszisztens is, Dózsagyörgy községben van orvos és rendelő, Görgényszentimrén van rendelő és nővér, Marosludason minden tanintézetben van rendelő, orvos és nővér is, Nyárádszeredában szintén. Szászrégenben is van az iskolák nagy részében asszisztensi ellátás, a nagyobb intézményekben van iskolaorvos is – az Augustin Maior iskolában van orvos is.
Segesvári iskolákban is van rendelő, legtöbbjükben viszont csak asszisztens dolgozik; a segesvári Pinokkió óvodában orvos is van. Szovátán is mindkét iskolában van rendelő, orvos és asszisztens is. Dicsőszentmártonban nővérek látják el az egészségügyi feladatokat a tanintézetekben – sorolta az orvosi rendelőkkel és egészségügyi személyzettel ellátott településeket a főtanfelügyelő-helyettes.
Az újabban épített vagy felújított iskolaépületek mindegyikében van orvosi rendelő. Ahol nem volt eddig, ott is létesíteni kellett egyet, ez törvényi kötelezettség volt – tette hozzá Antal Levente Mihály.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!