Hirdetés
Hirdetés

Iskolakezdő nagybevásárlás előtt érdemes otthon is körülnézni

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

A legtöbb hazai szülő ezen a héten szerzi be gyerekei számára a tanszereket, illetve mindent, ami szükséges az új tanév elkezdéséhez – uzsonnás doboz, kulacs, tornazsák, tornacipő és egyebek. A piacon a bőség zavara uralkodik termékekben és árakban egyaránt, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) figyelmeztetett is arra, hogy olvassuk el a termékek leírását és címkéit, és csak engedéllyel rendelkező kereskedőktől vásároljuk meg ezeket.

Hajnal Csilla

2024. szeptember 05., 10:242024. szeptember 05., 10:24

Szeptember 9-én kezdődik el a diákok számára a 2024-2025-ös tanév, amelyet az idén február elsején kiadott, 3694-es számú oktatási miniszteri rendelet rögzített. Eszerint a tanév 36 tanítási hétből áll, és modulok/szakaszok szerint történik az oktatás, hasonlóan az előző tanévhez. Összesen öt modulra oszlik, amelyeket öt szünet választ el egymástól.

A tanévkezdés évről évre fejtörést okozhat a legtöbb szülőnek, ugyanis a gyereknek számtalan eszközre van szüksége, amelyek beszerzése anyagilag is megterhelő.

Nincs is olyan nagyáruház vagy kisebb vegyesbolt, ahol ne állnának hegyekben a füzetek, borítók, tollak, ceruzák és megannyi termék, köztük olyan is, amelyre nem biztos, hogy égető szüksége van a tanulóknak.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) közleményben figyelmezeteti is a szülőket, hogy vásárláskor figyeljenek a termékleírásokra és címkékre, és csak engedéllyel rendelkező kereskedőktől szerezzék be a tanszereket, hogy ne veszélyeztessék a gyermekük egészségét.

Idézet
Néha a túlságosan alacsony ár mögött minőségi problémák, hamisítványok lehetnek”

– idézte az Agerpres hírügynökség az ANPC ügyvivő elnökét, Sebastian Hotcát.

Hirdetés

Az intézmény azt ajánlja a vásárlóknak, hogy legyenek óvatosak a gyanúsan olcsó márkás termékekkel, mert ezek hamisítványok is lehetnek. A rossz minőségű termékek hamarabb romlanak el, hamarabb kell újat venni, ezért sokszor többet fizetünk értük.

Előbb nézzünk szét otthon

A legtöbb szülő ilyenkor hajlamos túlköltekezni. Előbb érdemes otthon is körülnézni, és rendet rakni az iskolai felszereléseket tároló fiókban, mert nem biztos, hogy minden évben új tolltartóra van szüksége a gyereknek.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Egymás felszerelését is örökölhetik a testvérek, ha még jó állapotban vannak a tanszerek, és tetszik is a gyereknek, de

mindenkinél fontos, hogy olyan tárgyakkal induljanak iskolába, amiket maguk választanak ki, amelyek tükrözik a kis személyiségüket, mert így nagyobb kedvvel kezdik el a tanévet.

Előkészítőt kezdő gyerekek esetében a közösen kiválasztott iskolatáska vagy tolltartó is készíti őket lélekben az iskolai évre.

Elég gazdagok vagyunk ahhoz, hogy olcsót vegyünk?

A termékek árai változók márkától és minőségtől függően, de egy 48 oldalas füzet átlagban 2-3 lejbe kerül, egy jó minőségű grafitceruzának darabja 3-4 lej – ennél a terméknél nem érdemes nagyon olcsót vásárolni, mert a gyereknek sok kellemetlenséget okoz, ha folyton kitörik a ceruza hegye, és hamar elfogy a sok hegyzéstől.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Ugyanez érvényes a színesceruzákra is, egy tizenkét színű csomag ára átlagban 10-15 lej. A vízfesték esetében a legtöbb pedagógus a hagyományos hazai, fehér dobozos terméket ajánlja, amely 10 lej körül van.

Vannak nagyáruházak, amelyek 100 lejért teljesen felszerelt iskolatáskát ajánlanak, és a 40 oldalas A5-ös füzetért negyven banit kérnek el – ez verhetetlen ár a piacon.

De van olyan áruház is, ahol 1 350 lejbe kerül egy felszerelt iskolatáska. A kettő között pedig minden piaci kategória megtalálható.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A nagy bevásárlás előtt ajánlatos összeírni, hogy mire van szüksége a gyereknek az új tanévben. Ezért érdemes megvárni a szülői értekezleteket, ahol valamennyi pedagógus listázza az igényeit, és eszerint érdemes vásárolni, hogy megspóroljuk a fölösleges költekezést.

Hirdetés

szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 08., szerda

Elromlik az idő: jóval hidegebb lesz a megszokottnál a következő napokban

Újabb első- és másodfokú riasztásokat adtak ki a meteorológusok szerdán a rossz idő miatt: a magas hegyvidéken hóviharokra, az ország többi régiójában heves szélre kell számítani csütörtök reggelig.

Elromlik az idő: jóval hidegebb lesz a megszokottnál a következő napokban
Hirdetés
2026. április 08., szerda

Székelyföld határán rengett a föld hajnalban

A Richter-skála szerint 4-es erősségű földrengés történt szerdán 5 óra 28 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).

Székelyföld határán rengett a föld hajnalban
2026. április 08., szerda

Orbán Viktor videóüzenetben szólította meg a határon túli magyarokat

Videóüzenetben fordult a határon túli magyarokhoz Orbán Viktor miniszterelnök, aki közösségi oldalán közzétett bejegyzésében a választásokon való részvétel fontosságára hívta fel a figyelmet.

Orbán Viktor videóüzenetben szólította meg a határon túli magyarokat
2026. április 08., szerda

Nem éri meg kidobni a szemetet a természetbe – harmincezer lejnél is magasabb lehet érte a bírság

Akár több tízezer lejes bírság is járhat az illegális szemetelésért, ami nem éri meg, ha összehasonlítjuk a hulladékszállítás néhány száz lejes tételével. Mégis akadnak, akik tavak, folyók partján, erdők szélén dobják ki az építkezési törmeléket.

Nem éri meg kidobni a szemetet a természetbe – harmincezer lejnél is magasabb lehet érte a bírság
Hirdetés
2026. április 07., kedd

Az államfő elé terjesztette jelöltjeit az igazságügyi miniszter

Radu Marinescu igazságügyi miniszter a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) ügyészi részlegének véleményezése hiányában Alex Florențát javasolja a DIICOT főügyész-helyettesi tisztségére, Marius Voineagot a legfőbb ügyész helyettesi posztjára.

Az államfő elé terjesztette jelöltjeit az igazságügyi miniszter
2026. április 07., kedd

Megbírságolják, de behajtani nem tudják – mit ér a kéregetők elleni fellépés?

A kéregetés visszaszorítása a célja annak, amikor a koldusok ellen lépnek fel a helyi rendőrök, és a törvény szerint meg is bírságolják őket. Ez eltünteti a kéregetőt a szemünk elől, de valójában nem oldja meg a problémát – csupán arrébb tolja.

Megbírságolják, de behajtani nem tudják – mit ér a kéregetők elleni fellépés?
2026. április 07., kedd

Visszavonták a Realitatea Plus műsorszolgáltatási jogosultságát

Visszavonta a Realitatea Plus műsorszolgáltatási engedélyét az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) – írja az Agerpres.

Visszavonták a Realitatea Plus műsorszolgáltatási jogosultságát
Hirdetés
2026. április 07., kedd

Egyesült Államokkal való együttműködés fontosságát hangsúlyozta Orbán Viktor

Az Egyesült Államokkal való stratégiai együttműködés fontosságát hangsúlyozta, valamint a gazdasági és energetikai kapcsolatok erősödéséről beszélt Orbán Viktor kedden Budapesten, J.D. Vance-szel közösen tartott sajtótájékoztatóján.

Egyesült Államokkal való együttműködés fontosságát hangsúlyozta Orbán Viktor
2026. április 07., kedd

Harminc sofőr búcsúzott jogosítványától az ünnepi ellenőrzéseken

Több száz szankció, tucatnyi bevont jogosítvány és számos közlekedési bűncselekmény – ez a mérlege az ünnepi időszak rendőri ellenőrzéseinek Hargita megyében is.

Harminc sofőr búcsúzott jogosítványától az ünnepi ellenőrzéseken
2026. április 07., kedd

Négy gyergyószentmiklósi utca felújítása és Gyilkostó közművesítése került közelebb

Rendkívüli ülésen hozott döntéseket Gyergyószentmiklós képviselő-testülete két nagyvolumenű beruházás előkészítése kapcsán. A szándék szerint Gyilkostón a közművesítés kap új lendületet, és közel 4800 méternyi út korszerűsítése is közelebb került.

Négy gyergyószentmiklósi utca felújítása és Gyilkostó közművesítése került közelebb
Hirdetés