
Fotó: Haáz Vince
A legtöbb hazai szülő ezen a héten szerzi be gyerekei számára a tanszereket, illetve mindent, ami szükséges az új tanév elkezdéséhez – uzsonnás doboz, kulacs, tornazsák, tornacipő és egyebek. A piacon a bőség zavara uralkodik termékekben és árakban egyaránt, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) figyelmeztetett is arra, hogy olvassuk el a termékek leírását és címkéit, és csak engedéllyel rendelkező kereskedőktől vásároljuk meg ezeket.
2024. szeptember 05., 10:242024. szeptember 05., 10:24
Szeptember 9-én kezdődik el a diákok számára a 2024-2025-ös tanév, amelyet az idén február elsején kiadott, 3694-es számú oktatási miniszteri rendelet rögzített. Eszerint a tanév 36 tanítási hétből áll, és modulok/szakaszok szerint történik az oktatás, hasonlóan az előző tanévhez. Összesen öt modulra oszlik, amelyeket öt szünet választ el egymástól.
Nincs is olyan nagyáruház vagy kisebb vegyesbolt, ahol ne állnának hegyekben a füzetek, borítók, tollak, ceruzák és megannyi termék, köztük olyan is, amelyre nem biztos, hogy égető szüksége van a tanulóknak.
Fotó: Haáz Vince
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) közleményben figyelmezeteti is a szülőket, hogy vásárláskor figyeljenek a termékleírásokra és címkékre, és csak engedéllyel rendelkező kereskedőktől szerezzék be a tanszereket, hogy ne veszélyeztessék a gyermekük egészségét.
– idézte az Agerpres hírügynökség az ANPC ügyvivő elnökét, Sebastian Hotcát.
Az intézmény azt ajánlja a vásárlóknak, hogy legyenek óvatosak a gyanúsan olcsó márkás termékekkel, mert ezek hamisítványok is lehetnek. A rossz minőségű termékek hamarabb romlanak el, hamarabb kell újat venni, ezért sokszor többet fizetünk értük.
A legtöbb szülő ilyenkor hajlamos túlköltekezni. Előbb érdemes otthon is körülnézni, és rendet rakni az iskolai felszereléseket tároló fiókban, mert nem biztos, hogy minden évben új tolltartóra van szüksége a gyereknek.
Fotó: Haáz Vince
Egymás felszerelését is örökölhetik a testvérek, ha még jó állapotban vannak a tanszerek, és tetszik is a gyereknek, de
Előkészítőt kezdő gyerekek esetében a közösen kiválasztott iskolatáska vagy tolltartó is készíti őket lélekben az iskolai évre.
A termékek árai változók márkától és minőségtől függően, de egy 48 oldalas füzet átlagban 2-3 lejbe kerül, egy jó minőségű grafitceruzának darabja 3-4 lej – ennél a terméknél nem érdemes nagyon olcsót vásárolni, mert a gyereknek sok kellemetlenséget okoz, ha folyton kitörik a ceruza hegye, és hamar elfogy a sok hegyzéstől.
Fotó: Haáz Vince
Ugyanez érvényes a színesceruzákra is, egy tizenkét színű csomag ára átlagban 10-15 lej. A vízfesték esetében a legtöbb pedagógus a hagyományos hazai, fehér dobozos terméket ajánlja, amely 10 lej körül van.
De van olyan áruház is, ahol 1 350 lejbe kerül egy felszerelt iskolatáska. A kettő között pedig minden piaci kategória megtalálható.
Fotó: Haáz Vince
A nagy bevásárlás előtt ajánlatos összeírni, hogy mire van szüksége a gyereknek az új tanévben. Ezért érdemes megvárni a szülői értekezleteket, ahol valamennyi pedagógus listázza az igényeit, és eszerint érdemes vásárolni, hogy megspóroljuk a fölösleges költekezést.
A húsvét a világ kereszténységének legnagyobb jelentőségű ünnepe: Krisztus feltámadása a halálon és a gonoszságon, bűnökön személyes áldozattal aratott győzelmet jelenti. De vajon egyformán gondolkodnak erről az erdélyi történelmi egyházak?
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) ezen a héten (március 30. és április 3. között) több mint 1700 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket, és 2384 bírságot szabott ki, több mint 6,3 millió lej értékben.
Tíz felnőttet részesít a keresztség szentségében XIV. Leó pápa a Szent Péter-bazilikában szombat este kilenckor kezdődő vigílián, amelyen a bazilika eddig néma harangjai ismét megszólalnak, és elindulnak a világ templomai felé.
Nagyszombaton az esti vigília szertartással kezdetét veszi a húsvét, a kereszténység legnagyobb, Jézus feltámadását hirdető ünnepe.
Csaknem 2500 szabálysértési bírságot róttak ki a múlt héten az autópálya-rendőrök a közlekedésbiztonsági ellenőrzéseik során, ezek közül a legtöbbet, 431-et, gyorshajtás miatt.
Az Országos Cégnyilvántartási Hivatal szombaton közzétett adatai szerint 2026 első két hónapjában 3853 vállalat függesztette fel a tevékenységét Romániában, 16,51 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában.
A múlt év végén 7418 olyan gyermeket tartottak nyilván Romániában, akinek mindkét szülője külföldön dolgozott. Számuk 656-tal csökkent végéhez képest – derül ki az országos gyermekjogvédelmi hatóság (ANPDCA) szombaton közzétett adataiból.
Napsütésben, borús időben, hidegben, a járványhelyzet miatt otthon ülve, maszkban, majd újból tömegesen – rövid videóban foglaltuk össze a húsvétvasárnapi csíkszeredai ételszenteléseket.
Autóknak, közlekedési táblának ütköztek és sáncban is kikötöttek autójukkal ittas sofőrök pénteken és szombat hajnalban Hargita megyében.
A Diakónia Alapítvány szervezésében április 18-án 16 órai kezdettel jótékonysági rendezvényt tartanak a zabolai Mikes kastélyban. A bevételt a KinderEd programba járó szegény gyermekek délutáni oktatására és napi meleg ebédjére fordítják.
szóljon hozzá!