Hirdetés
Hirdetés

Iskolaigazgató a telefonhasználatot tiltó szabályzatról: ez a törvény egy vicc

•  Fotó: Tuchiluș Alex

Fotó: Tuchiluș Alex

A diákstatútum kimondja: a szeptemberben kezdődő tanévtől a diákoknak tilos telefonozni az órákon. Kivéve bizonyos esetekben, amelyeket a szabályzat leír, és amelyek figyelembevételével lényegében lehetetlen hatékonyan gyakorlatba ültetni az elképzelést. A Sepsi Tabakó Fesztivál kereteiben iskolaigazgató, kutatószakértő, önkormányzati képviselő és tanuló beszélgetett a telefonfüggőségről, a szülők befolyásáról és a lehetséges megoldásokról.

Farkas Orsolya

2024. augusztus 31., 20:462024. augusztus 31., 20:46

A Mathias Corvinus Collegium szervezésében zajló beszélgetésen Pöltl Ákos kutató már az elején leszögezte, hogy nem a technológiával, hanem annak használatával van baj.

Három nagy problémás területről beszélhetünk, ami a helytelen, túlzott telefonhasználat kapcsán felmerül.

Az első, hogy a különböző alkalmazások profitmodell alapján készültek el, vagyis úgy fejlesztették ki, hogy azok beszippantsák a fogyasztót, és velük együtt a hirdetőket is. A második, hogy az állandó telefonhasználat bizonyítottan akadályozza az idegrendszeri fejlődést, a gyereknek ugyanis közben nem marad ideje egyéb fejlesztő tevékenységekre. Végül a telefonhasználat az átlagos többszörösére emeli az örömhormont, más néven dopamint, amely egyértelműen függőséget okoz.

Hirdetés

Tanár vagy kulcstartó?

Jogosan merül fel a kérdés, hogyan férhet meg egymás mellett a telefonhasználat és az iskolai tevékenység. Az augusztusban nyilvánosságra hozott új diákstatútumban az áll, hogy nem fér össze a kettő, de valahol azért mégis. A szabályzat előírja, hogy a gyerekektől a telefont el kell venni, bezárni, a kulcsot az osztályfőnökre vagy igazgatóra bízni.

A tiltás azonban nem érvényes a speciális nevelési igényű diákok esetében, továbbá ha a pedagógus oktatási céllal vetetné kézbe. Ugyanígy szünetekben, „speciálisan kijelölt helyeken” is szabad használni.

Idézet
Iskolaigazgatóként mondom, ez a törvény egy vicc. Ezt így nem lehet alkalmazni. El tudjuk képzelni, hogy osztályfőnök vagy igazgató áll minden ilyen kis láda mellett, ahol a telefonok vannak, és szünetben vagy épp órán, ha az szükséges, nyitja-zárja minden alkalommal?”

– tette fel a kérdést Sztakics Éva, a Székely Mikó Kollégium igazgatója.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Hozzátette: nem arról van szó, hogy a törvénnyel szembemennének tanárként, vagy ezt sugallnák a gyerekeknek, hanem arról, hogy ennél alkalmazhatóbb megoldásra van szükség.

Lehessen használni, de jól

Az iskolaigazgató szerint nem feltétlenül a tiltás a megoldás. Nemzetközi példákkal élve elmondta, van olyan ország, ahol a gyerekek laptoppal, telefonnal járnak be az iskolába, de azokat a célnak megfelelően használják, nem Facebook-ot vagy TikTok-ot pörgetnek rajtuk. Ezért

érdemes a pedagógusnak úgy alkalmazkodni a technológiához, hogy a gyereket – aki így vagy úgy, de mindenképpen nyomkodja a telefonját – megtanítsa hasznosan tájékozódni az eszközön.

Ezzel szemben Zsigmond József, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselője úgy vélekedett: ha alkoholt, drogot nem lehet bevinni az iskola területére, telefont se lehessen, hiszen ugyanolyan függőséget okoz. Sőt, valódi veszélyforrás, ha a kéretlen üzenetekre, titokban készült, de hamar terjedő intim fotókra gondolunk.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Egyetért abban, hogy valóban meg kell tanítani őket a használatra, az önkormányzat ezért is törekedett felszerelni az iskolákat oktatási célú okos eszközökkel, de kizárólag csak olyan készülékeket szabadna engedélyezni, amelyeken kizárt többek között a közösségmédia-alkalmazások letöltése.

Sokszor a szülőktől ered a gond

Az iskolaigazgató is megerősítette, vannak olyan szülők, akik napközben rendszerint felhívják a gyereket, követik a helyzetüket az eszköz helymeghatározója segítségével. Ők egyrészt nem is egyeznének bele abba, hogy a telefonokat teljesen kitiltsák az iskolából, másrészt otthon nem tanítják önfegyelemre a fiatalokat.

Ezzel szemben állnak azok a szülők, akik teljesen tiltják az okos eszközöket, esetleg korlátozzák a keresési lehetőségeit, ezek a gyerekek pedig sokkal hamarabb találnak más alternatívát a káros, például pornográf tartalmak fogyasztására.

Pöltl Ákos szerint még egy 14 éves gyereknél sem alakul ki az önkontroll képessége, sőt, ha ennél is korábban szembesül a korlátlan használat lehetőségével, automatikusan függővé válik.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Kutatások szerint az ideálisnak bélyegezhető kor a 16-18 év lenne, ekkor már esélyesebb, hogy tudatos felhasználó váljon belőle. Mindaddig viszont érdemes távol tartani a korlátlan használattól, és nem kell félni attól, hogy lemarad, és nem fog felzárkózni a digitális kompetenciákban, hiszen ezek időről időre változnak, és az új generációknak nem kihívás eligazodni a virtuális világban.

Tájékozódni: ez a legfontosabb

A meghívottak egyetértettek abban, hogy minden szülő maga dönt a nevelés módjáról, de mindezt a már meglévő ismeretei alapján teszi. Emiatt szakértőknek, pedagógusoknak, tapasztalt szülőknek lenne a kötelessége, hogy minél többet beszéljenek róla, adják át az információt, tudatosítsák a jövőbeli édesanyákban és édesapákban, hogy mennyire veszélyes segítő kezek, korlátok nélkül felnőni a digitális világban.

•  Fotó: Tuchiluș Alex Galéria

Fotó: Tuchiluș Alex

Szabó Tamás, a sepsiszentgyörgyi Református Kollégium diákpresbitériumának elnöke a tanulók képviseletében elmondta:

a fiatalok érezhetően egymást, azaz a trendet követik. Ha el lehet érni, hogy szélesebb csoport mellőzze órán a telefont, akkor az válna „menővé.”

Azt is leszögezte, ehhez fontos, hogy az órák izgalmasan teljenek, függetlenül a tantárgytól. Pöltl Ákos ehhez annyit fűzött hozzá: ha valamit elveszünk, helyettesítenünk kell valamivel, a figyelmet át kell irányítani. A valódi, kemény munka pedig éppen ebben van mind a diák, mind a tanár, szülő szempontjából.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. április 13., hétfő

Megérkeztek az első külképviseleti urnák az NVI-hez

Megérkeztek az országgyűlési választás első külképviseleti urnái a Nemzeti Választási Irodához (NVI) hétfő délelőtt.

Megérkeztek az első külképviseleti urnák az NVI-hez
Hirdetés
2026. április 13., hétfő

Az Urbana Rt. veszi át a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat Székelyudvarhelyen

Az önkormányzati tulajdonban lévő Urbana Rt.-re bízták Székelyudvarhelyen a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat, miután egy tanulmány szerint jogi, gazdasági, működési és közérdeki szempontból is ez bizonyult a legelőnyösebb megoldásnak.

Az Urbana Rt. veszi át a köztisztasági és hóeltakarítási feladatokat Székelyudvarhelyen
2026. április 13., hétfő

Magyar országgyűlési választások: alig több, mint 381 ezer szavazat vár még feldolgozásra

A 2026-os magyar országgyűlési választás után már alig több, mint 381 ezer szavazat feldolgozása van hátra. A külképviseletekről és átjelentkezéssel érkező voksok száma viszonylag alacsony, így a végeredményhez már közel jár a számlálás.

Magyar országgyűlési választások: alig több, mint 381 ezer szavazat vár még feldolgozásra
2026. április 13., hétfő

Tánczos Barna: elkerülhetetlen a magyar-magyar kapcsolatok újragondolása

A bukaresti kormány RMDSZ-es miniszterelnök-helyettese szerint elkerülhetetlen a magyar-magyar kapcsolatok újragondolása a Tisza Párt választási győzelmét követően.

Tánczos Barna: elkerülhetetlen a magyar-magyar kapcsolatok újragondolása
Hirdetés
2026. április 13., hétfő

Bíró Barna Botond és Antal Lóránt is gratulált Magyar Péter győzelméhez

Facebook-bejegyzésben gratulált Magyar Péter választási győzelméhez Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke.

Bíró Barna Botond és Antal Lóránt is gratulált Magyar Péter győzelméhez
2026. április 13., hétfő

Bolojan gratulált Magyar Péternek a magyarországi parlamenti választásokon elért győzelméhez

Ilie Bolojan miniszterelnök hétfőn gratulált Magyar Péternek a magyarországi parlamenti választásokon elért győzelméhez.

Bolojan gratulált Magyar Péternek a magyarországi parlamenti választásokon elért győzelméhez
2026. április 13., hétfő

Magyar Péter: a Tisza-kormány minden magyar ember kormánya lesz

A Tisza-kormány minden magyar ember kormánya lesz – közölte Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán a pártja választási győzelmét hozó napot követő hétfőn.

Magyar Péter: a Tisza-kormány minden magyar ember kormánya lesz
Hirdetés
2026. április 13., hétfő

Fagyos reggelre ébredt Székelyföld hétfőn

Csíkszereda ismét rekordot döntött a mínuszok tekintetében: az ország lakott települései közül ott mérték a legalacsonyabb hőmérsékletet hétfő hajnalban – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) adataiból.

Fagyos reggelre ébredt Székelyföld hétfőn
2026. április 13., hétfő

Nemzetközi gratulációk érkeztek Magyar Péter választási győzelmére

Számos európai és nemzetközi politikai vezető gratulált Magyar Péter győzelméhez a 2026-os magyarországi választásokat követően, hangsúlyozva az eredmény európai jelentőségét.

Nemzetközi gratulációk érkeztek Magyar Péter választási győzelmére
2026. április 13., hétfő

Magyarul is gratulált Nicușor Dan Magyar Péter választási győzelméhez

Közösségi oldalán gratulált vasárnap este Nicusor Dan román államfő a Tisza Pártnak és Magyar Péternek az országgyűlési választáson aratott, „mérföldkőnek számító” győzelemhez.

Magyarul is gratulált Nicușor Dan Magyar Péter választási győzelméhez
Hirdetés