Már csak néhány vidéki oktatási egység nem rendelkezik egészségügyi engedéllyel. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Már csak tizennégy Hargita megyei oktatási egység nem rendelkezik a működéshez szükséges egészségügyi engedéllyel valamilyen hiányosság miatt. A megyei népegészségügyi igazgatóság által elvégzett átfogó ellenőrzésen egy tanintézetben tapasztaltak halmozott problémákat, amelyek miatt bírságoltak is.
2019. október 24., 09:212019. október 24., 09:21
A tavalyi 21-ről 14-re csökkent az egészségügyi működési engedéllyel nem rendelkező tanintézetek száma Hargita megyében, még a tanévkezdés után is adott ki ilyen jellegű jóváhagyásokat az intézmény, miután négy tanintézetben orvosolták a korábbi hiányosságokat – derül ki az igazgatóság frissen elkészült jelentéséből. Ebben azt is megjegyzik, hogy további három kérés vár még elbírálásra, amire az újbóli helyszíni ellenőrzést követően kerülhet sor. Az igazgatóság adatai szerint
– összesen 13-ban –, az egészségügyi engedéllyel nem rendelkező oktatási egységek közül mindössze egy működik városi környezetben.
A középiskolák mindegyike megfelel a vonatkozó előírásoknak, az általános iskolákban, illetve napközikben nem tudtak még maradéktalanul eleget tenni minden feltételnek. Utóbbi két csoportban egyaránt hét-hét egység nem rendelkezik még egészségügyi működési engedéllyel. Az ellenőrzés eredménye szerint ez mindössze 2,71 százalékát teszi ki a megyében működő tanegységeknek, tehát az iskolák és napközik 97,29 százalékában, azaz 502 oktatási egységben megfelelők a körülmények.
Utóbbiak közé tartozik a Bélbor községi Rakottyás iskolája, a Kászonaltízhez tartozó kászonfeltízi iskola, illetve a Parajd községi Békástanya iskolája, ott azonban már zajlik az épület felújítása és a benti illemhelyek kialakítása.
Az engedéllyel rendelkező tanintézetek tekintetében egyébként Hargita megye nagyon jól áll országos viszonylatban, és az igazgatóság kimutatásában látványos fejlődés követhető nyomon 2001 óta, amikor a vidéki napköziknek és iskoláknak még csak a 14–15 százaléka rendelkezett egészségügyi működési engedéllyel.
A Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság a tanévkezdést követően szűrővizsgálatokat is elrendelt az iskolákban és napközikben, közel 41 ezer gyerek körében vizsgálva a tetvesség, rühfertőzés és torokgyulladás előfordulását. A megvizsgált gyerekek közül 253 tetves volt, 34 gyerek esetében a rühfertőzés tüneteit, 860-nál a torokgyulladás jeleit észlelték az iskolaorvosok. Az összehasonlító jelentés szerint a rühfertőzés, illetve a torokgyulladás előfordulása idén gyakoribb volt, mint tavaly.
A megyei népegészségügyi igazgatóság vezetője, Tar Gyöngyi már tavaly azt nyilatkozta lapunknak az említett megbetegedések előfordulásával kapcsolatban, hogy ez egy vészharang, és szomorú, hogy miközben a tanintézetek egészségügyi engedélyeztetése tekintetében javult a helyzet, a szegénységi mutatóként nyilvántartott betegségek gyakorisága nőtt.
Mindez a szociális helyzetre vezethető vissza, illetve azokra a rendezetlen élethelyzetekre, amikor a szülők külföldön dolgoznak, és másokra bízzák itthon hagyott gyerekeiket. Fel lehet számolni ezeket a betegségeket következetes beavatkozásokkal, de elsősorban az okokat kell megszüntetni: azt, hogy ne legyen olyan otthon, ahonnan a gyerek behurcolhatja az iskolába. Ez nem egészségügyi probléma, ez egy szociális probléma – hangsúlyozta akkor a szakember.
Halmozott problémák
Az igazgatóság egy 65 oktatási egységre és 9 büfére kiterjedő tematikus ellenőrzést is végzett az elmúlt időszakban. Több hiányosságot is tapasztaltak, amelyek miatt figyelmeztetéseket állítottak ki, egy esetben viszont 2000 lejes bírságot alkalmaztak. Ezt a kászonfeltízi iskola kapta a rendszeres vagy szükség szerinti, higiéniai szempontból fontos karbantartási munkálatok elvégzésének elmulasztása miatt. Az ellenőrzés idején nem működött megfelelően az oktatási egység ivóvízrendszere, nem rendelkeztek a takarításhoz és fertőtlenítéshez szükséges megfelelő anyag- és eszközkészlettel, a tej-kifli program termékeinek tárolására alkalmas helyiséggel, és a világítást sem találták megfelelőnek az igazgatóság munkatársai.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
szóljon hozzá!