
A napokban elkezdődik a zetelaki területek felmérése
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ingyenesen telekkönyvezteti a területeket a Zetelaka községhez tartozó részeken az Országos Kataszteri Hivatal. Ez lényeges segítség a legtöbb földtulajdonos számára, ám nem feltétlenül jelent megoldást az állam által az elmúlt rendszerben kisajátított vagy kollektivizált területek esetében. Kászonaltíz is a program része.
2021. május 12., 22:022021. május 12., 22:02
Összesen egymillió euró európai uniós forrásért pályázott sikeresen az Országos Kataszteri Hivatal, amelyből ingyenesen biztosítják a telekkönyvezéseket – beleértve a bennvalókat, az erdőket és a mezőket is – a tulajdonosok számára Kászonaltíz és Zetelaka község adminisztratív területén – jelezte lapunknak Nagy Attila, utóbbi község polgármestere. Mint mondta, az önkormányzat ezt ugyan nem kérte hivatalosan, de úgy gondolják, hogy
A kataszteri hivatal már szerződést is kötött a kivitelezővel, így hamarosan megkezdődhet a munka. Feladat ugyanakkor a polgármesteri hivatalra is hárul, hiszen egyebek mellett tájékoztatniuk kell a lakosságot a szükséges iratok felmutatásáról – tulajdonjogot, építkezéseket igazoló dokumentumok stb. –, valamint a megfelelő igazolásokat is ki kell állítaniuk. Ez egy munkatársuk teljes munkaidejét lefedi.
Az ingyenes telekkönyvezés az 1996-ból származó 7-es számú kataszteri törvény alapján valósul meg, ami nem írhatja felül az 1991-ből származó 18-as földtörvénybe foglaltakat, amely az elmúlt rendszerben kollektivizált területek visszaszolgáltatásáról szól – emelte ki az egyik legfontosabb tudnivalót a programról Nagy Attila. Ez azt jelenti, hogy
Utóbbi földek tisztázását ugyanis dűlőkre bontva, parcellázási terveket készíttetve kell elvégezni. Ez már a polgármesteri hivatal feladata, amivel korábban is dolgoztak. Eddig három dűlő esetén sikerült kitisztázni a jogviszonyokat – kiosztották a birtokleveleket és telekkönyveket –, de folytatódik a munka. Zetalaka község ügykezelésébe egyébként mintegy 19 ezer hektárnyi terület tartozik, amelyből nagyjából 5700 hektárnyit még vissza kell szolgáltatni.
A polgármester azt is közölte, hogy a napokban elkezdődik a munka Zetelaka alszegi részén. A felméréseket végző cégek munkatársain fényvisszaverő mellény lesz, ugyanakkor igazolvánnyal is rendelkeznek. Nagy Attila együttműködést kér a területtulajdonosoktól, hiszen a munka sikere és hatékonysága nagyban függ a hozzáállásuktól.
Kászonaltíz polgármestere, András Zoltán lapunknak elmondta, náluk már tavaly elkezdődött a területek felmérése a program részeként. A belterületek hetven százalékánál már el is végezték a munkát, valamint a felmérések a többi részen is elkezdődtek. A tisztségviselő ugyanakkor megjegyezte, jelentősen hátráltatta a folyamatot a járványügyi helyzet.
Fotó: Pinti Attila
Kászonaltízen egyébként minden terület kollektivizálva volt, ezért
A fennmaradó részeket vélhetően náluk is a község nevére telekkönyvezik ideiglenesen, erről azonban még meg kell jelenjen a pontos jogszabály.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
szóljon hozzá!