
A napokban elkezdődik a zetelaki területek felmérése
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ingyenesen telekkönyvezteti a területeket a Zetelaka községhez tartozó részeken az Országos Kataszteri Hivatal. Ez lényeges segítség a legtöbb földtulajdonos számára, ám nem feltétlenül jelent megoldást az állam által az elmúlt rendszerben kisajátított vagy kollektivizált területek esetében. Kászonaltíz is a program része.
2021. május 12., 22:022021. május 12., 22:02
Összesen egymillió euró európai uniós forrásért pályázott sikeresen az Országos Kataszteri Hivatal, amelyből ingyenesen biztosítják a telekkönyvezéseket – beleértve a bennvalókat, az erdőket és a mezőket is – a tulajdonosok számára Kászonaltíz és Zetelaka község adminisztratív területén – jelezte lapunknak Nagy Attila, utóbbi község polgármestere. Mint mondta, az önkormányzat ezt ugyan nem kérte hivatalosan, de úgy gondolják, hogy
A kataszteri hivatal már szerződést is kötött a kivitelezővel, így hamarosan megkezdődhet a munka. Feladat ugyanakkor a polgármesteri hivatalra is hárul, hiszen egyebek mellett tájékoztatniuk kell a lakosságot a szükséges iratok felmutatásáról – tulajdonjogot, építkezéseket igazoló dokumentumok stb. –, valamint a megfelelő igazolásokat is ki kell állítaniuk. Ez egy munkatársuk teljes munkaidejét lefedi.
Az ingyenes telekkönyvezés az 1996-ból származó 7-es számú kataszteri törvény alapján valósul meg, ami nem írhatja felül az 1991-ből származó 18-as földtörvénybe foglaltakat, amely az elmúlt rendszerben kollektivizált területek visszaszolgáltatásáról szól – emelte ki az egyik legfontosabb tudnivalót a programról Nagy Attila. Ez azt jelenti, hogy
Utóbbi földek tisztázását ugyanis dűlőkre bontva, parcellázási terveket készíttetve kell elvégezni. Ez már a polgármesteri hivatal feladata, amivel korábban is dolgoztak. Eddig három dűlő esetén sikerült kitisztázni a jogviszonyokat – kiosztották a birtokleveleket és telekkönyveket –, de folytatódik a munka. Zetalaka község ügykezelésébe egyébként mintegy 19 ezer hektárnyi terület tartozik, amelyből nagyjából 5700 hektárnyit még vissza kell szolgáltatni.
A polgármester azt is közölte, hogy a napokban elkezdődik a munka Zetelaka alszegi részén. A felméréseket végző cégek munkatársain fényvisszaverő mellény lesz, ugyanakkor igazolvánnyal is rendelkeznek. Nagy Attila együttműködést kér a területtulajdonosoktól, hiszen a munka sikere és hatékonysága nagyban függ a hozzáállásuktól.
Kászonaltíz polgármestere, András Zoltán lapunknak elmondta, náluk már tavaly elkezdődött a területek felmérése a program részeként. A belterületek hetven százalékánál már el is végezték a munkát, valamint a felmérések a többi részen is elkezdődtek. A tisztségviselő ugyanakkor megjegyezte, jelentősen hátráltatta a folyamatot a járványügyi helyzet.
Fotó: Pinti Attila
Kászonaltízen egyébként minden terület kollektivizálva volt, ezért
A fennmaradó részeket vélhetően náluk is a község nevére telekkönyvezik ideiglenesen, erről azonban még meg kell jelenjen a pontos jogszabály.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!