
A napokban elkezdődik a zetelaki területek felmérése
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ingyenesen telekkönyvezteti a területeket a Zetelaka községhez tartozó részeken az Országos Kataszteri Hivatal. Ez lényeges segítség a legtöbb földtulajdonos számára, ám nem feltétlenül jelent megoldást az állam által az elmúlt rendszerben kisajátított vagy kollektivizált területek esetében. Kászonaltíz is a program része.
2021. május 12., 22:022021. május 12., 22:02
Összesen egymillió euró európai uniós forrásért pályázott sikeresen az Országos Kataszteri Hivatal, amelyből ingyenesen biztosítják a telekkönyvezéseket – beleértve a bennvalókat, az erdőket és a mezőket is – a tulajdonosok számára Kászonaltíz és Zetelaka község adminisztratív területén – jelezte lapunknak Nagy Attila, utóbbi község polgármestere. Mint mondta, az önkormányzat ezt ugyan nem kérte hivatalosan, de úgy gondolják, hogy
A kataszteri hivatal már szerződést is kötött a kivitelezővel, így hamarosan megkezdődhet a munka. Feladat ugyanakkor a polgármesteri hivatalra is hárul, hiszen egyebek mellett tájékoztatniuk kell a lakosságot a szükséges iratok felmutatásáról – tulajdonjogot, építkezéseket igazoló dokumentumok stb. –, valamint a megfelelő igazolásokat is ki kell állítaniuk. Ez egy munkatársuk teljes munkaidejét lefedi.
Az ingyenes telekkönyvezés az 1996-ból származó 7-es számú kataszteri törvény alapján valósul meg, ami nem írhatja felül az 1991-ből származó 18-as földtörvénybe foglaltakat, amely az elmúlt rendszerben kollektivizált területek visszaszolgáltatásáról szól – emelte ki az egyik legfontosabb tudnivalót a programról Nagy Attila. Ez azt jelenti, hogy
Utóbbi földek tisztázását ugyanis dűlőkre bontva, parcellázási terveket készíttetve kell elvégezni. Ez már a polgármesteri hivatal feladata, amivel korábban is dolgoztak. Eddig három dűlő esetén sikerült kitisztázni a jogviszonyokat – kiosztották a birtokleveleket és telekkönyveket –, de folytatódik a munka. Zetalaka község ügykezelésébe egyébként mintegy 19 ezer hektárnyi terület tartozik, amelyből nagyjából 5700 hektárnyit még vissza kell szolgáltatni.
A polgármester azt is közölte, hogy a napokban elkezdődik a munka Zetelaka alszegi részén. A felméréseket végző cégek munkatársain fényvisszaverő mellény lesz, ugyanakkor igazolvánnyal is rendelkeznek. Nagy Attila együttműködést kér a területtulajdonosoktól, hiszen a munka sikere és hatékonysága nagyban függ a hozzáállásuktól.
Kászonaltíz polgármestere, András Zoltán lapunknak elmondta, náluk már tavaly elkezdődött a területek felmérése a program részeként. A belterületek hetven százalékánál már el is végezték a munkát, valamint a felmérések a többi részen is elkezdődtek. A tisztségviselő ugyanakkor megjegyezte, jelentősen hátráltatta a folyamatot a járványügyi helyzet.
Fotó: Pinti Attila
Kászonaltízen egyébként minden terület kollektivizálva volt, ezért
A fennmaradó részeket vélhetően náluk is a község nevére telekkönyvezik ideiglenesen, erről azonban még meg kell jelenjen a pontos jogszabály.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján – jelentette be kedden a Facebook-oldalán Dragoș Pîslaru.
Vegyék ki a barnamedvét a szigorúan védett fajok kategóriájából, és rugalmasabb kezelést tegyenek lehetővé azokban a tagállamokban, ahol a faj nem veszélyeztetett – ezekkel a kérésekkel fordult az Európai Bizottsághoz Tánczos Barna.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a Nicușor Dan államfővel folytatott keddi egyeztetések után kijelentette, hogy két kisebbségikormány-változat képzelhető el, harmadik lehetőségként pedig egy „nagyon szűk többségű” kormány.
Jóváhagyta a Versenytanács a Carrefour Románia Pavăl Holding általi felvásárlását.
Tóvá alakult a marosvásárhelyi sürgősségi kórház mögötti parkoló a hétfő esti felhőszakadás után. A területre több környező telekről és a Molter Károly utcából is odafolyik az esővíz, ezért a leparkolt autók között nehéz bejutni a kórházba.
Az Európai Bizottság (EB) 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion a keddi cotroceni-i konzultációk után kijelentette, hogy pártja nélkül nem lehet kormányt alakítani.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) tájékoztatta kedden az államfőt, hogy készen áll vállalni a kormányzást – nyilatkozta Sorin Grindeanu pártelnök a Nicușor Dannal a Cotroceni-palotában folytatott keddi egyeztetés után.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
szóljon hozzá!