
A napokban elkezdődik a zetelaki területek felmérése
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ingyenesen telekkönyvezteti a területeket a Zetelaka községhez tartozó részeken az Országos Kataszteri Hivatal. Ez lényeges segítség a legtöbb földtulajdonos számára, ám nem feltétlenül jelent megoldást az állam által az elmúlt rendszerben kisajátított vagy kollektivizált területek esetében. Kászonaltíz is a program része.
2021. május 12., 22:022021. május 12., 22:02
Összesen egymillió euró európai uniós forrásért pályázott sikeresen az Országos Kataszteri Hivatal, amelyből ingyenesen biztosítják a telekkönyvezéseket – beleértve a bennvalókat, az erdőket és a mezőket is – a tulajdonosok számára Kászonaltíz és Zetelaka község adminisztratív területén – jelezte lapunknak Nagy Attila, utóbbi község polgármestere. Mint mondta, az önkormányzat ezt ugyan nem kérte hivatalosan, de úgy gondolják, hogy
A kataszteri hivatal már szerződést is kötött a kivitelezővel, így hamarosan megkezdődhet a munka. Feladat ugyanakkor a polgármesteri hivatalra is hárul, hiszen egyebek mellett tájékoztatniuk kell a lakosságot a szükséges iratok felmutatásáról – tulajdonjogot, építkezéseket igazoló dokumentumok stb. –, valamint a megfelelő igazolásokat is ki kell állítaniuk. Ez egy munkatársuk teljes munkaidejét lefedi.
Az ingyenes telekkönyvezés az 1996-ból származó 7-es számú kataszteri törvény alapján valósul meg, ami nem írhatja felül az 1991-ből származó 18-as földtörvénybe foglaltakat, amely az elmúlt rendszerben kollektivizált területek visszaszolgáltatásáról szól – emelte ki az egyik legfontosabb tudnivalót a programról Nagy Attila. Ez azt jelenti, hogy
Utóbbi földek tisztázását ugyanis dűlőkre bontva, parcellázási terveket készíttetve kell elvégezni. Ez már a polgármesteri hivatal feladata, amivel korábban is dolgoztak. Eddig három dűlő esetén sikerült kitisztázni a jogviszonyokat – kiosztották a birtokleveleket és telekkönyveket –, de folytatódik a munka. Zetalaka község ügykezelésébe egyébként mintegy 19 ezer hektárnyi terület tartozik, amelyből nagyjából 5700 hektárnyit még vissza kell szolgáltatni.
A polgármester azt is közölte, hogy a napokban elkezdődik a munka Zetelaka alszegi részén. A felméréseket végző cégek munkatársain fényvisszaverő mellény lesz, ugyanakkor igazolvánnyal is rendelkeznek. Nagy Attila együttműködést kér a területtulajdonosoktól, hiszen a munka sikere és hatékonysága nagyban függ a hozzáállásuktól.
Kászonaltíz polgármestere, András Zoltán lapunknak elmondta, náluk már tavaly elkezdődött a területek felmérése a program részeként. A belterületek hetven százalékánál már el is végezték a munkát, valamint a felmérések a többi részen is elkezdődtek. A tisztségviselő ugyanakkor megjegyezte, jelentősen hátráltatta a folyamatot a járványügyi helyzet.
Fotó: Pinti Attila
Kászonaltízen egyébként minden terület kollektivizálva volt, ezért
A fennmaradó részeket vélhetően náluk is a község nevére telekkönyvezik ideiglenesen, erről azonban még meg kell jelenjen a pontos jogszabály.
Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.
Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.
Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.
Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.
Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.
Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.
Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.
szóljon hozzá!