
A megelőzés nagyon fontos, a mammográfiai vizsgálat is. Képünk illusztráció
Fotó: Mihály Csaba
Idén is igényelni lehet a szakminisztérium által támogatott mellrekonstrukciót a Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai Kórházban, de az elmúlt évek tapasztalata azt mutatja, ezzel a lehetőséggel kevesen élnek. Annál többen vannak viszont azok, akik külső, szilikonprotézist igényelnek az egészségbiztosítási pénztártól.
2022. április 23., 08:592022. április 23., 08:59
Romániában évente átlagosan 12 000 esetben hangzik el a diagnózis: mellrák. 2020-ban 350 új esetet jelentettek Maros megyében, 250 körül volt az új esetek száma Hargita megyében.
Sajnálatos módon az esetek több mint felében már nem a kezdeti szakaszban derül fény a betegségre, így csökken a túlélési esély. A szakemberek szerint
Az egészségügyi minisztérium 2014-től ingyenesen biztosítja a mellrekonstrukciót azon hölgyeknek, akiknek a daganatos megbetegedés következtében eltávolították a mellét. Ennek a műtéti beavatkozásnak nemcsak esztétikai célja van, hanem a testtartásra, a hátgerinc egészségére nézve is fontos.
Országos szinten évente csaknem 200 beavatkozást elvégzését hagyja jóvá a szakminisztérium.
A Marosvásárhelyi Sürgősségi Klinikai kórház sajtószóvivője, Marina Negoiță elmondta, hogy idén is ingyenesen elvégzik a plasztikai sebészeten ezeket a műtéteket. Azok, akik élni szeretnének ezzel a lehetőséggel, kikérhetik egy plasztikai sebész véleményét. A műtétről egy multidiszciplináris bizottság dönt, amelyben onkológus, plasztikai sebész és általános sebész valamint röntgenorvos is van. Időpontot lehet igényelni online is.
Ez utóbbi azért is különleges volt, mert egy műtét alatt történt a melldaganat eltávolítása és az emlőrekonstrukció. Hargita megyében egyelőre nincs lehetőség ilyen műtétek végrehajtására, mint R. Kis Edit, a Csíkszeredai Sürgősségi Kórház sajtószóvivője elmondta, van ugyan plasztikai sebészetük és szakorvosuk, de egyelőre nem minden feltétel adott ahhoz, hogy mellrekonstrukciós műtéteket végezhessenek.
A mellrák gyógyítása során végzett sebészeti beavatkozások miatt sokan már nem akarnak újabb műtétet, ezért a külső szilikon emlőprotézist választják. Ennek értékét megtéríti az egészségbiztosítási pénztár. Mint a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár képviselője, Mihály Kinga a Székelyhonnak elmondta, 2020-ban 59, 2021-ben 76, míg idén már 12 esetben hagytak jóvá ezen protézisekre vonatkozó kérést. Egy ilyen szilikon emlőprotézis és a melltartó megvásárlására 424,75 lejt hagynak jóvá, szükség esetén két protézis is igényelhető. Az illetékes közölte, hogy egy onkológus vagy sebész ajánlására biztosítják ezeket a támogatásokat.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök hétfő este kijelentette, hogy felelősen kezelte a kormányalakítást, és jó szándékkal vállalta ezt a feladatot.
Nem szavazott bizalmat a parlament hétfői ülésén Adrian Veștea kijelölt miniszterelnök kormányának.
Bíróság elé állítja a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a külügyminisztérium egyik volt könyvelőnőjét, akit azzal vádolnak, hogy munkabér jogcímen illegálisan folyósított pénzt magának és két másik személynek 15 éven át.
Az elmúlt héten összesen 20 ittas biciklist és autóvezetőt azonosítottak a Hargita megyei rendőrök egy összehangolt akció részeként – öt gépjárművezető leheletében több mint 0,40 mg/l alkoholszintet mutatott a szonda.
Mielőtt a fáradt politikusainkat elengednénk a nyári pihenőszabadságaikra, egy dolgot tisztázzunk: 2026 első fele pont arra volt jó, hogy ismét szembesüljünk a ténnyel. Azzal, hogy újra mi, kisemberek jártunk rosszul.
szóljon hozzá!