Nem állíthatjuk, hogy Illyefalván őrizték volna a farsangi hagyományokat, hiszen évek óta eseménytelenül teltek el a vízkereszt és húshagyókedd közötti hetek. Egészen mostanáig.
2025. február 15., 17:442025. február 15., 17:44
Fotó: Tuchiluș Alex
Nem állíthatjuk, hogy Illyefalván őrizték volna a farsangi hagyományokat, hiszen évek óta eseménytelenül teltek el a vízkereszt és húshagyókedd közötti hetek. Egészen mostanáig.
2025. február 15., 17:442025. február 15., 17:44
Új kultúrfelelőse lett a községnek a helytörténész Lőrinczi Dénes személyében, aki egy kicsit felkavarta az állóvizet. Ebben segítségére volt Sándor Csaba, a sepsiszentkirályi Kőhíd Egyesület elnöke, aki huszonöt éve Gyergyószentmiklósról telepedett Háromszékre és hozta magával az ott megélt egykori farsangok emlékét.
„Dehát miért is ne lehetne azt itt is megszervezni?” – gondolták ők ketten,
Utóbbiakat tanáraik, Száfta Antal és Kovásch Boglárka is biztatták. Kicsit döcögősen indult a folyamat, de végül mintegy 40 ember részt vállalt abból, hogy kicsit felrázza a falvak népét.
Fotó: Tuchiluș Alex
Ennek köszönhetően február 15-én, szombaton a község három falujában felvonult a tíz lovasból és öt szekérből álló farsangi menet, amely csak azért nem volt annyira színes, amennyire lehetett volna, mert a pénteki ragyogó napsütést a hétvégére havazás és lehűlés váltotta, kellett a nagykabát és a kucsma. A zenészek azért húzták-fújták és volt éneklés is, illetve
Mások számára, például a gazdáknak is volt mondanivalója: „minden állattartó marha gazda, aki a ganyét a mezőre kihordta, az szórja szét, szántsa bele, mert ha nem, a levét megissza!”
Hagyomány ide, hagyomány oda, a rendőrség belekötött a lovasokba
Fotó: Tuchiluș Alex
Az utolsó, szentkirályi jelenet már elég rövidre sikerült, átfáztak a szereplők, de a lelkes helybeliek itt is zsíros kenyérrel, meleg teával, fánkkal és némi tüzes vízzel tartották bennük a lelket. Estig valahogy kibírják, akkor a helyi kultúrotthonban farsangi bálra kerül sor.
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Egy kis harapnivló, itóka, meleg tea jól fogott a hirtelen jött télben
Fotó: Tuchiluș Alex
A fiatalokat, gyerekeket is igyekezte a hagyományoknak megnyerni
Fotó: Tuchiluș Alex
Sándor Csaba ceremóniamester
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Fotó: Tuchiluș Alex
Szombaton 1200 küldött részvételével rendkívüli tisztújító kongresszust tart a parlament épületében a Nemzeti Liberális Párt (PNL).
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Dominic Fritz arról biztosította Ilie Bolojan miniszterelnököt, hogy jómaga és pártja „szemrebbenés nélkül” támogatják a második deficitcsökkentő csomag részét képező, pénteken bejelentett reformokat.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
szóljon hozzá!