Így működnek a koronavírustesztek

Többlépcsős folyamat. A PCR-teszt a mintavétellel kezdődik, ami egy steril mintavevő pálcikával történik. Képünk illusztráció •  Fotó: Varga György/MTI

Többlépcsős folyamat. A PCR-teszt a mintavétellel kezdődik, ami egy steril mintavevő pálcikával történik. Képünk illusztráció

Fotó: Varga György/MTI

Milyen tesztek léteznek, milyen esetben melyiket használják, hogyan működik a PCR-teszt a mintavételtől az eredmények közléséig és mekkora a valószínűségük a fals eredményeknek? – ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kerestük a választ Fejér Szilárd kémikus-kutató segítségével, aki a témával kapcsolatos tévhitekre is kitért.

Iszlai Katalin

2020. november 01., 20:302020. november 01., 20:30

2020. november 01., 21:312020. november 01., 21:31

A koronavírus-járvány megfékezésének egyik leghatékonyabb módja a fertőzöttek mihamarabbi azonosítása és elkülönítése. Mivel jelenleg a hazai második hullám közepén vagyunk,

a napi magas esetszámok a valóságot tükrözik, és a tévhitekkel ellentétben nem történhet meg, hogy a laboratóriumokban mesterségesen növeljék az értékeket

– szögezte le megkeresésünkre Fejér Szilárd vegyész, kémikus, kutató, a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője, akivel ezúttal a koronavírustesztekről beszélgettünk.

Többféle eljárás

A szakember elöljáróban elmondta, két részre csoportosíthatók a tesztek, vannak, amelyek a vírus valamely részét mutatják ki, mások pedig a fertőzésre adott immunválaszt. Előbbiek közé tartozik a PCR-teszt, amely a legérzékenyebb módszernek számít:

a vírus genetikai anyagának jelenlétét vagy annak hiányát mutatja ki a mintában.

Szintén az első kategóriába tartoznak továbbá az antigén tesztek, amelyek a vírus egy másik darabját, bizonyos fehérjéjét mutatják ki. Ezt laboratóriumban és gyorsteszt formájában is el lehet végezni, utóbbit használják jelenleg Szlovákiában az országos teszteléshez. Előnye, hogy az eredményre mindössze 10-15 percet kell várni, viszont sokkal kevésbé érzékeny, mint a PCR-teszt.

Ezáltal tulajdonképpen csak azokat lehet kiszűrni az antigén tesztekkel, akik nagyon fertőznek, de azokat nem, akik például a fertőzés elején vannak vagy már lassan kilábalnak belőle.

Az eddig említett tesztekkel tehát a vírus jelenlétét lehet kimutatni, a másik csoportba pedig azok a tesztek tartoznak, amelyek a fertőzésre adott immunválaszt vizsgálják. Ezek az úgynevezett antitest tesztek.

„Az immunválasz személyenként eltérő. Az immunrendszer megpróbálja a vírust kiűzni a szervezetből, ezért egy idő után elkezd olyan antitesteket termelni, amelyek megjelölik ezeket a vírusrészecskéket és szólnak az immunrendszer úgynevezett ölősejtjeinek, hogy kebelezzék be ezeket.

Idézet
Az antitest tesztek nem alkalmasak arra, hogy egy aktív fertőzést kiszűrjenek, inkább arra jók, hogy megmutassák, a fertőzésen átesett személyek termeltek-e ilyen antitesteket, és ha igen, mennyit.

Ha valaki vérplazmát szeretne adni, akkor nagyobb eséllyel tudják azt felhasználni, ha jó sok antitest van benne. Az is fontos, hogy amennyiben az antitest teszt eredménye pozitív, akkor biztosan átesett a fertőzésen az illető, ha azonban negatív, az nem jelenti feltétlenül azt, hogy nem. Lehet, hogy annyira alacsony volt az immunválasza, annyira kevés antitestet termelt, hogy a teszt nem tudta kimutatni, de attól átesett már a fertőzésen.

Idézet
Illetve az is megtörténhet, hogy túl korán vagy túl későn vették le a mintát, mivel az antitestek száma idővel csökken, ezáltal csak néhány hónapig tarthat az immunitás, tehát csak ennyi ideig vagyunk védve az újrafertőződéssel szemben

– magyarázta Fejér Szilárd.

Hogyan működik a PCR-teszt?

Mivel az összes teszt közül a PCR a legérzékenyebb, és ezt használják mindenhol az új esetek nyomon követésére, bővebben is kérdeztük az ezzel kapcsolatos tudnivalókról a szakembert. Mint mondta, az eljárás a mintavétellel kezdődik, ami egy steril mintavevő pálcikával történik. „A vírus leginkább az orrgarat nyálkahártyáján érzi jól magát, ott található meg a legnagyobb koncentrációban, ezért is kell a mintavételkor jó mélyen benyúlni az orrüregbe. Emellett

Idézet
a romániai protokoll szerint a garatból is mintát vesznek, a két helyről vett mintát pedig egy csőbe teszik, amelyben olyan folyadék van, amely megőrzi a vírus fertőzőképességét, azaz konzerválja napokig vagy akár hetekig

– sorolta. Hozzátette: ebben a csőben szállítják a mintákat a laborokba, ahol elkezdődik ezek feldolgozása. Ennek első lépése, hogy abból a folyadékból, amelybe kioldódtak a páciens mintájából a különböző alkotóelemek, kinyerik a vírus genetikai anyagát. Ez az úgynevezett DNS/RNS tisztítás, amit egy külön berendezéssel végeznek, illetve manuálisan is. Ennek lényege, hogy

megszabaduljanak a sejt és a vírus összes egyéb komponensétől, ezeket tulajdonképpen különválasztják a vírus genetikai anyagától.

„Ez a tisztított genetikai anyag belemegy a PCR reakció-elegybe, ami aztán belemegy egy PCR gépbe, és ott figyeljük azt, hogy fel tudja-e szaporítani a PCR-elegy a vírus darabkáit olyan mennyiségben, hogy azt már észlelni tudjuk. A tisztított DNS/RNS-ben egy csomó minden benne van, ami a páciens orrgaratjában megtalálható volt, és ebből a nagy káoszból kell kiválogatni a vírus darabkáit.

Idézet
A PCR-elegybe belekerülő génszekvenciák úgy vannak megtervezve, hogy nagyon specifikusan csak a vírus genetikai anyagának bizonyos részeit erősítsék fel, tehát ezeket sokszorosítsa a PCR-reakció.

Utóbbi lényege, hogy ha van, amikor sokszorosítson, tehát találhatók vírusok a mintában, akkor ciklusonként nagyjából megduplázódik annak a genetikai anyagrészletnek a száma, amit keresünk” – részletezte. Ez azt jelenti, hogy egy ciklus után egyből kettő lesz, aztán kettőből négy és így tovább, egészen 45 ciklusig. Ha több a vírusmennyiség a tisztított genetikai anyagban, akkor hamarabb, azaz kevesebb ciklusszám alatt lesz akkora mennyiségű szaporított DNS, amit már látnak a gépben. Az elvégzett tesztek eredményeit a laborok két helyre küldik tovább, az Országos Egészségügyi Igazgatóságnak, illetve annak a megyei egészségügyi igazgatóságnak, ahová a páciens lakhelye szerint tartozik. Az eredményeket továbbá a páciensekkel is közlik.

Néha történhetnek tévedések

Fejér Szilárd ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a napi esetszámok nem mindig tükrözik a valós adatokat, mert a jelentések feldolgozásába csúszhat valamilyen hiba, például későn jelentenek a laborok.

Idézet
Olyan azonban nem történhet meg, hogy mesterségesen felnyomják a számokat. Az ilyen tévhitek általában olyan személyektől származnak, akiknek pozitív lett az eredményük, de tünetmentesek, és azt gondolják, hogy aki megfertőződik, mindenképp beteg is kell legyen, de ez szerencsére nincs így.

A páciensek mintegy fele tünetmentes, és ez is hozzájárul ahhoz, hogy elbagatellizáljak a vírust. A teszteléssel kapcsolatos tévhiteket már számtalanszor cáfolták különböző szakemberek, mégis továbbra is benne vannak a köztudatban. Ilyen például az, hogy ha valamilyen gyulladás van a szervezetben, akkor a PCR-teszt pozitív lesz. Ez nem igaz, ahogy az sem, hogy kimutat bármilyen más koronavírust is.

Idézet
A tesztek úgy vannak összeállítva, hogy egyértelmű legyen, ha az új típusú koronavírusra pozitív az eredmény

– hangsúlyozta.

A szakember arra is kitért, hogy előfordulnak néha fals eredmények, amelyek a legtöbb esetben emberi hibából adódnak, de ezek nagyon ritkák. Fals pozitív eredmény például nem megfelelő mintavételből vagy mintafeldolgozásból adódhat, illetve

tévedéseket okozhat, ha a PCR-görbék értelmezése túlságosan automatizált, azaz nem nézi meg szakember az eredményt, csak a gép által jelzett értékekre hagyatkoznak.

Ezek azonban kellő odafigyeléssel nagyon könnyen kiküszöbölhető hibák, és fals pozitív eredmények egyébként is nagyon ritkán fordulnak elő. A fals negatív eredményeknek viszont valamivel magasabb a valószínűségük, mivel ha a mintavétel nem elég jó, azaz nem nyúlnak elég fel az orrüregben, vagy a páciens még nagyon az elején van, és egyelőre nem termel annyi vírust, hogy az kimutatható legyen, esetleg már a vége felé jár, és azért alacsony a vírusszám, akkor előfordulhatnak fals negatív eredmények” – mutatott rá Fejér Szilárd.

5 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 23., szombat

Gyorsan hajtottak délelőtt, este már benne vannak a statisztikában

A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.

Gyorsan hajtottak délelőtt, este már benne vannak a statisztikában
2024. november 23., szombat

Télies körülmények között közlekednek a vonatok az összes vasútvonalon

Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.

Télies körülmények között közlekednek a vonatok az összes vasútvonalon
2024. november 23., szombat

Nagy Zoltán: egy szétesett közösséget kell újra összekovácsolni

Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.

Nagy Zoltán: egy szétesett közösséget kell újra összekovácsolni
2024. november 23., szombat

Még mindig ezrek vannak villany nélkül Hargita megye tucatnyi településén

Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.

Még mindig ezrek vannak villany nélkül Hargita megye tucatnyi településén
2024. november 23., szombat

Rekordösszegű infrastrukturális beruházásra készülnek Gyergyóalfaluban

Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.

Rekordösszegű infrastrukturális beruházásra készülnek Gyergyóalfaluban
2024. november 23., szombat

Két lakótelepen is metszik, vágják a fákat Marosvásárhelyen

Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.

Két lakótelepen is metszik, vágják a fákat Marosvásárhelyen
2024. november 23., szombat

Pont lejárhat a kemény időre vonatkozó riasztás az elnökválasztás napjáig

A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.

Pont lejárhat a kemény időre vonatkozó riasztás az elnökválasztás napjáig
2024. november 23., szombat

Elnökválasztás: véget ért a kampányidőszak

Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.

Elnökválasztás: véget ért a kampányidőszak
2024. november 23., szombat

Eltűnt lányt keresnek Maros megyében

Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.

Eltűnt lányt keresnek Maros megyében
Eltűnt lányt keresnek Maros megyében
2024. november 23., szombat

Eltűnt lányt keresnek Maros megyében

2024. november 23., szombat

Havasak az úttestek az ország több megyéjében

A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.

Havasak az úttestek az ország több megyéjében
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!