Így működnek a koronavírustesztek

Többlépcsős folyamat. A PCR-teszt a mintavétellel kezdődik, ami egy steril mintavevő pálcikával történik. Képünk illusztráció •  Fotó: Varga György/MTI

Többlépcsős folyamat. A PCR-teszt a mintavétellel kezdődik, ami egy steril mintavevő pálcikával történik. Képünk illusztráció

Fotó: Varga György/MTI

Milyen tesztek léteznek, milyen esetben melyiket használják, hogyan működik a PCR-teszt a mintavételtől az eredmények közléséig és mekkora a valószínűségük a fals eredményeknek? – ilyen és ehhez hasonló kérdésekre kerestük a választ Fejér Szilárd kémikus-kutató segítségével, aki a témával kapcsolatos tévhitekre is kitért.

Iszlai Katalin

2020. november 01., 20:302020. november 01., 20:30

2020. november 01., 21:312020. november 01., 21:31

A koronavírus-járvány megfékezésének egyik leghatékonyabb módja a fertőzöttek mihamarabbi azonosítása és elkülönítése. Mivel jelenleg a hazai második hullám közepén vagyunk,

a napi magas esetszámok a valóságot tükrözik, és a tévhitekkel ellentétben nem történhet meg, hogy a laboratóriumokban mesterségesen növeljék az értékeket

– szögezte le megkeresésünkre Fejér Szilárd vegyész, kémikus, kutató, a sepsiszentgyörgyi Pro Vitam diagnosztikai laboratórium vezetője, akivel ezúttal a koronavírustesztekről beszélgettünk.

Többféle eljárás

A szakember elöljáróban elmondta, két részre csoportosíthatók a tesztek, vannak, amelyek a vírus valamely részét mutatják ki, mások pedig a fertőzésre adott immunválaszt. Előbbiek közé tartozik a PCR-teszt, amely a legérzékenyebb módszernek számít:

a vírus genetikai anyagának jelenlétét vagy annak hiányát mutatja ki a mintában.

Szintén az első kategóriába tartoznak továbbá az antigén tesztek, amelyek a vírus egy másik darabját, bizonyos fehérjéjét mutatják ki. Ezt laboratóriumban és gyorsteszt formájában is el lehet végezni, utóbbit használják jelenleg Szlovákiában az országos teszteléshez. Előnye, hogy az eredményre mindössze 10-15 percet kell várni, viszont sokkal kevésbé érzékeny, mint a PCR-teszt.

Ezáltal tulajdonképpen csak azokat lehet kiszűrni az antigén tesztekkel, akik nagyon fertőznek, de azokat nem, akik például a fertőzés elején vannak vagy már lassan kilábalnak belőle.

Az eddig említett tesztekkel tehát a vírus jelenlétét lehet kimutatni, a másik csoportba pedig azok a tesztek tartoznak, amelyek a fertőzésre adott immunválaszt vizsgálják. Ezek az úgynevezett antitest tesztek.

„Az immunválasz személyenként eltérő. Az immunrendszer megpróbálja a vírust kiűzni a szervezetből, ezért egy idő után elkezd olyan antitesteket termelni, amelyek megjelölik ezeket a vírusrészecskéket és szólnak az immunrendszer úgynevezett ölősejtjeinek, hogy kebelezzék be ezeket.

Idézet
Az antitest tesztek nem alkalmasak arra, hogy egy aktív fertőzést kiszűrjenek, inkább arra jók, hogy megmutassák, a fertőzésen átesett személyek termeltek-e ilyen antitesteket, és ha igen, mennyit.

Ha valaki vérplazmát szeretne adni, akkor nagyobb eséllyel tudják azt felhasználni, ha jó sok antitest van benne. Az is fontos, hogy amennyiben az antitest teszt eredménye pozitív, akkor biztosan átesett a fertőzésen az illető, ha azonban negatív, az nem jelenti feltétlenül azt, hogy nem. Lehet, hogy annyira alacsony volt az immunválasza, annyira kevés antitestet termelt, hogy a teszt nem tudta kimutatni, de attól átesett már a fertőzésen.

Idézet
Illetve az is megtörténhet, hogy túl korán vagy túl későn vették le a mintát, mivel az antitestek száma idővel csökken, ezáltal csak néhány hónapig tarthat az immunitás, tehát csak ennyi ideig vagyunk védve az újrafertőződéssel szemben

– magyarázta Fejér Szilárd.

Hogyan működik a PCR-teszt?

Mivel az összes teszt közül a PCR a legérzékenyebb, és ezt használják mindenhol az új esetek nyomon követésére, bővebben is kérdeztük az ezzel kapcsolatos tudnivalókról a szakembert. Mint mondta, az eljárás a mintavétellel kezdődik, ami egy steril mintavevő pálcikával történik. „A vírus leginkább az orrgarat nyálkahártyáján érzi jól magát, ott található meg a legnagyobb koncentrációban, ezért is kell a mintavételkor jó mélyen benyúlni az orrüregbe. Emellett

Idézet
a romániai protokoll szerint a garatból is mintát vesznek, a két helyről vett mintát pedig egy csőbe teszik, amelyben olyan folyadék van, amely megőrzi a vírus fertőzőképességét, azaz konzerválja napokig vagy akár hetekig

– sorolta. Hozzátette: ebben a csőben szállítják a mintákat a laborokba, ahol elkezdődik ezek feldolgozása. Ennek első lépése, hogy abból a folyadékból, amelybe kioldódtak a páciens mintájából a különböző alkotóelemek, kinyerik a vírus genetikai anyagát. Ez az úgynevezett DNS/RNS tisztítás, amit egy külön berendezéssel végeznek, illetve manuálisan is. Ennek lényege, hogy

megszabaduljanak a sejt és a vírus összes egyéb komponensétől, ezeket tulajdonképpen különválasztják a vírus genetikai anyagától.

„Ez a tisztított genetikai anyag belemegy a PCR reakció-elegybe, ami aztán belemegy egy PCR gépbe, és ott figyeljük azt, hogy fel tudja-e szaporítani a PCR-elegy a vírus darabkáit olyan mennyiségben, hogy azt már észlelni tudjuk. A tisztított DNS/RNS-ben egy csomó minden benne van, ami a páciens orrgaratjában megtalálható volt, és ebből a nagy káoszból kell kiválogatni a vírus darabkáit.

Idézet
A PCR-elegybe belekerülő génszekvenciák úgy vannak megtervezve, hogy nagyon specifikusan csak a vírus genetikai anyagának bizonyos részeit erősítsék fel, tehát ezeket sokszorosítsa a PCR-reakció.

Utóbbi lényege, hogy ha van, amikor sokszorosítson, tehát találhatók vírusok a mintában, akkor ciklusonként nagyjából megduplázódik annak a genetikai anyagrészletnek a száma, amit keresünk” – részletezte. Ez azt jelenti, hogy egy ciklus után egyből kettő lesz, aztán kettőből négy és így tovább, egészen 45 ciklusig. Ha több a vírusmennyiség a tisztított genetikai anyagban, akkor hamarabb, azaz kevesebb ciklusszám alatt lesz akkora mennyiségű szaporított DNS, amit már látnak a gépben. Az elvégzett tesztek eredményeit a laborok két helyre küldik tovább, az Országos Egészségügyi Igazgatóságnak, illetve annak a megyei egészségügyi igazgatóságnak, ahová a páciens lakhelye szerint tartozik. Az eredményeket továbbá a páciensekkel is közlik.

Néha történhetnek tévedések

Fejér Szilárd ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a napi esetszámok nem mindig tükrözik a valós adatokat, mert a jelentések feldolgozásába csúszhat valamilyen hiba, például későn jelentenek a laborok.

Idézet
Olyan azonban nem történhet meg, hogy mesterségesen felnyomják a számokat. Az ilyen tévhitek általában olyan személyektől származnak, akiknek pozitív lett az eredményük, de tünetmentesek, és azt gondolják, hogy aki megfertőződik, mindenképp beteg is kell legyen, de ez szerencsére nincs így.

A páciensek mintegy fele tünetmentes, és ez is hozzájárul ahhoz, hogy elbagatellizáljak a vírust. A teszteléssel kapcsolatos tévhiteket már számtalanszor cáfolták különböző szakemberek, mégis továbbra is benne vannak a köztudatban. Ilyen például az, hogy ha valamilyen gyulladás van a szervezetben, akkor a PCR-teszt pozitív lesz. Ez nem igaz, ahogy az sem, hogy kimutat bármilyen más koronavírust is.

Idézet
A tesztek úgy vannak összeállítva, hogy egyértelmű legyen, ha az új típusú koronavírusra pozitív az eredmény

– hangsúlyozta.

A szakember arra is kitért, hogy előfordulnak néha fals eredmények, amelyek a legtöbb esetben emberi hibából adódnak, de ezek nagyon ritkák. Fals pozitív eredmény például nem megfelelő mintavételből vagy mintafeldolgozásból adódhat, illetve

tévedéseket okozhat, ha a PCR-görbék értelmezése túlságosan automatizált, azaz nem nézi meg szakember az eredményt, csak a gép által jelzett értékekre hagyatkoznak.

Ezek azonban kellő odafigyeléssel nagyon könnyen kiküszöbölhető hibák, és fals pozitív eredmények egyébként is nagyon ritkán fordulnak elő. A fals negatív eredményeknek viszont valamivel magasabb a valószínűségük, mivel ha a mintavétel nem elég jó, azaz nem nyúlnak elég fel az orrüregben, vagy a páciens még nagyon az elején van, és egyelőre nem termel annyi vírust, hogy az kimutatható legyen, esetleg már a vége felé jár, és azért alacsony a vírusszám, akkor előfordulhatnak fals negatív eredmények” – mutatott rá Fejér Szilárd.

5 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”

Bozgorozással, magyarellenes rigmusokkal érkeztek Csíkszeredába a Bukaresti Dinamo szurkolói az FK Csíkszereda elleni szuperligás összecsapásra.

Dinamo-szurkolók: „a körmeitek alatti föld is román”
2025. július 14., hétfő

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók

A Dinamo szurkolóinak egy része a stadionon kívül maradt, ezért randalírozni próbáltak, a csendőrség gyorsegysége viszont azonnal közbelépett az FK Csíkszereda-Bukaresti Dinamo Szuperligás mérkőzésen.

Pajzsos csendőrök és randalírozó szurkolók
2025. július 14., hétfő

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói

Első ligás mérkőzést játszik a Dinamo ellen a tavasszal feljutott FK Csíkszereda. A Csíkszeredába érkezett Dinamo-szurkolók bozgorozva vonultak fel a Decemberi-forradalom utcában és a Temesvári-sugárúton.

Kezdődik az első ligás focimeccs Csíkszeredában, bozgorozva vonultak fel a Dinamo szurkolói
2025. július 14., hétfő

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány

Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.

Elbukott a kormány elleni bizalmatlansági indítvány
2025. július 14., hétfő

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát

A közúti beruházásokért felelős országos társaság (CNIR) bemutatta az A13-as autópálya frissített nyomvonalát a megyei önkormányzatok számára. Közben a geológiai viszonyok felmérése is elkezdődött a hegyvidéki területeken.

Bemutatták a Brassó–Bákó autópálya frissített nyomvonalát
2025. július 14., hétfő

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját

Nyomravezetői díjat ajánl fel a rendőrség annak, aki információkkal segíti Emil Gânj megtalálását. A mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját napok óta keresik a hatóságok.

Ötezer euró jár annak, aki segít elkapni a mezőméhesi gyilkosság gyanúsítottját
2025. július 14., hétfő

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat

Még az elterelést követően sem valószínű, hogy iható lesz a Korond-patak vize, hiszen annak a beszakadt bányán felüli szakaszán is magas sókoncentrációt mértek. Erről és munka haladásáról tájékozódhattunk hétfőn a munkatelepen.

Testközelből láthattuk a beszakadt bányarésznél zajló munkálatokat
2025. július 14., hétfő

Emberéletet követelt egy teherautó és egy személygépjármű ütközése

Teherautó ütközött személyautóval hétfőn délután Maros megyében, Nagykenden. A balesetben ketten sérültek meg, de csak egyikük életét sikerült megmenteni.

Emberéletet követelt egy teherautó és egy személygépjármű ütközése
2025. július 14., hétfő

Közzétette a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő – vannak tartozásai

Az elnöki hivatal honlapján megtalálható dokumentum szerint az elnöknek van egy 7460 négyzetméteres telke Brassó megyében, amelyet 2007-ben vásárolt, és egy 1986-ban gyártott Citroen márkájú autóval is rendelkezik.

Közzétette a vagyonnyilatkozatát Nicușor Dan államfő – vannak tartozásai
2025. július 14., hétfő

A romániaiak több mint 70 százaléka szerint rossz irányba tart az ország

A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.

A romániaiak több mint 70 százaléka szerint rossz irányba tart az ország