Fotó: Pál Árpád
A 2015-ös kiugróan magas, 16 százalékos árbevétel-növekedés után erős visszaesés tapasztalható a legnagyobb székelyföldi cégeknél: ötven vállalatnak összesen egy százalékkal csökkent a bevétele tavaly. Igaz, ez a negatív változás nagyrészt az első három helyezett marosszéki cég számlájára írható, mivel a többi vállalkozás összességében 12 százalékos bővülést tudott felmutatni. Mindezek ellenére a legnagyobb foglalkoztatók alkalmazotti létszáma három százalékkal, közel ezer fővel csökkent.
2017. szeptember 05., 14:012017. szeptember 05., 14:01
A visszaesés abban is tetten érhető, hogy míg az omnibus.ro által minden évben kiadott,
A helyzet viszont nem vészes, hiszen az „ötvenek” bevételi mutatóikban még mindig pozitívban vannak. Az arányokat leginkább az első három vállalat negatív eredményei rontották le, hiszen ezek hozták a bevételek csökkenésének 71 százalékát. A legnagyobb vállalkozások között a marosszékiek dominanciája továbbra is egyértelmű, a 28 cég adta az összárbevétel háromnegyedét. Így
Nem meglepő módon tavaly is az energetikai monstrum, az E.ON Energie România SA lett az abszolút győztes, amely
Kistestvére, a listán második helyre feljött E.ON Distribuție România SA gázszolgáltató 5 százalékos csökkenést volt kénytelen lenyelni tavaly, de másfél milliárd lejes árbevételére még mindig nem panaszkodhat. Főleg hogy egy év alatt megduplázta alkalmazottainak számát, így 3737 fővel a legnagyobb munkáltató lett a régióban.
Egy helyet visszaesett, jelenleg harmadik a több mint 263 millió lejes visszaesést elkönyvelő, 1,46 milliárd lejes árbevételt hozó Azomureș SA. Ez hatalmas, 15 százalékos csökkenést jelent 2015-höz képest. A műtrágyagyártó cég évek óta százas nagyságrendben bocsátja el alkalmazottait, 2013 óta munkásainak felét szélnek eresztette, bár még így is a harmadik legnagyobb foglalkoztató 1308 munkavállalójával.
A tavaly gyengébb formát mutató dobogósokkal szemben a negyedik-ötödik helyezett, szintén marosszéki cég már évek óta komoly növekedést ér el. A kábelek gyártásával foglalkozó, 2016-ban negyedik Romcab SA árbevétele 15 százalékkal nőtt. Így már alulról súrolja az egymilliárdos határt, amit 2017-ben várhatóan át is lép majd. Valószínűleg a cégnél is pozitív várakozásokkal tekintenek a jövőbe, hiszen tavaly 60 új munkahelyet is teremtettek. Egy helyet lépett felfelé a listán a gyógyszeripari Pharmafarm SA, amely 27 százalékos növekedése mellett 46 fővel több, összesen 468 embernek ad munkát. Ráadásul ez a két cég produktivitásban is élen jár, egy munkavállalóra éves szinten 1,6 millió lejt meghaladó bevétel esik, ebben a mutatóban messze lekörözve a többi céget.
A hatodik helyezett Romaqua Group SA vezetőinek sem lehet okuk a panaszra, hiszen a gyergyószéki, ásványvizekkel és egyéb italokkal foglalkozó vállalat 10 százalékos bővülést ért el, és foglalkoztatottság szempontjából 1902 alkalmazottjával Székelyföldön a második legnagyobb cég.
De nemcsak a víz, hanem a tej is jól fogy, a lista hetedik helyezettje, az alsó-háromszéki Barótra bejegyzett, de valójában a Brassó megyei Höltövényben tevékenykedő Fabrica de Lapte Brașov SA vezetősége is elégedett lehet, hiszen 9 százalékos, több mint 32 millió lejes bevételnövekedést ért el, valamint 56 új alkalmazottnak is megélhetést tudott nyújtani.
2016-ban ismét visszakerült a legjobb tízbe az udvarhelyszéki, különböző üdítő- és szeszes italokat, élelmiszereket és dohányárukat forgalmazó Amigo & Intercost SRL, amely 17 százalékos, közel 50 milliós bővüléssel alig marad el a listán kilencedik Hirschmann Romania SRL-től. Az autóalkatrész-gyártással foglalkozó marosszéki cég évek óta stabilan növekszik, és annak ellenére, hogy tavaly 53 munkavállalójától vált meg, még így is a 11. legnagyobb foglalkoztató. Az Amigo & Intercost SRL ebben a tekintetben is szorosan a nyomában van, a munkáltatói listán már 13., ami nem csoda, hiszen tavaly 104 új embert alkalmazott, így már 724-en dolgoznak a kereskedelmi cégnél.
Az ötvenes listán szereplő vállatoknak összességében nincs okuk panaszra, hiszen közülük mindössze kilencnek csökkent az árbevétele.
Abszolút értékben azonban a legnagyobb csökkenést a már említett, a dobogó legalsó fokára csúszott Azomureș SA-nak kellett elkönyvelnie,
Ugyanakkor 41 cég pozitív növekedésnek örülhetett 2016-ban. Közülük is kiemelkedik a varrodákat kiszolgáló, ipari mosással és festéssel foglalkozó, több cég összeolvadásából létrejött sepsiszentgyörgyi Ready Garment Technology Romania SRL, amely majdnem 100 millió lejjel, 325 százalékkal növelte tavalyi bevételeit. Mindezt úgy, hogy közben közel 200 munkavállalóját bocsátotta el, de 1005 fővel még így is a hetedik legnagyobb foglalkoztató maradt.
Majdnem ugyanennyivel nőttek a farmakológiai termékekkel foglalkozó Bio Eel SRL bevételei is, 46 százalékos teljesítménybővülésével araszolgat felfelé a listán. Jól teljesített tavaly a szovátai bútorgyártó, az Artemob International SRL, illetve a nagyernyei bejegyzésű, éttermeket, panziót, hotelt, vegyesboltot, hentesüzletet üzemeltető Palas Com SRL is, előbbi 31 milliós bővüléssel 48 százalékos, utóbbi 28 millió lejes árbevétel-emelkedéssel 46 százalékos növekedést ért el.
Ez utóbbi különösen domináns, hiszen a legnagyobb tíz foglalkoztató közül öt textilipari. Mivel azonban ezek tipikusan alacsony hozzáadott értékű iparágak, nem csoda, hogy évek óta intenzív csökkenés figyelhető meg az alkalmazotti létszámukban. Ez rányomja bélyegét az 50 legnagyobb munkáltató 2016-os foglalkoztatói adataira is, hiszen összességében ezeknél a cégeknél három százalékkal, azaz 930 fővel kevesebben dolgoztak, mint a korábbi évben – illeszkedve az országszerte megfigyelhető gazdasági trendekhez.
A részletes árbevételi és foglalkoztatói listák, valamint az adatokra támaszkodó diagramok székekre lebontva, illetve egész Székelyföldre vonatkozóan megtalálhatók az omnibus.ro weboldalon, a székelyföldi TOP cégek menüpont alatt.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!
szóljon hozzá!