
• Infografika: Tóth Szilárd
Noha hétről-hétre nő a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Székelyföldön is, a kórházak telítettsége még mindig messze áll a 75 százalékos határértéktől, így jövő héttől sem kerül át Hargita és Maros megye oktatási rendszere online tanrendbe.
2022. február 04., 08:532022. február 04., 08:53
2022. február 04., 11:402022. február 04., 11:40
A magas esetszámok hatására tovább emelkedett az elmúlt héten a kórházi kezelésre szoruló koronavírus-fertőzöttek száma Hargita és Maros megyében. Előbbi helyszínen múlt csütörtökön 198 beteget ápoltak az egészségügyi intézményekben, ez az érték e hét csütörtökén 236-ra emelkedett, Maros megyében pedig a múlt csütörtöki 219-ről 264-re.
A múlt heti adatok szerint a Hargita megyei kórházakban a Covid-ágyak 37,91 százaléka volt foglalt, csütörtökre ez az érték 43,46 százalékra nőtt, Maros megye esetében pedig a kórházak leterheltsége 29,41-ről 38,97 százalékra emelkedett (Kovászna megye: 37,75 százalék). Mint ismert, az előírások értelmében megyei szinten akkor rendelik el az online oktatásra való áttérés kötelezettségét, ha az adott megye kórházaiban a koronavírusos betegek számára fenntartott ágyak 75 százaléka betelt az aktuális hét csütörtökére. Ez tehát egyelőre sem Hargita, sem Maros megye esetében nem áll fenn.
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban 105 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst ápoltak csütörtökön, közülük nyolcvanan szorultak oxigénnel történő légzéstámogatásra – tudtuk meg Kiss Edit sajtószóvivőtől. A Covid intenzív terápiás (ATI) osztályon biztosított tíz ágyból öt volt foglalt, az itt fekvő betegek mind kritikus állapotban voltak, ahogy az osztályokon kezelt további 22 páciens is. Emellett 44-en a betegség súlyos tüneteit tapasztalták. A legtöbb pácienst a tüdőgyógyászati osztályon kezelik, de sok a beteg a fertőző és a belgyógyászati osztályokon is.
A páciensek 78 százaléka nem volt beoltva a koronavírus ellen.
A Székelyudvarhelyi Városi Kórházban 74 igazoltan koronavírus-fertőzött pácienst kezeltek csütörtökön Zörgő Noémi szóvivő tájékoztatása szerint. A bennfekvők közül hetvenen voltak súlyos vagy középsúlyos állapotban, négyen pedig enyhe tüneteket tapasztaltak. Az intenzív osztályon négy fertőzöttet kezeltek, közülük egy személyt intubáltak, az osztályokon pedig további 50 páciens szorult oxigénnel történő légzéstámogatásra.
A kórházban egyébként a visszarendeződési terv szerint legtöbb 153 ágyat tudnak szükség esetén a koronavírusos betegeknek fenntartani, ami jelenleg 48,36 százalékos leterheltséget jelent.
A telítettség szempontjából továbbra is a Gyergyószentmiklósi Városi Kórház áll a legrosszabbul: Fülöp Enikő kórházmenedzser szerint
A bennfekvők mind súlyos vagy középsúlyos állapotban voltak, az intenzív terápiás osztályon egy személyt kezeltek, az osztályokon pedig további 22 beteg részesült légzéstámogatásban.
Maros megyében nagy szükség esetén csaknem 700 ágyat tudnak biztosítani a koronavírussal fertőzött betegeknek, de ezekből egyelőre csak 430-at tartanak fent számukra. A csütörtöki adatok szerint 38,97 százalékuk volt elfoglalva, szám szerint 264 beteg szorult kórházi ellátásra. Az intenzív terápiás ágyak számát is az igényekhez igazítják. Marosvásárhelyen a súlyos eseteket a sürgősségi kórházban és a megyei kórházban kezelik, illetve az orvosi egyetem udvarán létrehozott ideiglenes intenzív egységben is. Ott elsősorban más megyékből hozott páciensnek életét próbálják megmenteni.
Marosvásárhelyen kívül van intenzív terápiás ágy koronavírusos betegek számára Segesváron, Szászrégenben és Dicsőszentmártonban is. A közegészségügyi igazgatóság összesítése szerint az elmúlt időszakban átlagosan 35-40 ATI-s ágy volt elfoglalva megyeszerte. A Maros Megyei Klinikai Kórházban, mint Gáll Boglárkától, az intézmény sajtószóvivőjétől megtudtuk, a 139 helyből 63 volt elfoglalva csütörtökön a tíz intenzív terápiás ágyból pedig négyben ápoltak koronavírussal fertőzött beteget.
Az infláció 2,26 százalékpontos csökkenése nem a gazdaság javulását jelzi, csupán egy matematikai korrekció – nyilatkozta szerdán Flavius Valentin Jakubowicz, a Romániai Pénzügyi-Banki Elemzők Egyesületének (AAFBR) elnöke.
Szerdai rendkívüli ülésen a képviselőház azt a törvénymódosító tervezetet, amely heti 8-ra csökkenti az iskolaigazgatók és tanfelügyelők kötelező óraszámát, hogy több időt fordíthassanak az intézmények vezetésére és az ezzel járó feladatokra.
Szerdán újraindult az Országos Kataszteri Hivatal (ANCPI) korábban kibertámadás miatt leállt e-Terra informatikai rendszere – közölte szerdán a kormány.
Radu Miruță ügyvivő védelmi miniszter szerdán kijelentette, hogy a Duna vízszintje Csernavodánál 182 centiméterre csökkent, emiatt csütörtök reggel megkezdik az eljárást az atomerőmű 2-es reaktorának ellenőrzött körülmények közötti leállítására.
A lakbérek, a gázolaj és benzin drágult a legnagyobb mértékben Romániában júliusban az egy évvel korábbihoz képest, míg a burgonya, a friss gyümölcsök és a kukoricaliszt ára csökkent a leginkább – derül ki az INS szerdán közzétett elemzéséből.
Ma éjszaka elkezdik az úttest felmarását a Cuza Vodă utcában Marosvásárhelyen, elsőként a Liviu Rebreanu utca és a Plevnei utca közötti szakaszon.
Kristály Kincső frissen diplomázott a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, ahol rektori kitüntetést is kapott. Festészetében a bőrön, az érintésen és az identitáson keresztül vizsgálja azt, amit magunkból megmutatunk, és amit inkább elrejtenénk.
Az OMV Petrom-hálózat kedden ismét drágított, így szerdától az összes romániai töltőállomáson emelkedett az üzemanyagok ára.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) szerdán három sárga jelzésű riasztást adott ki kánikula, erősödő szél és zivatarok miatt, amelyek az ország több régiójában érvényesek a nap folyamán.
Súlyos állapotban van a Brassó belvárosában kedd este történt gázolás egyik áldozata, a Brassó megyei sürgősségi klinikai kórház intenzív osztályán ápolják.
szóljon hozzá!