
A szabályok betartásával óvják az idős lakókat. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Karácsony közeledtével az idősotthonok lakóira is több figyelmet szentelnének a családok, hozzátartozók. Ilyenkor többen látogatnának el az otthonban élő idős rokonhoz, esetleg ki is vinnék őt egy családi ünnepi vacsorára. A járvány azonban ebbe is beleszólt, a korlátozásokat figyelembe kell venni. Van, ahol enyhítettek, máshol csak bizonyos előírások betartásával lehet látogatni.
2021. december 11., 14:092021. december 11., 14:09
Marosvásárhelyen a Kálvin Idősotthonban sokáig teljes látogatási tilalom volt, a járvány el is kerülte a lakókat. Ahogy érdeklődésünkre Jakab István igazgató elmondta, bizonyos feltételek mellett most már meg lehet látogatni az ott élő idős rokont. Nem az oltást igazoló papírt kérik, hanem egy frissen végzett és negatív tesztet kell bemutatni. Ugyanez történik abban az esetben is,
Az igazgató a Székelyhonnak arról is beszélt, hogy a közeli egészségügyi központban, az idősotthontól alig párszáz méterre jutányos áron végeznek Covid-tesztet. Aki azonban csak egy ajándékot, egy kis csomagot szeretne eljuttatni a hozzátartozójának, a kapuban átadja az otthon egyik munkatársának, és az továbbadja. A szigorú szabályokhoz való ragaszkodás, a maszkviselés, kézfertőtlenítés fontos, hiszen
– hangsúlyozta az igazgató.
Ami a karácsonyi készülődést illeti, Jakab Istvántól megtudtuk, már jó ideje elkezdődött, adventre közösen készítették a koszorút, közösen tanulják a karácsonyi énekeket is, hiszen közös ünneplésre készülnek, amelynek a kilencven éven felüliek lesznek a főszereplői.
„Verssel és énekkel készülünk, december 24-én fogjuk bemutatni az ünnepi műsorunkat, amelyet a Facebook-oldalunkon élőben közvetítünk, hogy azok is láthassák, akik nem lehetnek jelen” – mondta az igazgató.
Gyergyószentmiklóson a Szent Erzsébet Öregotthon lakói a meghatározott órarend szerint látogathatók, tudtuk meg az intézmény titkárságán. Oltási igazolványt, illetve negatív teszteredményt nem kell felmutatni, viszont a maszkviselet és belépéskor a kézfertőtlenítés kötelező.
A Gyulafehérvári Caritas búzásbesenyői idősotthonában csak oltást igazoló papírral léphetnek be a látogatók, ám az idősek közé így sem mehetnek – válaszolta érdeklődésünkre Ludescher László ágazati igazgató. Ha van rá lehetőség, akkor a szabadban találkozhatnak a látogatók a bentlakókkal, ha rossz idő van, akkor az otthon előterében, az előírt távolság betartásával, maszkkal.
Ludescher László lapunknak elmondta, minden intézmény maga dönti el, hogy milyen korlátozásokat alkalmaz, ami függhet az adott településen előforduló fertőzésszámoktól, illetve a járvány újabb hullámának erősödésétől is. „Nem elképzelhetetlen az sem, hogy a legújabb vírus megjelenésével és terjedésével újabb szigorítások lesznek” – tette hozzá az igazgató.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
Újabb figyelmeztetéseket adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a kánikula miatt.
Ismét medveriasztás érkezett a székelyudvarhelyiek telefonjára szombaton hajnalban, ezúttal a szombatfalvi részen látták a nagyvadat.
Kilencven, egyenként 500 kilogrammos szénabála, tíz kisebb lucernabála és egy mezőgazdasági melléképület is lángra kapott szombaton éjfél után nem sokkal Mezőzáhon – közli a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!