
A szabályok betartásával óvják az idős lakókat. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Karácsony közeledtével az idősotthonok lakóira is több figyelmet szentelnének a családok, hozzátartozók. Ilyenkor többen látogatnának el az otthonban élő idős rokonhoz, esetleg ki is vinnék őt egy családi ünnepi vacsorára. A járvány azonban ebbe is beleszólt, a korlátozásokat figyelembe kell venni. Van, ahol enyhítettek, máshol csak bizonyos előírások betartásával lehet látogatni.
2021. december 11., 14:092021. december 11., 14:09
Marosvásárhelyen a Kálvin Idősotthonban sokáig teljes látogatási tilalom volt, a járvány el is kerülte a lakókat. Ahogy érdeklődésünkre Jakab István igazgató elmondta, bizonyos feltételek mellett most már meg lehet látogatni az ott élő idős rokont. Nem az oltást igazoló papírt kérik, hanem egy frissen végzett és negatív tesztet kell bemutatni. Ugyanez történik abban az esetben is,
Az igazgató a Székelyhonnak arról is beszélt, hogy a közeli egészségügyi központban, az idősotthontól alig párszáz méterre jutányos áron végeznek Covid-tesztet. Aki azonban csak egy ajándékot, egy kis csomagot szeretne eljuttatni a hozzátartozójának, a kapuban átadja az otthon egyik munkatársának, és az továbbadja. A szigorú szabályokhoz való ragaszkodás, a maszkviselés, kézfertőtlenítés fontos, hiszen
– hangsúlyozta az igazgató.
Ami a karácsonyi készülődést illeti, Jakab Istvántól megtudtuk, már jó ideje elkezdődött, adventre közösen készítették a koszorút, közösen tanulják a karácsonyi énekeket is, hiszen közös ünneplésre készülnek, amelynek a kilencven éven felüliek lesznek a főszereplői.
„Verssel és énekkel készülünk, december 24-én fogjuk bemutatni az ünnepi műsorunkat, amelyet a Facebook-oldalunkon élőben közvetítünk, hogy azok is láthassák, akik nem lehetnek jelen” – mondta az igazgató.
Gyergyószentmiklóson a Szent Erzsébet Öregotthon lakói a meghatározott órarend szerint látogathatók, tudtuk meg az intézmény titkárságán. Oltási igazolványt, illetve negatív teszteredményt nem kell felmutatni, viszont a maszkviselet és belépéskor a kézfertőtlenítés kötelező.
A Gyulafehérvári Caritas búzásbesenyői idősotthonában csak oltást igazoló papírral léphetnek be a látogatók, ám az idősek közé így sem mehetnek – válaszolta érdeklődésünkre Ludescher László ágazati igazgató. Ha van rá lehetőség, akkor a szabadban találkozhatnak a látogatók a bentlakókkal, ha rossz idő van, akkor az otthon előterében, az előírt távolság betartásával, maszkkal.
Ludescher László lapunknak elmondta, minden intézmény maga dönti el, hogy milyen korlátozásokat alkalmaz, ami függhet az adott településen előforduló fertőzésszámoktól, illetve a járvány újabb hullámának erősödésétől is. „Nem elképzelhetetlen az sem, hogy a legújabb vírus megjelenésével és terjedésével újabb szigorítások lesznek” – tette hozzá az igazgató.
Nicușor Dan államfő kedden közölte, hogy a Cotroceni-palotában tartandó egyeztetéseken arra fogja kérni a pártokat, hogy térjenek vissza a párbeszédhez.
Több millió eurót kap az Európai Unió Szolidaritási Alapjából Parajd – számolt be kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő.
Teljesen átalakul a közmédia intézményrendszere, miután az Országgyűlés kedden elfogadta a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt.
Kedd délutánra és estére hőségre, illetve zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztásokat adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
Megjelent a Hivatalos Közlönyben a középiskolások új opcionális tantárgya, a térinformatika (GIS) tanterve – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Nicușor Dan államfő kedden újabb egyeztetéseket folytat a parlamenti pártok delegációival egy új miniszterelnök-jelölt nevesítése érdekében.
Nem kaptak konkrét ígéreteket az ügyvivő kormány képviselőitől, ezért a Sanitas szakszervezet folytatja a két hete megkezdett japánsztrájkot az egészségügyi, valamint a szociális ellátórendszerben.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában – tájékoztat a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztálya (DSU).
Romániának sürgősen teljes jogkörű kormányra van szüksége – jelentette ki kedden Ilie Bolojan ügyvivő kormányfő.
Mihai Fifor szociáldemokrata párti képviselő szerint a Veștea-kormány beiktatásának elutasításával bebizonyosodott, hogy a többi párt valójában ugyanazt a célt követi: „a hatalmat bármi áron”.
szóljon hozzá!