
A szabályok betartásával óvják az idős lakókat. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Karácsony közeledtével az idősotthonok lakóira is több figyelmet szentelnének a családok, hozzátartozók. Ilyenkor többen látogatnának el az otthonban élő idős rokonhoz, esetleg ki is vinnék őt egy családi ünnepi vacsorára. A járvány azonban ebbe is beleszólt, a korlátozásokat figyelembe kell venni. Van, ahol enyhítettek, máshol csak bizonyos előírások betartásával lehet látogatni.
2021. december 11., 14:092021. december 11., 14:09
Marosvásárhelyen a Kálvin Idősotthonban sokáig teljes látogatási tilalom volt, a járvány el is kerülte a lakókat. Ahogy érdeklődésünkre Jakab István igazgató elmondta, bizonyos feltételek mellett most már meg lehet látogatni az ott élő idős rokont. Nem az oltást igazoló papírt kérik, hanem egy frissen végzett és negatív tesztet kell bemutatni. Ugyanez történik abban az esetben is,
Az igazgató a Székelyhonnak arról is beszélt, hogy a közeli egészségügyi központban, az idősotthontól alig párszáz méterre jutányos áron végeznek Covid-tesztet. Aki azonban csak egy ajándékot, egy kis csomagot szeretne eljuttatni a hozzátartozójának, a kapuban átadja az otthon egyik munkatársának, és az továbbadja. A szigorú szabályokhoz való ragaszkodás, a maszkviselés, kézfertőtlenítés fontos, hiszen
– hangsúlyozta az igazgató.
Ami a karácsonyi készülődést illeti, Jakab Istvántól megtudtuk, már jó ideje elkezdődött, adventre közösen készítették a koszorút, közösen tanulják a karácsonyi énekeket is, hiszen közös ünneplésre készülnek, amelynek a kilencven éven felüliek lesznek a főszereplői.
„Verssel és énekkel készülünk, december 24-én fogjuk bemutatni az ünnepi műsorunkat, amelyet a Facebook-oldalunkon élőben közvetítünk, hogy azok is láthassák, akik nem lehetnek jelen” – mondta az igazgató.
Gyergyószentmiklóson a Szent Erzsébet Öregotthon lakói a meghatározott órarend szerint látogathatók, tudtuk meg az intézmény titkárságán. Oltási igazolványt, illetve negatív teszteredményt nem kell felmutatni, viszont a maszkviselet és belépéskor a kézfertőtlenítés kötelező.
A Gyulafehérvári Caritas búzásbesenyői idősotthonában csak oltást igazoló papírral léphetnek be a látogatók, ám az idősek közé így sem mehetnek – válaszolta érdeklődésünkre Ludescher László ágazati igazgató. Ha van rá lehetőség, akkor a szabadban találkozhatnak a látogatók a bentlakókkal, ha rossz idő van, akkor az otthon előterében, az előírt távolság betartásával, maszkkal.
Ludescher László lapunknak elmondta, minden intézmény maga dönti el, hogy milyen korlátozásokat alkalmaz, ami függhet az adott településen előforduló fertőzésszámoktól, illetve a járvány újabb hullámának erősödésétől is. „Nem elképzelhetetlen az sem, hogy a legújabb vírus megjelenésével és terjedésével újabb szigorítások lesznek” – tette hozzá az igazgató.
Majdnem ezer hektárral csökkent a burgonyával beültetett Hargita megyei szántóföldek összterülete múlt évhez képest. Vannak azonban kedvező változások is a mezőgazdaság szerkezetének alakulásában.
A Mars és az Uránusz ritka bolygóegyüttállását lehet majd megfigyelni a Fiastyúk csillaghalmaza alatt július 4-én, a hajnali égen.
Nicușor Dan reméli, hogy meglesznek az eszközei a rendszer megreformálásához. Az államfőt az újságírók azokra a vádakra reagáltatták, amelyek szerint maga is a „rendszer” része.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
szóljon hozzá!