
A szabályok betartásával óvják az idős lakókat. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Karácsony közeledtével az idősotthonok lakóira is több figyelmet szentelnének a családok, hozzátartozók. Ilyenkor többen látogatnának el az otthonban élő idős rokonhoz, esetleg ki is vinnék őt egy családi ünnepi vacsorára. A járvány azonban ebbe is beleszólt, a korlátozásokat figyelembe kell venni. Van, ahol enyhítettek, máshol csak bizonyos előírások betartásával lehet látogatni.
2021. december 11., 14:092021. december 11., 14:09
Marosvásárhelyen a Kálvin Idősotthonban sokáig teljes látogatási tilalom volt, a járvány el is kerülte a lakókat. Ahogy érdeklődésünkre Jakab István igazgató elmondta, bizonyos feltételek mellett most már meg lehet látogatni az ott élő idős rokont. Nem az oltást igazoló papírt kérik, hanem egy frissen végzett és negatív tesztet kell bemutatni. Ugyanez történik abban az esetben is,
Az igazgató a Székelyhonnak arról is beszélt, hogy a közeli egészségügyi központban, az idősotthontól alig párszáz méterre jutányos áron végeznek Covid-tesztet. Aki azonban csak egy ajándékot, egy kis csomagot szeretne eljuttatni a hozzátartozójának, a kapuban átadja az otthon egyik munkatársának, és az továbbadja. A szigorú szabályokhoz való ragaszkodás, a maszkviselés, kézfertőtlenítés fontos, hiszen
– hangsúlyozta az igazgató.
Ami a karácsonyi készülődést illeti, Jakab Istvántól megtudtuk, már jó ideje elkezdődött, adventre közösen készítették a koszorút, közösen tanulják a karácsonyi énekeket is, hiszen közös ünneplésre készülnek, amelynek a kilencven éven felüliek lesznek a főszereplői.
„Verssel és énekkel készülünk, december 24-én fogjuk bemutatni az ünnepi műsorunkat, amelyet a Facebook-oldalunkon élőben közvetítünk, hogy azok is láthassák, akik nem lehetnek jelen” – mondta az igazgató.
Gyergyószentmiklóson a Szent Erzsébet Öregotthon lakói a meghatározott órarend szerint látogathatók, tudtuk meg az intézmény titkárságán. Oltási igazolványt, illetve negatív teszteredményt nem kell felmutatni, viszont a maszkviselet és belépéskor a kézfertőtlenítés kötelező.
A Gyulafehérvári Caritas búzásbesenyői idősotthonában csak oltást igazoló papírral léphetnek be a látogatók, ám az idősek közé így sem mehetnek – válaszolta érdeklődésünkre Ludescher László ágazati igazgató. Ha van rá lehetőség, akkor a szabadban találkozhatnak a látogatók a bentlakókkal, ha rossz idő van, akkor az otthon előterében, az előírt távolság betartásával, maszkkal.
Ludescher László lapunknak elmondta, minden intézmény maga dönti el, hogy milyen korlátozásokat alkalmaz, ami függhet az adott településen előforduló fertőzésszámoktól, illetve a járvány újabb hullámának erősödésétől is. „Nem elképzelhetetlen az sem, hogy a legújabb vírus megjelenésével és terjedésével újabb szigorítások lesznek” – tette hozzá az igazgató.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
Meglehetősen ittas állapotban igyekezett megfordulni járművével szombaton hajnalban egy nő Gyergyóalfaluban, ám végül egy sáncba sodródott – közli a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
10 Celsius-fokról indult a reggel Csíkszeredában június 28-án, amikor az ország nyugati és délnyugati részére vörös kánikulariasztást adott ki az Országos Meteorológiai Igazgatóság.
A rendkívüli hőség miatt több megyében korlátozzák vasárnap a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
szóljon hozzá!