
Kilőtték a Csíkszentmárton és Csíkkozmás között elgázolt medvét
Fotó: Pinti Attila
Huszonkét alkalommal jelezték medve jelenlétét az elmúlt egy hétben Hargita megyében – tájékoztat közleményében a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség.
2023. szeptember 26., 16:552023. szeptember 26., 16:55
Gyergyó-, Csík- és Udvarhelyszékről is érkezett segélyhívás medve jelenlétéről az elmúlt héten. Huszonkét hívásból két alkalommal volt szükség a csendőrség beavatkozására. Noha kétszer is riasztották a hatóságokat Székelypálfalvára, csak egy alkalommal bizonyosodott be, hogy medve járt a településen.

A Hargita megyei Környezetvédelmi Ügynökséghez (APM) az év eleje óta összesen 386 bejelentés érkezett vadállatok, főként medvék okozta károkról; ezek értéke mintegy egymillió lejre rúg. A 386-ból 373 esetben medvék, 13 esetben farkasok okozták a károkat.
Csíkszereda csíkcsicsói kijáratánál is két medvéről érkezett jelentés, a csendőrök helyszínre érkeztek, a vadak pedig maguktól az erdőbe vonultak. A csendőrök minden kiszállást követően még a helyszínen maradtak egy ideig, hogy meggyőződjenek, elhárult a veszély.
Egy alkalommal a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság részéről is érkezett segélykérés, amikor az E578 jelzésű európai úton, Csíkszentmárton és Csíkkozmás között medvét gázolt el egy személyautó. Egy nappal korábban Csíkpálfalván lőttek ki egy, kukoricaaratás közben megsérült, veszélyesnek ítélt medvét.

Anyamedvét gázolt el egy személyautó pénteken kora reggel az E578 jelzésű európai úton, Csíkszentmárton és Csíkkozmás között. Az állat megsérült, végül pedig a kilövése mellett döntöttek. A jármű vezetője nem szenvedett sérüléseket.

Kukoricaaratás közben megsérült egy medve Csíkpálfalva határában. A helyi vészhelyzeti bizottság a kilövése mellett döntött.
A helyi adók emelése ellen tüntettek csütörtökön az ország több városában a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) tagjai és szimpatizánsai.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) felszólította koalíciós partnereit, hogy hagyjanak fel a megszorító politikával, és az ország társadalmi és gazdasági realitásait figyelembe vevő strukturális reformok bevezetését támogassák.
Két, ötven év körüli férfit vettek őrizetbe Maros megyében, miután betörtek egy lakásba Sóváradon, ahonnan mintegy nyolcezer lej értékben loptak el tárgyakat.
Szakmai műhelyt szerveznek a neurodiverzitás jegyében Marosvásárhelyen péntek délután. A szervezők pedagógusokat, nevelőket, segítő szakembereket, edzőket, valamint minden érdeklődőt várnak, akit megszólít a téma.
A cél az, hogy közösen dolgozzanak a pályázati lehetőségek kiaknázásán, fejlesztési stratégiák kialakításán és a helyi közösségek támogatásán. Kovászna megye és Sepsiszentgyörgy a Potsa József Közösségfejlesztési Egyesületet keretében társul.
Bár a Hargita megyei csendőrség jelentős létszámhiánnyal küzd, a tavalyi évük így is rendkívül intenzív volt: közel 6 ezer küldetésük és több mint 500 rendvédelmi beavatkozásuk volt. A jövőben az állandó őrszolgálatot mozgékony járőrszolgálat váltja fel.
Drónra bukkantak csütörtökön a Fekete-tenger partján, Costinești üdülőtelep közelében.
Tavaly országszerte 92 219 jármű műszaki állapotát vizsgálták meg közúti ellenőrzéseik során a Román Gépjármű-nyilvántartási Hatóság (RAR) felügyelői, és a megállított járművek 38,5 százalékát nem megfelelő műszaki állapotúnak minősítették.
Erdélyi körútján szülővárosában, Marosvásárhelyen is találkozott a helyi közösségek képviselőivel Zsigmond Barna Pál országgyűlési képviselő, akivel a tapasztalatokról, a magyarországi választásokról, regisztrációról, levélszavazásról beszélgettünk.
A társadalmi párbeszéd bizottság jóváhagyta a 2026–2027-es tanév rendjének végleges változatát – közölte csütörtökön az oktatási minisztérium.
szóljon hozzá!