
Idén ismét Kézdiszék a huszártoborzó helyszíne
Fotó: Kovászna Megye Tanácsa
Lovak nyerítéstől, hagyományőrzők nótáitól lesz hangos Kézdiszék ezen a hétvégén. Május 10–11-én, szombaton és vasárnap tartják a 11. Háromszéki Huszártoborzót.
2025. május 06., 20:482025. május 06., 20:48
A Tuzson János-emlékhadjárat szombaton 10 órakor Kézdivásárhely főterén kezdődik. A szervező Kovászna Megye Tanácsa a nyergestetői csata hőse előtt adóz a mostani huszártoborzóval.

Laikusok és történészek a mai napig vitáznak azon, hogy a Tuzson János egysége által vívott nyergestetői csata (1849. július 31. – augusztus 1.) a szabadságharc utolsó részgyőzelmeként értelmezhető-e, vagy az is a vesztes ütközetek közé sorolható.
„Az esemény célja az 1848–49-es szabadságharc, valamint a székely huszárság hősi emlékének méltó megidézése.
– áll a megyei önkormányzat közleményében.
A tavalyi rendezvényt az Olt mentén tartották
Fotó: Tuchiluș Alex
Szombaton
10:00 – Kézdivásárhely
12:00 – Kézdiszentlélek
15:00 – Kézdiszentkereszt
16:30 – Bélafalva (koszorúzás)
18:00 – Esztelnek
Vasárnap:
10:30 – Kézdialmás
12:00 – Szent Mihály-hegy (áldás és toborzó)
14:00 – Nyujtód
2010 májusa végén a huszártoborzók sora ugyancsak Kézdiszéken rajtolt Kovászna Megye Tanácsa, a Kovászna Megye Turizmusáért Egyesület, a Csillagőrző Egyesület és a Kovászna Megyei Művelődési Központ szervezésében. Később a 2017. évit is Felső–Háromszéken, a tavalyit pedig az Olt mentén tartották.
A védelmi minisztériumot szombaton arról értesítették, hogy drónmaradványokat találtak a Tulcea megyei Văcăreni község melletti farm térségében. Ez már a második drón, amelyet az éjszakai orosz támadást követően Románia területén lezuhant.
Biztonságban a megsemmisítésükre kijelölt helyszínre szállították a Galac területére lezuhant orosz drónmaradványokat, így a hatóságok engedélyezték a kitelepített lakosok hazatérését – közölte szombaton a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
Nicușor Dan államfő meghívta hétfőre a Cotroceni-palotába az Európa-barát pártok vezetőit, hogy megbeszélést folytassanak a SAFE és a PNRR programról.
Meglepő eredményre jutottak azok a szakemberek, akik a mesterséges intelligencia segítségével kielemezték a közösségi háló néhány kommentszekcióját. Kiderült, hogy a hozzászólások hány százaléka sértő és durva.
Kétszáztizenhét embert evakuáltak szombat reggel Galacon, miután a környéken orosz dróntörmelékekre bukkantak – jelentette az országos katasztrófavédelmi igazgatóság (IGSU).
Több sárga és narancssárga jelzésű riasztást adott ki megerősödő szél miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat. A vasárnap reggeltől érvényes figyelmeztető előrejelzés az ország teljes területét, így a székelyföldi megyéket is érinti.
Miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban Orbán Anita – jelentette be Magyar Péter leendő kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
Hétvégén is folytatódik az üzemanyagok drágulása: szombaton minden nagy hálózat emelte az árakat, így kedd óta mintegy 65 banival emelkedett mind a benzin, mind a gázolaj ára a romániai töltőállomásokon.
Az időjárás ugyan még nem kedvez a piknikhez, a fészerből előbb-utóbb csak előkerül a grillrács vagy a tárcsalap. Csakhogy még mielőtt flekken- vagy miccssütésre adnánk a fejünket, készíthetünk szmókert házilag. Azt is megindokoljuk, miért érdemes.
Sepsiszentgyörgy védőszentjét ünnepli április 24-én. Sárkányölő Szent György alakját hivatott jelképezni a város központjában emelkedő, cseppet sem klasszikus „Süsü-szobor” is, amely huszonöt év elteltével is frappáns vicceknek ad ihletet.
szóljon hozzá!